תכניות לימודים

תואר ראשון

למה חינוך?

לימודי חינוך באוניברסיטה הם מזמן לא רק לימודי חינוך. הם מסלול למאפשר התפתחות אישית ומקצועית לצד שיעור חיים המלמד אמצעים להובלת שינוי חברתי אשר מפתח ומעודד את הסטודנט ליצור עתיד טוב יותר עבור עצמו, עבור הסובבים אותו ולמען כל מי שחשוב. אם תמיד חלתם לעשות שינוי משמעותי יתכן מאוד שהמקום הנכון להתחיל בו עבורכם הוא תורק בחינוך.

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מבינים כי לימודי חינוך יכולים להוות עבורם מקפצה לשוק העבודה ולפתוח עבורם לא מעט דלתות גם בתחומים שלא קשורים בהכרח לחינוך הפורמלי כפי שהכרנו אותו עד היום. אולי מפתיע לגלות אך החינוך, הפורמלי והבלתי פורמלי, הוא אחד מתחומיי העיסוק המרכזיים בארץ ובעולם. כמובן שאם התחזיות נכונות, תחום החינוך, היציב והנדרש - לא הולך לשום מקום ועתיד אף לצמוח. אם אתם רואים את עתידכם בעמותות אזרחיות, בפוליטיקה,במנהל ציבורי, בארגונים חברתיים ואזרחיים, בתפקידים שונים בבתי ספר ציבוריים או ייחודיים, כדאי לכם לשקול ללמוד תואר ראשון בחינוך כנקודת זינוק לעתיד המקצועי שלכם.

למה אצלנו?

הלימודים לתואר הראשון בביה"ס לחינוך ע"ש שלמה (סימור) פוקס באוניברסיטה העברית, מקנים הבנה עמוקה של תחום החינוך, הן מבחינת תיאוריה והן מבחינת הפרקטיקה. התואר מקנה היכרות עם עולם החינוך מרמת התלמיד הבודד, לכיתה, ולמערכת החינוך. כמו כן, התואר בוחן אספקטים חברתיים, פוליטיים והיסטוריים של החינוך. במהלך הלימודים יוכלו התלמידים, לבחירתם, להתמקד בנושאים שיותר מדברים אליהם וירצו להרחיב בהם את הדעת כגון פסיכולוגיה של החינוך, מדיניות חינוך, מחשבה חינוכית, סוציולוגיה ועוד תחומים רבים ומגוונים. 

בעוד שבמוסדות רבים אחרים לא ניתן לשלב את לימודי החינוך עם תואר נוסף - באוניברסיטה העברית הסטודנטים נהנים מהגיוון, העניין והשפע ההשכלתי הנלמדים גם בחוגים אחרים באוניברסיטה. רבים מהסטודנטים לומדים תואר ראשון בחינוך בשילוב עם לימודי פסיכולוגיה, סוציולוגיה, מדעי המדינה ועוד. ישנן אפשרויות רבות שעומדות לבחירתו האישית של כל סטודנט.

הלימודים בבית הספר לחינוך מתקיימים באווירה רב תרבותית (כולל קורסים יעודיים בחינוך בחברה רב תרבותית), ומשתלבים בהם סטודנטים מרחבי העולם ומכל קבוצות האוכלוסיה בישראל. במהלך הלימודים קיימת אפשרות לחילופי סטודנטים ולמידת חלק מהתואר באוניברסיטאות המובילות בעולם. לימודים בחוג לחינוך מאפשרים ללמוד מטובי חוקרי החינוך בארץ וישנה גם הזדמנות מיוחדת להשתלב במחקר של אותם חוקרים.

מה עושים עם התואר?

התואר הראשון בחינוך מהווה אבן דרך לעולם שלם של לימודים נוספים, מסלולים מקצועיים, ותארים מתקדמים. סטודנטים בביה"ס לחינוך יכולים לשלב, במסלול מקוצר, תעודת הוראה עם לימודי תואר ראשון בחינוך, ובכך רוכשים הכשרה מקצועית כמורים בבתי הספר העל יסודיים. ניתן גם להמשיך לתואר שני בביה"ס, ולרכוש מקצוע כמומחים בחינוך מיוחד, בהוראה ולמידה, בלקויות למידה, או כיועצים חינוכיים. ישנם גם סטודנטים המתמקצעים כחוקרים בתחומי הידע השונים במחקר ומשתלבים לאחר מכן בעמדות מפתח באקדמיה, בשירות הציבורי, בשוק הפרטי, ובמגזר השלישי. 

למי לפנות?

יש לפנות לטללית גנץ ליצירת קשר ראשוני בכל הנוגע לתואר ראשון.

שעות קבלה במזכירות תלמידים

יום ב', ג', ד' 13:00-10:00, 15:00-14:00
יום ה' 12:30-10:00

גב' טללית גנץ  

רכזת לימודי בוגר (תואר ראשון)
גב' טללית גנץ

  אושרה פנחסי  

ראש תחום הוראה ותלמידים
גב' אושרה פנחסי

       
 
   
נוי רודקו  

יועצת תלמידי בוגר
גב' נוי רודקו

  Shada  

רכזת חונכות לימודית וחברתית
مركزة التوجيه الأكاديمي والتربوي

גב' שאדה קשקוש شذا قشقوش

             
Yasmin Elias  

רכזת לענייני סטודנטים ערבים
בביה״ס לחינוך
مركزة لشؤون الطلاب العرب

גב' יסמין אליאס ياسمين الياس

  סלסביל אבו עישה  

יועצת ללימודי בוגר – מגזר ערבי
مستشارة للقب الأول - القسم العربي

גב' סלסביל אבו עישה
سلسبيل أبو عيشة

             
 

ראש החוג לחינוך
פרופ' יפעת בן-דוד קוליקנט

  טל גלעד  

יועץ אקדמי ללימודי בוגר
ד"ר טל גלעד

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תנאי קבלה וסדרי הרשמה

תנאי קבלה

תנאי קבלה לשנה א'

מועמדים שלא עמדו בתנאי הקבלה אך הם בעלי ניסיון בתחום החינוך, רשאים לפנות למדור לרישום וקבלה בבקשה לדיון חוזר. יש לצרף אישורים על ניסיון בתחום החינוך.

תנאי קבלה לשנה ב'

תלמידים המבקשים להתקבל לשנה ב' על סמך לימודי שנה א' באוניברסיטה אחרת, יידרשו, בנוסף לתנאי הקבלה הכלליים לפקולטה למדעי הרוח, לעמוד בסף הקבלה לשנה א' לחוג לחינוך. ההכרה בלימודים קודמים ייקבעו בייעוץ אישי על סמך גיליון ציונים שימציאו המועמדים למזכירות תלמידים בחוג לחינוך. 

אפיק מעבר מהאוניברסיטה הפתוחה לבית הספר לחינוך

ניתן להתקבל ללימודי תואר ראשון בביה"ס על סמך הישגים במקבץ קורסים של האו"פ. סטודנטים המבקשים להתקבל דרך אפיק המעבר, מתבקשים להירשם לאוניברסיטה העברית במועדי ההרשמה הרגילים. פרטים באתר האוניברסיטה הפתוחה.

סדרי הרשמה

למידע על תהליך ההרשמה לתואר ראשון בחינוך.

 

מבנה הלימודים

מבנה התכנית

לימודי התואר נמשכים שלוש שנים (שישה סמסטרים) ומתנהלים באחד משני מסלולים:

 1. מסלול דו-חוגי: הכולל שני חוגים ולימודי חובה נוספים
 2. מסלול חד-חוגי: אליו ניתן להתקבל משנה ב'

בשנה א', תוכנית הלימודים משותפת לכלל הסטודנטים בחוג במסלול דו-חוגי בלבד ועוסקת בשני תחומים: מבואות במקצועות היסוד והעזר של מדעי החינוך (פסיכולוגיה של החינוך, סוציולוגיה של החינוך ומחשבת החינוך). קורסים העוסקים בתהליכי חשיבה, למידה והוראה, בתהליכים חברתיים ובין אישיים ובתפקודם של ארגונים ומוסדות חינוך. 

בשנה ב' ניתן להתמקד באחד מבין ארבעת הנושאים שבמיקודים הבאים:מנהיגות, תהליכים ארגוניים וחברתיים תהליכים תוך אישיים ובינאישיים, הגות חינוכית בעולם משתנה, למידה והוראה בעידן הידע. בהיקף 12 נ"ז כל אחד. המיקוד יבוא לידי ביטוי כהערה בגיליון הציונים בלבד.

תכנית הלימודים נוגעת בהיבטים תיאורטיים של מדעי החינוך ובהיבטים יישומיים, תוך התייחסות למגוון המסגרות החינוכיות העוסקות בפרט, בקבוצה, בבית הספר ובקהילה.חשיפה רחבה זו מאפשרת לכל תלמיד לבחור את קורסי הרשות בהתאם להעדפותיו, תוך בניית תכנית אישית ממוקדת או מגוונת. 

 לתשומת ליבכם: תלמיד מחוייב לתוכנית הלימודים בשנה בה החל את לימודיו בחוג לחינוך.

ריכוז נקודות זכות לסטודנטים המתחילים בשנה"ל תש"ף

היקף הלימודים הנדרש לקבלת תואר הוא 60 ש"ש - 120 נ"ז לפחות, ללא עבודות סמינריוניות.

במסגרת לימודי דו חוגי בחינוך:

 • שנה א': 15 נ"ז חובה
 • שנה ב': 13 נ"ז חובה
 • שנה ג': 4 נ"ז סמינר חובה וקורסי בחירה להשלמת מכסת הנז"ים בחוג לחינוך
נ"ז נקודות זכות חינוך חד חוגי חינוך ורוח חינוך ועבודה סוציאלית חינוך וחברה חינוך וטבע חינוך וקוגניציה משפטים /  מנהל  עסקים /  חשבונאות / קרימינולוגיה
קורסי חינוך (לא כולל עבודה סמינריונית) 58 נ"ז* 58 נ"ז 56 נ"ז 60 נ"ז 60 נ"ז 60 נ"ז 58 נ"ז
אבני פינה 4 נ"ז תחום ניסוי 4 נ"ז תחום ניסוי (2 נ"ז נספר בחינוך, 2 נ"ז נספר ברוח) 4 נ"ז תחום ניסוי (נספר בחינוך) 4 נ"ז תחום ניסוי (נספר בחברה) פטורים פטורים 4 נ"ז תחום ניסוי (2 נ"ז נספר בחינוך, 2 נ"ז נספר בחוג השני)
עבודה סמינריונית (לא נספר בכלל הנקודות לתואר)** 2 עבודות בחינוך עבודה אחת בכל חוג עבודה אחת בכל חוג עבודה אחת בכל חוג עבודה אחת בחינוך עבודה אחת בכל חוג עבודה אחת בכל חוג
קורס בשפה האנגלית (בהיקף של 2 נ"ז) קורס אחד בחינוך קורס אחד בכל חוג קורס אחד בכל חוג קורס אחד בכל חוג קורס אחד בכל חוג קורס אחד בכל חוג קורס אחד בכל חוג
משלימים 58 נ"ז - - - - - -
סה"כ נקודות לתואר (לא כולל עבודה סמינריונית) 120 נ"ז 120 נ"ז לפחות 120 נ"ז 120 נ"ז לפחות 134 נ"ז לפחות 120 נ"ז לפחות 120 נ"ז

** כתיבת העבודה אינה מחוייבת בשכ"ל ואינה נכללת במכסת הנז"ים לתואר, ציונה ייחשב בשקלול הסופי לתואר. הנחיות לכתיבת עבודה סמינריונית בחינוך.

*** לתשומת ליבכם-  לעבודות סמינריוניות אין  נ"ז למרות שבמידע האישי הן נספרות בהיקף של 4 נ"ז, יש להתייחס למידע הרשמי מהמזכירות בלבד. 

פירוט תכנית לימודים

פירוט לגבי תכנית הלימודים בשנתון האוניברסיטה.
יש לבחור "פקולטה": פקולטה למדעי הרוח > "חוג": חינוך > "מסלולים": יש לבחור את המסלול המתאים > "תואר" בוגר > "שנה לתואר": יש לבחור את השנה המתאימה .

 

שאלות ותשובות

האם קורס מיומנות הכתיבה והקריאה הוא קורס חובה ?

הקורס מיומנות הכתיבה והקריאה (34401 ) ניתן בשנה השנייה לתואר והינו חובה לכל תלמידי חינוך. תלמידי חינוך אינם רשאים ללמוד את קורסי המיומנויות המוצעים על ידי הפקולטה למדעי הרוח 8006 ו- 8007.

מהי תכנית אבני פינה ?

אבני פינה הינה תכנית לימודים אוניברסיטאית המציעה קורסים להרחבת הדעת. כל תלמידי מדעי הרוח מתבקשים ללמוד במהלך התואר קורסים מתכנית זו בהיקף של 4 נ"ז מהתחום הניסויי (מדעי הטבע).

מה עליי לעשות בכדי לסגור את התואר שלי ?

ברגע שכל הציונים מדווחים, יש למלא בקשה לסגירת תואר בוגר. באתר בית הספר ישנו טופס מקוון,  לאחר מילוי הטופס הבקשה תטופל ותועבר לפקולטת האם להמשך טיפול.

מתי ניתן לשנות את תכנית הלימודים שלי, להוריד או להוסיף קורסים ?

במהלך שנת הלימודים ניתן לשנות את תכנית הלימודים בשבועיים הראשונים של כל תחילת סמסטר. בתקופה זו ניתן לשנות ולהוריד קורסים ללא אישורים מיוחדים.

מה קורה אם אני פורס/ת את הלימודים שלי ליותר משלוש שנים ?

רצוי לסיים את התואר בשלוש שנים, אפשרי גם בארבע שנים, אך לא מומלץ יותר מזה. המשמעות של גרירת תואר היא כספית, תשלום של 10% תקורה מגובה שכ"ל ותשלום נוסף על הקורסים הנלמדים.

אם אני לומד דו חוגי חינוך ופסיכולוגיה , האם אני מחויב בשעות ניסוי בחינוך ?

כן , בהיקף של 8 שעות.

כיצד ניתן לקבל זיכויים מקורסים במידה ולמדתי במוסד אקדמי אחר.?

פטורים/זיכויים מקורסים מאושרים רק בקורסים שנלמדו במוסד אקדמי עם מרצה בדרגת ד"ר ובקבלת ציון 75 לפחות. יש למלא טופס מקוון הנמצא באתר בית הספר:  "טופס הכרה בקורסים", לצרף סילבוס וגיליון ציונים רשמי.

למי עליי לפנות בנוגע להתאמות בבחינות ?

יש לפנות ליחידת הנגישות בדיקנט הסטודנטים.

מי יכול לעזור לי בבניית מערכת וייעוץ ?

ניתן לפנות במייל לרכזת לימודי בוגר יעל אברהם חי  ולייעוץ לתלמידי בוגר

אם נרשמתי למועד ב' בבחינה כלשהי, ולא הספקתי לבטל את הרישום בזמן, האם אקבל ציון אפס בקורס?

במקרה כזה לא ידווח ציון אפס.

אם נרשמתי למועד ג' בבחינה כלשהי, ולא הספקתי לבטל את הרישום בזמן, האם אקבל ציון אפס בקורס?

במקרה כזה ידווח ציון אפס.

ערעור על בחינות

שליחת ערעור במייל למתרגל/מרצה או תיאום פגישה, תוך 3 ימים מיום קבלת הציון. המערער זכאי למענה תוך 3 ימים מיום הגשת הערעור.

התחלתי את לימודי באוניברסיטה בחוג אחד ושנה לאחר מכן עברתי לחינוך. לאיזה שנתון אני מחויב מבחינת חובותיי לתואר ?

מבחינת חובות פקולטה הינך מחויב לשנתון בו התחלת את לימודייך, ולשנה בה עברת לחוג לחינוך.

מתי ניתן להתחיל את לימודי תעודת הוראה?

בשנה השלישית ללימודי תואר בוגר. פרטים נוספים בנוגע לתעודת הוראה ניתן לבדוק עם מרים אלעזרה רכזת לימודי תעודת הוראה.

מהו תהליך הגשת עבודה באיחור?

יש להגיש עבודות סיום קורס ו/או עבודות סמינריוניות עד לתאריך 30.9. מעבר למועד זה יש לקבל אישור מרצה ולמלא טופס מקוון הנמצא באתר בית הספר. הגשת עבודה לאחר 31.12 תגרור הרשמה מחודש לקורס ותשלום שכר לימוד בהתאם.

רשימת טפסים מקוונים הנמצאת באתר: 

טופס מועד מיוחד

טופס הכרה בקורסים

בקשה להגשת עבודה באיחור

פנייה כללית לועדת הוראה

טופס סגירת תואר בוגר

האם ניתן להירשם ללימודי מוסמך למרות שעדיין לא סיימתי את לימודי הבוגר?

ניתן להירשם ללימודי מוסמך על תנאי במידה והנך בשנה ג' ואתה לקראת סיום חובותייך האקדמיים.

 

أسئلة وأجوبة – اللّقب الأول

هل مساق "مهارات الكتابة والقراءة الأكاديميّة" هو مساق إلزاميّ؟

مساق رقم (34401) هو مساق إلزاميّ، ويُدرّس في السّنة الثّانية من لقب التّربية. لا يُسمح لطلبة مدرسة التّربية دراسة مساقيّ المهارات في كليّة الآداب والعلوم الإنسانيّة 8006 وَ 8007.

 

ما هو برنامج أحجار الزّاوية (אבני פינה

"أحجار الزّاوية" هو برنامج دراسيّ جامعيّ والّذي يطرح مساقات معيّنة لتوسيع المعرفة. يجب على طلبة كليّة الآداب والعلوم الإنسانيّة دراسة 4 نقاط استحقاق خلال اللّقب من المجال التجريبيّ (العلوم الطبيعيّة).

 

ما الّذي يترتّب عليّ من أجل إنهاء لقبي؟

عندما يتمّ الإعلان عن جميع العلامات، عليكم تعبئة طلب إغلاق اللّقب الأول. هنالك استمارة محوسبة على موقع المدرسة، عند إنهاءكم تعبئة الإستمارة سيتم النّظر في هذا الطّلب وتمريره للكليّة الأم للنظر فيه أيضًا.

 

متى بإمكاني تغيير برنامجي الدّراسيّ، إلغاء أو إضافة مساقات (קורסים)؟

بإمكانك خلال السّنة الدّراسيّة القيام بتغيير البرنامج الدّراسيّ في أول أسبوعين من بداية الفصل. في هذه الفترة؛ بالإمكان إلغاء أو إضافة مساقات دون الحاجة لتأشيرات خاصّة.

 

ماذا سيحدث في حالة قمت بتمديد اللّقب لأكثر من ثلاث سنوات؟

من المفضّل إتمام اللّقب بثلاث سنوات، ويمكنكم خلال أربع سنوات، ولكن من المفضل عدم التّمديد أكثر. إنّ تمديد اللّقب منوط بدفع 10% إضافيّة من النّفقات ورسوم الدّراسة الجامعيّة، ودفع رسوم إضافيّة على المساقات الّتي ستدرسونها.

 

إذا كنت أدرس علم النّفس والتّربيّة ببرنامج ثنائي، هل أنا ملزم/ة بساعات التّجارب(تطبيقات)؟

للطلبة الدّارسين في هذا البرنامج هنالك إعفاء من مساق: "مدخل لعلم النّفس التّربويّ" (קורס מבוא לפסיכולוגיה של החינוך)، ولذلك هم غير ملزمين بالتّجارب الّتي يتم إجراؤها في إطار هذا المساق.

 

كيف بالإمكان الحصول على تزكيات من مساقات معيّنة في حال قمت بدراستها في مؤسّسة أكاديميّة أخرى؟

يتم المصادقة على التّزكيات/ الإعفاءات من مساقات معيّنة إذا تم دراستها في مؤسّسة أكاديميّة معترفة ومحاضر بدرجة الدّكتوراة ومعدل العلامة في المساق 75 على الأقل. يجب تعبئة الإستمارة المحوسبة الموجودة في موقع مدرسة التّربية: "إستمارة الإعتراف في المساقات" كما ويجب إرفاق الخطّة الدراسيّة لهذا المساق وورقة تفصيل العلامات الرّسميّة.

 

لمن يجب التّوجه لتلقي تسهيلات في الإمتحانات؟

يجب التّوجه لوحدة المناليّة في مكتب عمادة شؤون الطّلبة.

 

من يمكنه مساعدتي في بناء البرنامج الدّراسيّ واستشارته؟

بإمكانكم التّوجه عبر البريد الإلكتروني لمركّزة دراسة اللّقب الأول ياعيل ابراهام حاي יעל אברהם חי  وللاستشارة لطلبة اللّقب الأول ולייעוץ לתלמידי בוגר

 

إذا قمت بالتّسجيل لموعد ب لامتحان معيّن، ولم يكن لدي المجال لإلغاء التّسجيل في الوقت المطلوب، هل سأحصل على علامة صفر في المساق؟

في هذه الحالة لن يتم إعطاء علامة صفر.

 

إذا قمت بالتّسجيل لموعد ج بامتحانٍ معيّن، ولم يكن لديّ المجال لإلغاء التّسجيل في الوقت المطلوب، هل سأحصل على علامة "صفر" في المساق؟

في هذه الحالة سيتم إعلان العلامة صفر.

 

الإستئناف على الإمتحانات

إرسال الإستئناف عبر البريد الإلكترونيّ للمعيد/ المحاضر أو تعيين لقاء مسبقًا، خلال 3 أيام من موعد تلقّي العلامة. على المُستأنِف الحصول على الرّد في غضون 3 أيام من موعد إرسال الإستئناف.

 

بدأت دراستي في الجامعة في قسم (חוג) معيّن، وبعد سنة انتقلت لمدرسة التّربية؛ لأيّ جدول سنويّ (שנתון) يتم إدراجي بحسب الإلتزامات في اللّقب؟

من ناحية الإلتزامات في الكليّة، أنت مُلزم بالجدول التّعليميّ السّنويّ لبداية تعليمك في القسم، وللسنة الّتي انتقلت بها لهذا القسم.

 

متى بالإمكان البدء بالدّراسة من أجل الحصول على "شهادة تدريس"؟

في السّنة الثّالثة من اللّقب الأول. لتفاصيل أوفى بما يتعلّق في شهادة التّدريس يمكنك التّوجه لمركّزة الموضوع مريم العزرا מרים אלעזרה.

 

ما هي الصّيرورة لتقديم وظيفة إنهائيّة بموعد متأخّر؟

يجب تسليم الوظائف الإنهائيّة للمساقات أو وظيفة السّمينار حتّى تاريخ 30.9، من أجل الحصول على موعد آخر يجب الحصول على مصادقة المحاضر وتعبئة استمارة محوسبة على الموقع الإلكتروني لمدرسة التّربيّة. تسليم/ تقديم الوظيفة بعد تاريخ 30.12 منوط بتسجيل مجدّد للمساق ودفع رسوم القسط وفق المترتّب عليه.

 

قائمة الإستمارات المحوسبة:

إستمارة موعد خاص טופס מועד מיוחד

إستمارة الإعتراف بالمساقات טופס הכרה בקורסים

طلب لتقديم وظيفة بموعد متأخّر בקשה להגשת עבודה באיחור

توجّه عام للجنة الشّؤون التعليميّة פנייה כללית לועדת הוראה

استمارة إنهاء اللّقب טופס סגירת תואר בוגר

 

هل بالإمكان التّسجيل لدراسة اللّقب الثّاني بالرّغم من عدم إنهائي اللّقب الأول؟

بإمكانك ذلك، بشرط أن تكون في السّنة الثّالثة للقب وتقترب لإنهاء الإلزامات الأكاديميّة للقب.

תוכניות מיוחדות

בוגר דו-חוגי בחינוך ובמדע המדינה בהדגש מנהיגות חברתית חינוכית

מטרת הלימודים היא להציע לתלמידי התואר הראשון מסגרת מיוחדת ויוקרתית המיועדת לסטודנטים הרואים עצמם פעילים חברתית בחברה האזרחית ובשדה החינוך. נקודת המוצא של המסלול היא כי מנהיגים חברתיים הם בעלי ידע, חזון ופרספקטיבה רחבה בתחום פעילותם, קשובים לשינויים בתוך ומחוץ לארגון, בעלי יכולת להניע תהליכים ולהוביל מהלכים יצירתיים ואחראיים. כדי לענות להגדרה זו של מנהיגות, המסלול מאגד בתוכו עולמות תוכן מגוונים המעוגנים בשתי דיסציפלינות: מדע המדינה וחינוך.

בסיום הלימודים התלמידים יהיו זכאים לתואר ראשון במדע המדינה ובחינוך וכן לאישור בגיליון הציונים על סיום לימודי הדגש בתכנית למנהיגות חברתית חינוכית.

אשכולות ידע ייחודיים למסלול

 • מנהיגות בקהילה ובחברה
 • היבטים כלכליים ופוליטיים במנהיגות
 • היבטים ארגוניים ופדגוגיים
 • היבטים חברתיים ותרבותיים

תנאי קבלה ייחודיים

 • קבלה לשני החוגים – מדע המדינה וחינוך
 • יש לשלוח במייל את המסמכים הבאים עד לתאריך 30.6.2019 לרכז התכנית:
  * קורות חיים
  *הצהרת כוונות
 • עמידה בראיון קבלה
 • מעבר לשנה ב' מותנה בקבלת ציון ממוצע כללי של 85 לפחות בקורסי שנה א'

אנשי קשר

נטלי דהרי,  טל : 052-3829795 רכזת  התכנית: nataly.dahary@mail.huji.ac.il

החוג למדע המדינה: רינה צליק, טל: 02-5883058, מייל: rinatz@savion.huji.ac.il

החוג לחינוך: אושרה פנחסי, טל: 02-5881192, מייל: oshrap@savion.huji.ac.il

ברושור

*תלמידים שיתקבלו לחוגים לאחר 30.6.2019 יוכלו להגיש בקשה חריגה תוך שבוע ימים ממועד קבלת ההודעה בצירוף המסמכים הנדרשים.

לימודי חטיבה בחינוך לתלמידי הפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע

לימודי החטיבה בחינוך נועדו להקנות ללומדים בסיס ידע מתחומי דעת מרכזיים בהם החינוך עוסק ולהוות נקודת מוצא לאלה השואפים להמשיך את לימודיהם לתואר מוסמך בחינוך ולאלה, הרוצים ללמוד לקראת תעודת הוראה.

תכנית לימודי החטיבה גמישה ומאפשרת נגישות לציבור רחב של סטודנטים. היקף החטיבה הינו 32 נ"ז.

קורסי חובת בחירה

הלומדים בחטיבה יתבקשו לבחור לפחות אחד מתוך שלושת קורסי המבוא הניתנים בחוג לחינוך או במחלקה ללימודי תעודת הוראה:

 1. פילוסופיה של החינוך (34204) או מחשבת החינוך (34312);
 2. מבוא לפסיכולוגיה של החינוך (34201) או תאוריות למידה (34203)  או התפתחות והתבגרות (34371);
 3. מבוא לסוציולוגיה של החינוך (34202) או חינוך וחברה (34283). 

קורסי חובת בחירה מתוך אשכולות

קיימים 5 אשכולות, המציעים קורסים העוסקים בהיבטים שונים של החשיבה התיאורטית, העשייה והמחקר החינוכי, תלמידי החטיבה יתבקשו לקחת קורס אחד לפחות משלושה אשכולות שונים.

קורסי בחירה

מגוון רחב של קורסי בחירה להשלמת היקף הנ"ז לחטיבה.

בוגר דו חוגי בחינוך ובמדע המדינה בהדגש מנהיגות חברתית חינוכית

מטרת הלימודים היא להציע לתלמידי התואר הראשון מסגרת מיוחדת ויוקרתית המיועדת לסטודנטים הרואים עצמם פעילים חברתית בחברה האזרחית ובשדה החינוך. נקודת המוצא של המסלול היא שמנהיגים חברתיים הם בעלי ידע, חזון ופרספקטיבה רחבה בתחום פעילותם, קשובים לשינויים, בעלי יכולת להניע תהליכים ולהוביל מהלכים יצירתיים ואחראיים. כדי לענות להגדרה זו של מנהיגות, המסלול מאגד בתוכו עולמות תוכן מגוונים המעוגנים בשתי דיסציפלינות: מדע המדינה וחינוך.

בסיום הלימודים הסטודנטים יהיו זכאים לתואר ראשון במדע המדינה ובחינוך וכן לאישור בגיליון הציונים על לימודי הדגש בתכנית למנהיגות חברתית חינוכית.

עקרונות מנחים

הסטודנטים ילמדו בתואר דו חוגי מדע מדינה וחינוך – שני החוגים במתכונת דו חוגית.

לתכנית הלימודים ארבעה רכיבים:

 • קורסי חובה כלליים בכל אחד מן החוגים
 • קורסי חובה ייעודיים של התכנית
 • שעורי בחירה, ליבה וסמינר
 • שעורי חובה פקולטטיים ואוניברסיטאיים (אבני פינה)

ריכוז התכנית

פירוט

מדע המדינה

חינוך

קורסי חובה ייעודיים משותפים

14 נ"ז (8 בחינוך ו- 6 במדע המדינה)

קורסי חובה

24 נ"ז

26 נ"ז

שיעורי ליבה

6-10 נ"ז

 

שיעורי בחירה/הרחבה

10-14 נ"ז

26 נ"ז

סמינר

6-8 נ"ז

עבודת הסמינר תיכתב במסגרת אחד מקורסי הסמינר בחינוך

שיעורי אבני פינה

4 נ"ז

 

סה"כ

60 נ"ז

60 נ"ז

 

פרוט המסלול

פעילות משותפת וקורסים ייעודיים

 • במסגרת התכנית ילמדו שיעורים ייעודיים בהיקף של 10 נ"ז שיעסקו בהיבטים שונים של מנהיגות ויזמות בשדה החינוך ובחברה האזרחית.
 • בנוסף ישתתפו הסטודנטים בפורום למנהיגים חברתיים-חינוכיים שמטרותיו להפגישם עם פעילים מהשדה וחוקרים מהתחום וכן ליצור שיח משותף וקהילה לומדת.

ביה"ס לחינוך

קורסי חובה כלליים – סה"כ 26 נ"ז

במהלך התואר חייבים הסטודנטים ללמוד קורס בשפה האנגלית בהיקף של 2 נ"ז לפחות מתוך לימודי הבחירה בחוג לחינוך

שנה א'

מבוא לפסיכולוגיה של החינוך (2.5 נ"ז); תאוריות למידה (2.5) ; מבוא לסוציולוגיה של החינוך (3 נ"ז); קורס חובת בחירה בסוציולוגיה (2 נ"ז) מבוא לפילוסופיה של החינוך (3 נ"ז); קריאת טקסטים במחשבת החינוך (2 נ"ז); (השיעור במיומנויות אקדמיות יינתן במדע המדינה).

שנה ב'

סטטיסטיקה לחינוך (3 נ"ז); הכרת המעשה החינוכי (3 נ"ז); הכרת מערכת החינוך (2 נ"ז); סוגיות במחקר חינוכי (3 נ"ז)

קורסים יעודיים

מכורסת השר ועד הכסא בכיתה: פוליטיקה, יוזמה ומעשה בשדה החינוך (2 נ"ז), חינוך רב תרבותי (2 נ"ז); תאוריות ותהליכים ארגוניים וישומיהם בחינוך (4 נ"ז).

לימודי תעודת הוראה באזרחות

מילוי תפקידים משמעותיים בשדה החינוך בישראל מחייב גם הכרות 'מלמטה' עם מערכת החינוך. לפיכך, המשתתפים בתכנית יוכלו להרשם לתכנית מקוצרת וייעודית לקבלת תעודת הוראה באזרחות, במחלקה ללימודי הוראה בביה"ס לחינוך. היקף התכנית 36 נ"ז וניתן להירשם אליה החל מסמסטר ב' בשנה השניה ללימודים, ולסיים אותה תוך ארבעה סמסטרים.  

מדע המדינה

קורסי חובה – סה"כ 24 נ"ז

במהלך התואר חייבים הסטודנטים ללמוד קורס/ים בשפה האנגלית בהיקף של 2 נ"ז לפחות מתוך לימודי הבחירה/ליבה במחלקה למדע המדינה.

שנה א'

מבוא למדע המדינה (4 נ"ז); מבוא למדע המדינה – תרגיל וכתיבה מדעית (2 נ"ז); פוליטיקה השוואתית: מוסדות ותהליכים (2 נ"ז); משטר מדינת ישראל (2 נ"ז); יסודות המחשבה המדינית א' (2 נ"ז).

שנה ב'

מבוא היסטורי לפוליטיקה בת זמננו (4 נ"ז); מחשבה מדינית מודרנית (2 נ"ז); יסודות המנהל הציבורי (2 נ"ז); (סטטיסטיקה ושיטות מחקר ילמדו בחינוך).

שנה ג'

ארגונים ציבוריים: תיאוריה ומעשה (4 נ"ז).

קורסים ייעודיים

מבוא למנהיגות (2 נ"ז), מנהיגות מחוללת שינוי (2 נ"ז), סדנה במנהיגות חינוכית חברתית – משותפת לכל המחזורים (1 נ"ז בשנה ב' + 1 נ"ז בשנה ג'). שנה א' השתתפות חובה ללא נ"ז.

מרצים אחראים

פרופ' עדנה לומסקי-פדר פרופ' שאול שנהב

אנשי קשר

נטלי דהרי,  טל : 052-3829795 רכזת  התכנית: nataly.dahary@mail.huji.ac.il

החוג למדע המדינה: רינה צליק, טל: 02-5883058, מייל: rinatz@savion.huji.ac.il

החוג לחינוך: אושרה פנחסי, טל: 02-5881192, מייל: oshrap@savion.huji.ac.il

 

בחינות

לוח בחינות

לוח בחינות של החוג לחינוך וללימודי הוראה

מועדים מיוחדים

הגשת בקשות למועדים מיוחדים תתבצע דרך מערכת הטפסים המקוונת של וועדת ההוראה של בית הספר לחינוך בלבד.

להלן קישור לטופס המקוון של המועדים המיוחדים: טופס בקשה למועד מיוחד

 שימו לב: בקשות אשר תגענה לוועדת ההוראה של הפקולטה למדעי הרוח לא תטופלנה.

מועדים מיוחדים קורסי סמסטר א' תשע"ט:

הבקשות יוגשו לוועדת ההוראה אך ורק בין התאריכים ה-1 במרץ עד ה-21 במרץ ( כולל ). 

המבחנים יתקיימו בארבעת התאריכים הבאים: 4/4/19, 7/4/19, 11/4/19 ו-14/4/19.

 • בקשות הכוללות נימוקים רפואיים מצריכות אישור רפואי עדכני. הוועדה לא תתייחס לאישורי מחלה שאורכם פחות מ- 4 ימים.
 • בקשות הכוללות אישורי מילואים מצריכות הצגת אישור שמ"פ. הוועדה לא תתחשב בצו מילואים.
 • תשובת הוועדה תחזור לכתובת הדואר האלקטרוני של האוניברסיטה (Mail Huji).

מועדים מיוחדים קורסי סמסטר ב'/שנתיים תשע"ט:


הגשת בקשות להיבחן במועד מיוחד בקורסים שהתקיימו בסמסטר ב' / בקורסים שנתיים תשע"ט תתבצענה דרך מערכת הטפסים המקוונת של ביה"ס לחינוך בלבד.
שימו לב: בקשות למועדים מיוחדים יידונו רק בתאריכים הנקובים בהודעה זו ורק באמצעות המערכת המקוונת ובדרך זו בלבד.
 
להלן ההנחיות התקפות למבחנים מיוחדים של קורסי סמסטר ב' תשע"ט:
 
הבקשות יוגשו  אך ורק בין התאריכים ה-8 באוגוסט עד ה-5 בספטמבר.
בהתאם לתקנון, ניתן להגיש בקשה עד שבוע מקבלת הציון במועד ב' ולא יאוחר מכן
גם אם המערכת פתוחה בתאריכים אחרים.

המבחנים יתקיימו בארבעת התאריכים הבאים:
03/10/19, 06/10, 07/10/19, 23/10/19
 
להלן קישור לטופס המקוון של המועדים המיוחדים:
 
https://forms.ekmd.huji.ac.il/home/education/Pages/FRM_EDU13.aspx?isdlg=1&e=1
 
שימו לב: קישור זה יהיה פתוח רק בתקופת הגשת הבקשות למועדים מיוחדים.

 בקשות אשר תגענה לוועדת ההוראה של הפקולטה למדעי הרוח לא תטופלנה.
לידיעתכם/ן: תלמיד/ה שאושר/ה לו/ה מועד מיוחד והחליט/ה שלא להשתתף בו, עליו/ה להודיע על כך במייל לשי חסון : shayha@savion.huji.ac.il
 עד 48 שעות לפני הבחינה. אי הודעה בזמן תגרור גביית קנס בסך 200 ₪.

נוהל הגשת ערעור על ציון בבחינה

ניתן לערער על ציון בבחינה, במטלה אקדמית או בקורס

הערעור יוגש בכתב בתוך 72 שעות ממועד פרסום מחברת הבחינה, תוך פירוט הנימוקים להגשת הערעור.

 • את הערעור יש להגיש על טופס ערעור על ציון בבחינה , הטופס מגיע ישירות לרכז הבחינות מר שי חסון   אשר מעביר אותו למרצה הקורס.
 • בבירור הערעור, רשאי המרצה לבדוק מחדש את כל הבחינה. הציון שייקבע לאחר הבדיקה החוזרת, בין אם הוא נמוך או גבוה מהקודם, יהיה ציון הבחינה.
 • הציון המתוקן, או החלטתו המנומקת של המרצה לדחות את הערעור, יימסרו בתוך 3 ימי עבודה החל מהיום שלאחר המועד האחרון להגשת הערעורים. תשובתו של המרצה היא סופית. למעט במקרים של חריגה מנהלי האוניברסיטה, וטענות על אפליה, התנכלות או שיקולים פסולים או זרים במתן הציון
 • ביה"ס לחינוך רשאי להאריך את התקופות האמורות להגשת ערעור ולמתן תשובה על ערעור, ובלבד שהתשובה לערעור תינתן לכל המאוחר 48 שעות לפני המועד הבא של המבחן ובתנאי שלא ייפגעו זכויות התלמידים.

טפסים שימושיים לסטודנטים

להלן רשימת טפסים מקוונים לסטודנטים בבית הספר לחינוך. אופן מילוי והגשת הטפסים יתבצע באופן מקוון ישירות למזכירות החוג לחינוך, בקשות וטפסים אשר יגיעו לפקולטה למדעי הרוח יוחזרו אלינו ויעכבו את מתן התשובה.

מילוי הטופס באמצעות המערכת הינו פשוט וקל, אם בכל זאת נתקלתם בבעיה, ניתן לפנות לגב' אושרה פנחסי

לתשומת ליבכם: תשובות הועדה תגענה ישירות לתיבת הדוא"ל האוניברסיטאית (username@mail.huji.ac.il).

טפסים כלליים

טפסים לתואר ראשון

טפסים לתואר שני

טפסים לתעודת הוראה

טפסים להשלמה למחקר

טפסים לרישום במעמד מיוחד (תלמיד לא מן המניין)

Cluster of Courses in English on: Addressing the Challenges of Diversity in Israeli Society

    English_Courses

התמודדות עם אתגרי השונות בחינוך הישראלי

ביה"ס לחינוך ע"ש שלמה (סימור) פוקס מציע מקבץ קורסים לתואר ראשון בשפה האנגלית החל משנה"ל תשע"ח, שידונו באתגרי המגוון (diversity) בחברה הישראלית בכלל, ובחינוך בישראל בפרט. השיח על מגוון ועל רב-תרבותיות תופס מקום מרכזי במרחב הציבורי בישראל ובעולם, ובמיוחד במסגרות האקדמיות. החברה הישראלית מהווה זירה אופטימלית ללימוד על מגוון בחינוך, והיא ניתנת לתיאור במונחים של “super-diversity” – זאת לאור ריבוי התרבויות ותתי-התרבויות המאפיינות אותה. 
 
הקורסים שמוצעים במסגרת המקבץ מיועדים הן לסטודנטים מחו"ל והן לסטודנטים ישראליים המעוניינים להתעמק בסוגיות של מגוון תרבותי הרלוונטיות לחינוך בכלל, ולחינוך בישראל בפרט, על היבטיו השונים. השילוב של סטודנטים מקבוצות שונות ומרקע שונה יאפשר אינטראקציה, שיתוף פעולה, והפריה הדדית שיתרמו להבנה רחבה ומעמיקה של נושאים הקשורים למגוון ולרב-תרבותיות.  
 

The Seymour Fox School of Education is proud to offer a cluster of couses taught in English for students enrolled in a BA/BSc program, starting the academic year 2017-2018. These courses address the challenges of diversity in Israeli society and education. The discourse on diversity and multi-culturalism have become central in society and academia in Israel and throughout the world. Israel, which can be described as a "super-diverse" society, due to the wide range of cultures and sub-cultures of which it is composed, provides an optimal laboratory for the study of diversity in education.

The courses offered are designed for overseas and Israeli students interested in deepening their understanding of the conflicts that may arise from social diversity in education. Bringing together students from different groups, identities and backgrounds will allow for fruitful interaction and collaboration that are likely to contribute to a broader and more profound understanding of issues related to diversity and multi-culturalism.


Course List


History of Israeli Education: Between Segregation and Desegregation

Instructor: Prof. Dan Porat
Course number: 34597
Time: 2nd semester, Wednesdays 10:30 - 12:15
Link to syllabus

Multicultural Civic Education: The Case of Israel

Instructor: Dr. Aviv Cohen
Course number: 34598
Time: 2nd semester, Mondays 13:00 - 14:45
Link to syllabus

  The Pedagogy of Teaching Religions

  Instructor: Dr. Michael Gillis
  Course number: 34600
  Time: 2nd semester, Mondays 15:00 - 16:45
  Link to syllabus

  Cultural Pluralism or Multiculturalism: A Socio-Psychological Perspective

  Instructor: Prof. Gabriel Horenczyk
  Course number: 34601
  Time: 1st semester, Mondays 17:00 - 18:45
  Link to syllabus

  The Arab Society and Arab Education in Israel

  Instructor: Prof. Salim J. Munayer
  Course number: 34602
  Time: 2nd semester, Mondays 14:30 - 16:15
  Link to syllabus

  History Education and the Formation of a National Jewish Identity

  Instructor: Prof. Dan Porat
  Course number: 34326
  Time: 2nd semester, Wednesdays 12:30 - 14:15
  Link to syllabus

  Strategic Approaches to Social Entrepreneurship and Innovation

  Instructor: Dr. Jonathan Mirvis
  Course number: 34597
  Time: 2nd semester, Mondays 10:30 - 12:15
  Link to syllabus

  Learning Differences and Cultures

  Instructor: Prof. Sheyla Blumen Cohen
  Course number: 37816
  Time: 2nd semester, May 3 through 11
  Link to syllabus

  Multiculturalism in Organizations: Focusing on Education

  Instructor: Prof. Bernardo Ferdman
  Course number: 37817
  Time: 2nd semester, March 25 through April 2
  Link to syllabus

  הנחיות לכתיבת עבודה סמינריונית תואר בוגר בחינוך

   

   

  תואר שני

  הלימודים לתואר שני מתמקדים בהיבטים העיוניים והמחקריים בתחומי החינוך השונים. מספר מגמות מכשירות בעלי מקצוע לתפקידי הדרכה, טיפול, ניהול וייעוץ במערכת החינוך.

  הלימודים למוסמך בחינוך מתקיימים במסלולים הבאים: מסלול מחקרי ומסלול לא מחקרי.

  יעוץ לימודים

  ראשת החוג לחינוך- פרופ' יפעת בן-דוד קוליקנט

  ראש תחום הוראה ותלמידים- גב' אושרה פנחסי

  רכזת לימודי מוסמך- גב' עדנה אלפרון

  שעות קבלה במזכירות תלמידים:

  שעות קבלה: ב', ג', ד' 10:00 - 13:00 , 14:00 - 15:00

  שעות קבלה: יום ה' 10:00 - 12:30

  טלפון: 02-5882028

  ברושור על הלימודים לתואר מוסמך בחינוך

  סדרי הרשמה ותנאי קבלה

  סדרי הרשמה

  * יש להקפיד להירשם במערכת בית הספר לחינוך ובנוסף להירשם באתר האוניברסיטה העברית/מדור רישום וקבלת תלמידים מחו"ל.

  ברמה אוניברסיטאית

  תלמידים שלמדו בארץ נרשמים במדור לרישום ולקבלת תלמידים של האוניברסיטה העברית באמצעות הרישום המקוון באתר האוניברסיטה העברית - יש לצרף מסמכים על פי הדרישות המופיעות באתר.

  ברמת בית הספר לחינוך

  באמצעות יצירת חשבון במערכת ההרשמה, מילוי פרטים וצירוף גיליון ציונים חתום בחותמת האוניברסיטה/המכללה בה נלמד התואר הראשון ,הכולל ממוצע לתואר בוגר ואישור זכאות לתואר בוגר.

  מועמדים שלמדו את התואר בחו"ל

  מועמדים שלמדו את התואר בחו"ל מתבקשים להירשם במדור רישום וקבלת תלמידים מחו"ל. ניתן לפנות ליועצים של מדור רישום וקבלה תלמידים מחו"ל למידע נוסף.

  לתשומת לבכם - לא יטופלו בקשותיהם של מועמדים שלא השלימו את שני הליכי ההרשמה ולא צירפו את כל המסמכים הנדרשים.

  תנאי קבלה

  לכל מגמה בחוג לחינוך תנאי קבלה שונים. מומלץ מאוד לבדוק את תנאי הקבלה הייחודיים לכל מגמה לפני הרישום.

  תנאים כלליים

  רשאים להגיש את מועמדותם ללימודי תואר שני בחוג לחינוך תלמידים שסיימו את לימודי התואר הראשון בציון 80 לפחות. תלמידים שטרם סיימו חובותיהם לתואר הראשון, בקשתם תדון לפי ממוצע ביניים של 80 לפחות. בכל מגמה ישנם ציוני סף שונים (לרוב גבוהים יותר מ- 80) הנדרשים להגשת מועמדות - פרטים מלאים בדף של כל מגמה.

  היות ומספר הנרשמים גדול ממספר התלמידים אותם ניתן לקבל, אין ציון הקבלה המינימאלי הנדרש מבטיח קבלה - הדבר תלוי במספר המועמדים ביחס למספר המקומות בכל מגמה. לכל מגמה תהליכי מיון שונים המפורטים בדפים של כל מגמה.

  פטור מאנגלית

  תלמידים אשר אינם בוגרי אחת מהאוניברסיטאות המוכרות בישראל חייבים להציג "פטור" באנגלית כשפה זרה כבר בעת ההרשמה מהמוסד בו נלמד התואר הראשון.

  בלימודי תואר שני מספר מגמות התמחות

  תאריכי הרשמה

  סדרי הרשמה לשנה"ל תשפ"א

  מגמה

  מספר חוג

  תאריכי הרשמה

  פסיכולוגיה חינוכית ולפסיכולוגיה קלינית של הילד

  239

  20.2.20-19.1.2020

  ייעוץ חינוכי

  240

  1.4.2020-19.1.2020 הרשמה מוקדמת
  31.7.2020-1.4.2020 הרשמה מאוחרת
  תתאפשר רק במידה ויוותרו מקומות פנויים במגמה

  לימודים משולבים בחינוך

  230

  31.7.2020-19.1.2020
  רישום במועד מאוחר יותר יתאפשר באישור מיוחד

  מנהל מדיניות ומנהיגות בחינוך

  237

  31.7.2020-19.1.2020
  רישום במועד מאוחר יותר יתאפשר באישור מיוחד

  חינוך יהודי

  238

  31.7.2020-19.1.2020
  רישום במועד מאוחר יותר יתאפשר באישור מיוחד

  חינוך מיוחד

  241

  31.7.2020-19.1.2020
  רישום במועד מאוחר יותר יתאפשר באישור מיוחד

  למידה והוראה 242 31.7.2020-19.1.2020
  רישום במועד מאוחר יותר יתאפשר באישור מיוחד

  לקויות למידה

  243

  31.7.2020-19.1.2020
  רישום במועד מאוחר יותר יתאפשר באישור מיוחד

  חינוך יהודי (תכנית מקוונת)

  245

  31.7.2020-19.1.2020
  רישום במועד מאוחר יותר יתאפשר באישור מיוחד

   

   

  הנחיות לכתיבת עבודה סמינריונית בלימודי המוסמך

  הנחיות לכתיבת עבודה סמינריונית בלימודי המוסמך ( מצ"ב קובץ ) .

  לימודי השלמה

  תלמידים המתקבלים ללימודי תואר שני בחוג לחינוך יהיו חייבים בלימודי השלמה כלליים ובלימודי השלמה ייחודים למגמה אליה התקבלו. 

  לימודי השלמה הכלליים לכל המגמות

  השלמה בסטטיסטיקה (37212) – 2 נ"ז
  השלמה במחקר בחינוך (37225) – 2 נ"ז

  התלמידים יהיו חייבים לסיים את קורסי ההשלמה בהם חויבו עד תום שנת הלימודים הראשונה לתואר.

  לימודי השלמה ייחודיים לפי מגמות

  המגמה למנהל, מדיניות ומנהיגות בחינוך

  תיאוריות ותהליכים ארגוניים ויישומיהם בחינוך (34213) - 4 נ"ז

  המגמה לחינוך יהודי

  קורס השלמה בחינוך יהודי ולימודי יהדות ( 63117 ) - 2 נ"ז

  המגמה לפסיכולוגיה חינוכית וקלינית, המגמה ללקויות למידה והמגמה לייעוץ חינוכי

  פסיכולוגיה התפתחותית (34507) - 4 נ"ז

  מבנה לימודים

  הלימודים לקראת תואר שני בחוג לחינוך מתקיימים במהלך שתי שנות לימוד, למעט המגמה ללקויות למידה במסגרתה הלימודים נמשכים שנתיים וחצי.

  בכל מגמות ההתמחות הלימודים מתקיימים בשני מסלולים: מסלול מחקרי (מסלול א') ומסלול לא מחקרי (מסלול ב') מלבד המגמה לפסיכולוגיה חינוכית וקלינית של הילד שבה מתקיימים הלימודים במסלול מחקרי בלבד. 

  הקבלה לשנה א' היא למסלול לא מחקרי בלבד מציון 80 לפחות בלימודי תואר ראשון. תלמיד המעוניין לעבור למסלול מחקרי, חייב לסיים שנה א' בלימודי המוסמך בציון 85 ב- 20 נ"ז לפחות. המעבר למסלול המחקרי יתבצע רק לאחר מציאת מנחה בתחום המבוקש.

  מבנה הלימודים במסלול מחקרי (מסלול א')

  א. במגמות הלא הכשרתיות קורסים בהיקף של 15 ש"ש = 30 נ"ז (בהתאם לדרישות המגמה)

   • קורסי חובה במגמת ההתמחות
   • קורסי מחקר
   • קורסי בחירה במגמת ההתמחות
   • קורסי בחירה בחוג לחינוך

  ב. עבודה סמינריונית אחת. את העבודה יש לכתוב במסגרת מגמת ההתמחות. כתיבת העבודה אינה מזכה בנקודות זכות.

  מבנה הלימודים במסלול לא מחקרי (מסלול ב')

  א. קורסים בהיקף של 18 ש"ש = 36 נ"ז

   • קורסי חובה במגמת ההתמחות
   • קורסי מחקר
   • קורסי בחירה במגמת ההתמחות
   • קורסי בחירה בחוג לחינוך

  ב. שתי עבודות סמינריוניות. עבודה אחת לפחות תיכתב במסגרת מגמת ההתמחות. כתיבת העבודה אינה מזכה בנקודות זכות. כל עבודה תיכתב במסגרת קורס אחר ואצל מרצה אחר.

  חישוב הציון הסופי

  הציון הסופי בלימודי תואר המוסמך, למעט המגמה של "פסיכולוגיה חינוכית וקלינית של הילד", הוא ממוצע משוקלל של מספר מרכיבים, על פי מסלול הלימודים:

  מסלול א'

  50% ממוצע משוקלל של ציוני הקורסים
  15% עבודה סמינריונית
  35% עבודת הגמר
  סה"כ 100%

  מסלול ב'

  60% ממוצע משוקלל של ציוני הקורסים
  40% שתי עבודות סמינריוניות
  סה"כ 100%

  המגמה לפסיכולוגיה חינוכית וקלינית של הילד

  65% ממוצע משוקלל של ציוני הקורסים
  10% עבודה סמינריונית
  25% עבודת הגמר
  סה"כ 100%

  מגמות לימוד

  המגמה ללימודים משולבים במדעי החינוך ומסלול אישי למצטיינים (230)

  מטרת המגמה ללימודים משולבים היא להעניק לתלמידים השכלה כללית מתקדמת בחינוך מתוך ראייה אינטר-דיסציפלינארית. המגמה מתאימה במיוחד לתלמידים, המעוניינים במחקר ובהתעמקות בסוגיות חינוכיות מפרספקטיבה רחבה ומגוונת.
  המסלול האישי למצטיינים מיועד לסטודנטים מצטיינים בוגרי תואר ראשון בחינוך או בתחומים משיקים המתעניינים במחקר חינוכי ולהכשיר עצמם כמומחי חינוך בעלי ראייה אינטרדיסציפלינרית. מסלול המצטיינים משלב רכישה של השקפה בינתחומית על החינוך לצד הנחייה אישית המאפשרת העמקה בתחום ספציפי על פי העדפות ותחום העניין של הסטודנט.

  המגמה למחשבת החינוך (231)

  המגמה מתמקדת בחזון ובהשקפת העולם שאמורה ללוות את המעשה החינוכי על כל שלוחותיו. בלימודיו במגמה יפגוש הסטודנט מגוון רחב של חזונות, השקפות עולם, פילוסופיות ואידאולוגיות של החינוך - תוך ניתוח ופירוש כתביהם של הוגים חינוכיים מקוריים מן העבר ומן ההווה. מגוון הנושאים הנחקרים במגמה על ידי תלמידי תואר מוסמךודוקטור עצום - למן העמקה בהוגים קלאסיים ועד לחקר מגמות חינוכיות בנות זמננו. השאלות שבהן עוסקת הפילוסופיה של החינוך בין היתר הן: מהן מטרות החינוך? מה בין חינוך לאינדוקטרינציה? למי הזכות לחנך? מה בין הוראה לחינוך? מיהו האדם המחונך? האם חינוך לערכים הוא במסגרת האפשר? וכן הלאה. כמו כן המגמה עוסקת גם בהתפתחויות היסטוריות במחשבת החינוך.

  * משנת תשע"ט לא תפתח המגמה.

  המגמה לסוציולוגיה של החינוך (232)

  בשנים האחרונות עולה הקריאה לצדק חברתי בכלל ובחינוך בפרט. במציאות זו, קובעי מדיניות, יזמים חינוכיים-חברתיים, ועובדי חינוך הפועלים במסגרות חינוך פורמליות ובלתי פורמליות, נדרשים להפעיל שיקולים חברתיים רחבים. ולצאת מתוך גישה ביקורתית, בניסיונם להוביל שינויים בחינוך. לאור שינויים אלו המגמה מציעה לימודים בסוגיות של שי"ח (שינוי, יזמות וחברה אזרחית) בחינוך. מטרת הלימודים בשי"ח היא להקנות למשתתפיה את בסיסי הידע הנדרשים לעבוד בחברה מרובת תרבויות ופערים חברתיים; ולחשוף אותם לידע מחקרי העוסק ביחסי הגומלין שבין חינוך ושינוי חברתי.

  * משנת תשע"ט לא תפתח המגמה.

  המגמה למנהל מדיניות ומנהיגות בחינוך (237)

  המגמה למנהל מדיניות ומנהיגות בחינוך מציעה תכנית לימודים עשירה ומגוונת המיועדת למתעתדים לשמש בתפקידי מנהיגות, ניהול ועיצוב מדיניות במערכת החינוך הפורמאלית והבלתי פורמאלית ולמעוניינים לעסוק במחקר בתחום המתמקד במדיניות, מנהיגות והתנהגות ארגונית. תפקידי מנהיגות אלו מתייחסים למנהלי בתי ספר, למנהלים ברשויות המקומיות, למנהלים בעמותות ובמוסדות העוסקים בחינוך ולמנהלים במחוזות ובמשרד החינוך. 
  הלימודים במגמה מכוונים לאפשר ללומדים התפתחות אישית וצמיחה פרופסיונאלית ונעשים בסביבה לימודית המביאה לידי ביטוי פרספקטיביות תיאורטיות, מחקריות ומעשיות שונות הרלוונטיות למנהיגים חינוכיים הפועלים בבתי ספר ומחוץ להם. 

  המגמה לחינוך יהודי (238)

  הלימודים במגמה לחינוך יהודי מכוונים לבירור המטרות, הדרכים והבעיות בהנחלת התרבות היהודית ובהוראת מקצועות היהדות בארץ ובתפוצות.
  לימודי המגמה פותחים בפני התלמידים אפשרויות תעסוקה בתחומים שונים של החינוך היהודי. בוגרי המגמה משולבים בתפקידים מרכזיים במערכות החינוך הפורמלי והלא פורמלי השונות בארץ ובתפוצות כמפתחי תכניות לימודים, מנהלי לימודי יהדות, שליחים וראשי פרויקטים ניסויים בבתי-ספר.

  המגמה לפסיכולוגיה חינוכית ופסיכולוגיה קלינית של הילד (239)

  המגמה לפסיכולוגיה חינוכית וקלינית של הילד מכשירה לקראת השתלבות בעבודה פסיכולוגית עם ילדים ובני נוער במסגרות חינוכיות וטיפוליות שונות. 

  תכנית הלימודים כוללת פרקטיקומים בפסיכולוגיה חינוכית וקלינית, קורסים שונים בפסיכופאתולוגיה, אבחון והערכה, שיטות טיפול, סמינריונים מחקריים, עבודת מחקר והדרכה על התערבויות חינוכיות וקליניות. היא עונה על כל התנאים כדי להתחיל התמחות קלינית וחינוכית.

  המגמה לייעוץ חינוכי (240)

  המגמה לייעוץ חינוכי מכשירה תלמידים לתפקיד יועץ חינוכי ומקנה ידע עיוני ומעשי בתחום הייעוץ. ההתמחות העיקרית במסגרת המגמה היא בייעוץ במסגרת בתי הספר, אולם נטייתנו היא להתרחב מעבר לתחום זה ולהכשיר גם בתחום הייעוץ בבחירת מקצוע, ייעוץ למבוגרים וכיו"ב. ההכשרה - העיונית והמעשית - מכוונת הן לייעוץ פרטני וקבוצתי והן לאבחון המערכת ולדרכי התערבות בה.

  המגמה לחינוך מיוחד (241)

  המגמה לחינוך מיוחד מכשירה את תלמידיה לקראת השתלבות בתחומים השונים של עבודה עם אוכלוסיות בעלות צרכים חינוכיים מיוחדים. מתוך ראייה כוללת של כל הצרכים החינוכיים המיוחדים הקיימים, מתמקדת המגמה הן באוכלוסיות עם צרכים מיוחדים בשכיחות גבוהה (ליקויי למידה, הפרעות התנהגות קשות, מש"ה) והן באוכלוסיות עם צרכים מיוחדים בשכיחות נמוכה (נכויות התפתחותיות, בעיות רב תחומיות) לאורך כל מעגל החיים.

  המגמה ללמידה והוראה (242)

  הלימודים במגמה מתמקדים בתהליכי למידה, חשיבה והוראה וביחסי הגומלין שביניהם. בפתחה של המאה ה-21 מתמודדים בתי הספר עם עידן התפוצצות המידע ושינויים טכנולוגיים מהירים. המגמה חושפת בפני הסטודנט עולם מחקר חדשני העוסק בתהליכי החשיבה של תלמידים ומורים, בתהליכים של שיח ותרבות, בתהליכים קוגניטיביים ולשוניים, ובתהליכי הוראה.

  המגמה ללקויות למידה (243)

  מטרת הלימודים במגמה ללקויות למידה היא להקנות ידע בתחומים המרכזיים של לקויות הלמידה על היבטיהם השונים: חקירה והבנה של הבסיס הקוגנטיבי / נוירוקוגנטיבי ללקות, אפיוניה של הלקות, אבחון של הלקות ודרכי התערבות רלוונטיות. התכנית מציעה מערך לימודים מקיף אשר יאפשר רכישה של ידע בתחום של ליקויי למידה שיכול להכשיר את הלומדים למחקר בתחום זה מחד גיסא, ולעבודה קלינית מעשית בשדה בתחום זה מאידך גיסא. לתכנית הלימודים מרכיב תיאורטי ומרכיב הכשרתי.

   

  שאלות ותשובות

  אתר בית הספר

  עומד לרשותכם ובו פרטים על פעילות ביה"ס, דרכי התקשרות עם ראשי מגמות, רכזות המגמות, סגל המורים וסגל מנהלי education.huji.ac.il

  דואר אלקטרוני

  על הסטודנטים לבדוק את כתובת הדוא"ל האוניברסיטאי בעקביות, מאחר וזו הדרך היחידה בה מתנהלת התקשורת בין המזכירות לתלמידים.

  רישום לקורסים

  ובניית מערכת הלימודים נעשית דרך מערכת רישום-נט. שינויים במערכת ניתן לעשות בשבועיים הראשונים של כל סמסטר. לאחר תקופת השינויים לא ניתן לבטל את הרישום לקורסים. במקרה שקורס אינו מופיע במערכת המודל יש לפנות לאחראי המחשוב arkadi@mail.huji.ac.il

  סיוע בבניית מערכת וייעוץ

  ניתן לפנות לרכזת מוסמך, עדנה אלפרון, בכתובת המייל ednaa@huji.ac.il

  מועד מיוחד

  טופס בקשה למועד מיוחד הזכאות היא למשרתי מילואים, במקרי אשפוז ולידה ובצירוף אישורים.

  ערעור על בחינות- נוהל הגשת ערעור על ציון בבחינה

  ניתן לערער על ציון בבחינה, במטלה אקדמית או בקורס

  הערעור יוגש בכתב בתוך 72 שעות ממועד פרסום מחברת הבחינה, תוך פירוט הנימוקים להגשת הערעור.

  • את הערעור יש להגיש על טופס ערעור על ציון בבחינה , הטופס מגיע ישירות לרכז הבחינות מר שי חסון   אשר מעביר אותו למרצה הקורס.
  • בבירור הערעור, רשאי המרצה לבדוק מחדש את כל הבחינה. הציון שייקבע לאחר הבדיקה החוזרת, בין אם הוא נמוך או גבוה מהקודם, יהיה ציון הבחינה.
  • הציון המתוקן, או החלטתו המנומקת של המרצה לדחות את הערעור, יימסרו בתוך 3 ימי עבודה החל מהיום שלאחר המועד האחרון להגשת הערעורים. תשובתו של המרצה היא סופית. למעט במקרים של חריגה מנהלי האוניברסיטה, וטענות על אפליה, התנכלות או שיקולים פסולים או זרים במתן הציון
  • ביה"ס לחינוך רשאי להאריך את התקופות האמורות להגשת ערעור ולמתן תשובה על ערעור, ובלבד שהתשובה לערעור תינתן לכל המאוחר 48 שעות לפני המועד הבא של המבחן ובתנאי שלא ייפגעו זכויות התלמידים.

  נוהל הגשת עבודות סמינריוניות

  תלמיד לתואר שני במסלול מחקרי מחויב לכתוב עבודה סמינריונית אחת בקורס של המגמה בה הוא לומד. במסלול לא מחקרי, הסטודנטים מחויבים להגיש שתי עבודות סמינריוניות אחת במגמה והשניה בחוג לחינוך למרצים שונים ובתכנים שונים. אין אפשרות להגיש עבודה סמינריונית בקורס הנלמד מחוץ לחוג לחינוך.

  נוהל הגשת עבודות באיחור

  התאריך האחרון להגשת כלל המטלות הינו ה-30/9. לקבלת אישור על דחייה מעבר למועד זה, יש למלא טופס מקוון "הגשת עבודה באיחור" ולצרף לבקשה את אישור המרצה. עבודה שתוגש לאחר ה- 31.12 תחוייב בתשלום שכר לימוד. במקרה של הגשת עבודה לאחר ה- 30/9, תיתכן מניעת היכללותך בטקס המסיימים לשנה"ל הנוכחית ו/או היכללותך ברשימת מצטייני דיקן.

  מבחן הגמר

  מיועד לתלמידים בכל המגמות שהתחילו ללמוד לפני שנה"ל תשע"ד (כולל) ומתקיים במתכונת של בחינה בכתב. סטודנט רשאי להבחן רק בסיום כל חובות הלימודים. תלמידי מדיניות ומנהל, סוציולוגיה של החינוך ומחשבת החינוך צריכים לתאם מול ראש המגמה את נושא הבחינה ומועדה. על התלמידים הניגשים למבחן לוודא שנרשמו למבחן הגמר שמספרו 74444. ניתן לגשת למבחן הגמר במועד אחד בלבד והוא מתקיים ביולי ודצמבר, ובמגמה ללקויות למידה במרץ ודצמבר.

  מעבר למסלול מחקרי

  תלמידי שנה א' בכל המגמות, למעט פסיכולוגיה, מתחילים את לימודיהם במסלול לא מחקרי. על מנת לעבור למסלול מחקרי נדרש מהסטודנט להיות בעל ממוצע 85 לפחות בקורסי ההשלמה אם למד, ממוצע 85 ב- 20 נקודות זכות בקורסים ומציאת מנחה המאשר את ההנחיה במייל לרכזת המוסמך. בנוסף, על התלמיד לשלוח לרכזת מוסמך בקשה במייל לשינוי מסלול הכולל: שם מלא, ת.ז., מגמה, כתובת מדויקת ומספר טלפון. לאחר בדיקה מועברת הבקשה לפקולטה.

  סיום חובות שמיעה

  ניתן לקבל אישור על סיום חובות שמיעה בגמר כלל החובות בקורסים כולל ציונים, למעט הגשת התזה ומבחן הגמר.

  הנחיית תזה

  כל מרצה קבוע ובדרגת ד"ר יכול להנחות לתזה. מרצה אשר מסומנת לצידו כוכבית ברשימת הסגל באתר בית הספר לחינוך אינו יכול להנחות.

  ציון סופי בתזה

  מורכב מממוצע הציונים של המנחה/ מנחים והקורא הנוסף כאשר ציון עובר הוא 80. במקרה של פער של 20 נק' ומעלה בין המנחה לקורא הנוסף, התזה תעבור לקורא בורר. במקרה של מתן ציון נמוך מ-80 ע"י המנחה, הסטודנט יעבור ישירות למסלול לא מחקרי ויהיה עליו להשלים את החובות בהתאם.

  סגירת התואר

  ניתן לסגור את התואר לאחר קבלת כל הציונים, לרבות ציונים על עבודות סמינריוניות, פרקטיקום, הכשרה מעשית ותזה.

  תאריך הזכאות לתואר

  תאריך הזכאות של סטודנטים אשר החלו ללמוד עד שנת תשע"ד ייקבע לפי מועד מבחן הגמר. לסטודנטים שהחלו ללמוד משנת תשע"ה תאריך הזכאות ייקבע לפי תאריך קבלת הציון האחרון.

  אישור לימודים וגיליון ציונים

  יש לפנות ישירות למזכירות תלמידים בפקולטה למדעי הרוח.

  הזכויות הקיימות להורים

  אתר האוניברסיטה > סטודנטים > משרד דיקן הסטודנטים > רווחת הסטודנט > מגדר והורות

  זכויות סטודנטים המשרתים במילואים

  אתר האוניברסיטה > סטודנטים > משרד דיקן הסטודנטים > מילואים

  הכרה בלקות למידה

  אתר האוניברסיטה > סטודנטים > משרד דיקן הסטודנטים > לקויות למידה

  أسئلة وأجوبة – اللقب الثّاني

  موقع المدرسة

  يتوفّر لخدمتكم، وتجدون به تفاصيل الفعاليّات والأنشطة لمدرسة التّربية، وسبل التّواصل مع مسؤولي التّخصّصات، والمركزات، والهيئة التّدريسيّة والإدارية.  education.huji.ac.il

   

  البريد الإلكترونيّ

  على الطّلبة تفقد بريدهم الالكترونيّ الجامعيّ باستمرار، لأنّها هذه الطّريقة الوحيدة للتواصل بين السكرتاريا والطّلبة.
   

  التّسجيل للمساقات

  التّسجيل وبناء البرنامج الدّراسي عبر المنظومة المحوسبة (ريشوم-نِت) بإمكانكم إحداث التّغييرات في الأسبوعين الأولَينِ من الفصل. بعد فترة التّغييرات لا يمكن إلغاء أيّ مساق. في حالة لم يظهر اسم المساق في المودِل عليكم التّوجه لمسؤول نظام الحوسبة.     arkadi@mail.huji.ac.il

   

  المساعدة في بناء البرنامج الدّراسي والإستشارة

   يمكنكم التّوجه لعدنا الﭗيرون مركّزة اللّقب الثّاني، عبر البريد الإلكترونيّ: ednaa@huji.ac.il

   

  موعد خاص

  טופס בקשה למועד מיוחד  استمارة الطّلب لموعد خاصّ، المستحقّون هم المتجندون لجيش الإحتياط، في حالات الولادة؛ عليكم إرفاق التّراخيص والمصادقات الملائمة.

   

  إستئناف على الامتحانات- طريقة تقديم استئناف على علامة امتحان

  • يمكنكم الإستئناف على علامة امتحان معيّن، أو وظيفة أو علامة المساق.
  • على الاستئناف أن يقدّم خطيًّا بغضون 72 من إصدار دفتر الامتحان، مع ذكر التّفاصيل لسبب الإستئناف.
  • على الإستئناف أن يكون في استمارة الاستئناف لعلامة امتحان معيّن טופס ערעור על ציון בבחינה، سيتم إرسال الإستئناف مباشرة لمركّز الامتحانات شاي حسّون ،מר שי חסון   والّذي سيقوم بإرساله لمحاضر المساق.
  • عند فحص الإستئناف، يحقّ للمحاضر فحص كل الامتحان مجدّدًا. العلامة النّهائّة هي العلامة الّتي يعطيها المحاضر بعد الفحص الحديث لدفتر الإمتحان، بغض النّظر إذا كانت العلامة أعلى أو منخفضة أكثر من العلامة الأولى، تلك هي العلامة النهائيّة.
  • تُرس العلامة المصحّحة أو قرار المحاضر المفصّل برفض الاستئناف بغضون 3 أيام عمليّة بدءًا من اليوم الّذي يلي الموعد الأخير لإرسال الإستئناف. وردّ المحاضر هو الرّد والجواب الأخير. باستثناء حالات لادعاءات بالشّذوذ عن التّعليمات الجامعيّة أو ادعاء على وجود تمييز عنصريّ، أو تعرّض غير مبرّر أو اعتبارات مرفوضة أو غريبة في إعطاء العلامة.
  • يمكن لمدرسة التّربية تمديد فترات تقديم الإستئناف أو الإستجابة للإستئناف، وذلك فقط بحالة كانت الرّد على الاستئناف خلال 48 ساعة على الأكثر قبل الموعد التّالي للامتحان وشريطة أنّ لا يتم المساس بحقوق الطّلبة.  

   

  إجراءات تقديم الوظيفة الإنهائيّة (السمينار)

  على طالب اللّقب الثّاني في المسار البحثي كتابة وظيفة سمينار واحدة في أحد المساقات بتخصّصه. في المسار غير البحثي؛ على الطّلبة تقديم وظيفتي سمينار، أحدهما من تخصّصه والأخرى في دائرة التّربيّة لدى محاضرين مختلفين وبمضامين مختلفة. لا توجد إمكانيّة لكتابة وظيفة سمينار بمساق خارج دائرة التّربية.

   

  إجراءات تقديم الوظائف بموعد متأخّر

  الموعد الأخير لتسليم المهام الأكاديميّة هو 30.9، لأجل الحصول على تمديد بعد هذا الموعد، يجب تعبئة استمارة محوسبة ("הגשת עבודה באיחור" ) وارفاق مصادقة المحاضر على ذلك.  تسليم وظيفة بعد 31.12 منوط بدفع رسوم قسطيّة للجامعة. في حال تم تسليم وظيفة بعد 30.9 قد يؤدّي إلى عدم تسلّم الشّهادة في حفل توزيع الشهادات للسنة الدّراسيّة الحاليّة، أو/و عدم الدّخول لقائمة متفوقي العمادة.

   

  الإمتحان النهائيّ

  مُعدّ لطلبة جميع التّخصّصات والّذين بدأوا دراستهم قبل العام الدّراسيّ 2013-2014 (يشمل)، ويكون امتحانًا كتابيًّا خطّيًّا. يحقّ للطالب التّقديم للامتحان عند فروغه من كل الواجبات التعليميّة. على طلبة السّياسة والإدارة، وعلم الاجتماع التّربويّ، والفكر التّربويّ التّنسيق أمام مسؤول التّخصص موضوعَ الامتحان وموعده. على الطّلبة المتقدمين للإمتحان التّأكّد من تسجيلهم للامتحان النّهائي ورقمه 74444. يمكن التّقدم للامتحان مرّة واحدة فقط، أحد الموعدين من شهر تموز أو كانون الأول. وفي تخصّص العسر التعليميّ فالامتحان سيكون في شهر آذار أو كانون الأول.

   

  الانتقال للمسار البحثيّ

  طلبة السّنة الأولى في جميع التّخصّصات، ما عدا علم النّفس، والّذين يبدأون دراستهم للقب الثّاني في المسار غير البحثيّ. من أجل الانتقال للمسار البحثيّ يجب الحصول على معدّل 85 فما فوق في المساقات الاستكماليّة، أو معدّل 85 في 20 نقطة استحقاق بمساقات مختلفة، وإيجاد مرشد للأطروحة والّذي يصادق على ذلك من خلال رسالة عبر البريد الالكترونيّ لمركّزة اللّقب الثّاني. بالإضافة لذلك على الطّالب إرسال طلب لمركّزة اللّقب الثّاني عبر البريد الالكترونيّ للانتقال للمسار البحثيّ وينطوي على: ألاسم الكامل، ورقم الهويّة، والتّخصّص والعنوان بصورة دقيقة ورقم الهاتف النّقّال. سيتمّ نقل الطّلب للكليّة بعد المعاينة.

   

  إنهاء واجبات الاستماع

  يمكنكم تلقّي المصادقة على إنهاء واجبات الإستماع عند الفروغ من كل واجبات المساقات بما ينطوي على علامات المساقات، ما عدا تقديم الأطروحة والإمتحان النهائي.

   

  توجيه الأطروحة

  بإمكان كل محاضر دائم في الجامعة، ويحمل درجة الدكتوراة توجيه الأطروحة. المحاضرون المُشار إليهم "بنجمة" في قائمة الهيئة التّدريسيّة؛ لا يمكنهم توجيه الأطروحة.

   

  علامة الأطروحة النهائيّة

  يتم تركيب علامة الأطروحة التقيميّة من معدل علامات الموجّه/ الموجّهين والقارئ الإضافيّ؛ في حين علامة النّجاح هي 80. إذا كان هنالك فرق 20 علامة بين الموجّه والقارئ الإضافيّ سيتم نقل الأطروحة لقارئ ثالث. في حين تمّ إعطاء علامة منخفضة من 80، سيتم نقل الطّالب إلى المسار غير البحثيّ ويترتّب عليه حينها إتمام الواجبات لذلك.

   

  إنهاء اللّقب 

  بالإمكان إنهاء اللّقب بعد تلقّي جميع العلامات التّقيميّة، بما في ذلك علامات وظائف السمينار، والتّطبيع العمليّ، والتّأهيل المهنيّ والأطروحة.

   

  موعد استحقاق اللّقب (זכאות לתואר)

  يتم تحديد موعد الاستحقاق للّقب للطلبة الّذين بدأوا دراستهم حتّى العام 2013-2014 قبل موعد الإمتحان الإنهائي. للطلبة الّذين بدأوا تعليمهم في العام 2014-2015 يتم تحديد موعد الاستحقاق للقب وفق تلقي آخر علامة في اللّقب.

   

  التّصريح الدّراسيّ (אישור לימודים) وقائمة العلامات

  يجب التّوجه مباشرة لسكرتارية الشّؤون الطّلابيّة في كليّة الآداب والعلوم الإنسانيّة.

   

  حقوق الأهل

  אתר האוניברסיטה > סטודנטים > משרד דיקן הסטודנטים > רווחת הסטודנט > מגדר והורות

   

  حقوق الطّلبة الجنود في الاحتياط.

  אתר האוניברסיטה > סטודנטים > משרד דיקן הסטודנטים > מילואים

   

  المصادقة على عسر تعليميّ معيّن

  אתר האוניברסיטה > סטודנטים > משרד דיקן הסטודנטים > לקויות למידה

  בחינות

  לוח בחינות

  לוח בחינות של החוג לחינוך ולימודי הוראה

  מועדים מיוחדים

  הגשת בקשות למועדים מיוחדים תתבצע דרך מערכת הטפסים המקוונת של וועדת ההוראה של בית הספר לחינוך בלבד.

  להלן קישור לטופס המקוון של המועדים המיוחדים: טופס בקשה למועד מיוחד

   שימו לב: בקשות אשר תגענה לוועדת ההוראה של הפקולטה למדעי הרוח לא תטופלנה.

  מועדים מיוחדים קורסי סמסטר תשע"ט:

  הבקשות יוגשו לוועדת ההוראה אך ורק בין התאריכים ה-1 במרץ עד ה-21 במרץ ( כולל ). 

  המבחנים יתקיימו בארבעת התאריכים הבאים: 4/4/19, 7/4/19, 11/4/19 ו-14/4/19.

  • בקשות הכוללות נימוקים רפואיים מצריכות אישור רפואי עדכני. הוועדה לא תתייחס לאישורי מחלה שאורכם פחות מ- 4 ימים.
  • בקשות הכוללות אישורי מילואים מצריכות הצגת אישור שמ"פ. הוועדה לא תתחשב בצו מילואים.
  • תשובת הוועדה תחזור לכתובת הדואר האלקטרוני של האוניברסיטה (Mail Huji).

   

  מועדים מיוחדים קורסי סמסטר ב'/שנתיים תשע"ט:
  הגשת בקשות להיבחן במועד מיוחד בקורסים שהתקיימו בסמסטר ב' / בקורסים שנתיים תשע"ט תתבצענה דרך מערכת הטפסים המקוונת של ביה"ס לחינוך בלבד.
  שימו לב: בקשות למועדים מיוחדים יידונו רק בתאריכים הנקובים בהודעה זו ורק באמצעות המערכת המקוונת ובדרך זו בלבד.
   
  להלן ההנחיות התקפות למבחנים מיוחדים של קורסי סמסטר ב' תשע"ט:
   
  הבקשות יוגשו  אך ורק בין התאריכים ה-8 באוגוסט עד ה-5 בספטמבר.
  בהתאם לתקנון, ניתן להגיש בקשה עד שבוע מקבלת הציון במועד ב' ולא יאוחר מכן
  גם אם המערכת פתוחה בתאריכים אחרים.

  המבחנים יתקיימו בארבעת התאריכים הבאים: 
  03/10/19, 06/10, 07/10/19, 23/10/19
   
  להלן קישור לטופס המקוון של המועדים המיוחדים:
   
  https://forms.ekmd.huji.ac.il/home/education/Pages/FRM_EDU13.aspx?isdlg=1&e=1
   
  שימו לב: קישור זה יהיה פתוח רק בתקופת הגשת הבקשות למועדים מיוחדים.

   בקשות אשר תגענה לוועדת ההוראה של הפקולטה למדעי הרוח לא תטופלנה.
  לידיעתכם/ן: תלמיד/ה שאושר/ה לו/ה מועד מיוחד והחליט/ה שלא להשתתף בו, עליו/ה להודיע על כך במייל לשי חסון : shayha@savion.huji.ac.il
   עד 48 שעות לפני הבחינה. אי הודעה בזמן תגרור גביית קנס בסך 200 ₪.

   

  נוהל הגשת ערעור על ציון בבחינה

  ניתן לערער על ציון בבחינה, במטלה אקדמית או בקורס

  הערעור יוגש בכתב בתוך 72 שעות ממועד פרסום מחברת הבחינה, תוך פירוט הנימוקים להגשת הערעור.

  • את הערעור יש להגיש על טופס ערעור על ציון בבחינה, הטופס מגיע ישירות לרכז הבחינות מר שי חסון אשר מעביר אותו למרצה הקורס.
  • בבירור הערעור, רשאי המרצה לבדוק מחדש את כל הבחינה. הציון שייקבע לאחר הבדיקה החוזרת, בין אם הוא נמוך או גבוה מהקודם, יהיה ציון הבחינה.
  • הציון המתוקן, או החלטתו המנומקת של המרצה לדחות את הערעור, יימסרו בתוך 3 ימי עבודה החל מהיום שלאחר המועד האחרון להגשת הערעורים. תשובתו של המרצה היא סופית. למעט במקרים של חריגה מנהלי האוניברסיטה, וטענות על אפליה, התנכלות או שיקולים פסולים או זרים במתן הציון
  • ביה"ס לחינוך רשאי להאריך את התקופות האמורות להגשת ערעור ולמתן תשובה על ערעור, ובלבד שהתשובה לערעור תינתן לכל המאוחר 48 שעות לפני המועד הבא של המבחן ובתנאי שלא ייפגעו זכויות התלמידים.

  טפסים שימושיים לסטודנטים

  משלים למחקר

  משלים למחקר מיועד לסטודנט בעל תואר מוסמך במסלול לא מחקרי המבקש להתקבל ללימודי דוקטורט.

  תנאי קבלה 

  הקריטריונים לקבלה למסלול משלים למחקר הם:

  סדרי הרשמה

  ברמה אוניברסיטאית: תלמידים שלמדו בארץ נרשמים במדור לרישום ולקבלת תלמידים של האוניברסיטה העברית באמצעות הרישום המקוון באתר האוניברסיטה העברית - יש לצרף מסמכים על פי הדרישות המופיעות באתר.

  ברמה החוג לחינוך: הגשת בקשה לקבלה למעמד של משלים למחקר

  תכנית לימודים

  הנחיה לכתיבת תיזה במסגרת השלמה למחקר יכולה להעשות על-ידי מדריך המוסמך להדריך למוסמך או על-ידי מדריך המוסמך להדריך עבודות תיזה ועבודות דוקטורט.  

  חובת קורסים

  1. מועמד שכותב תיזה במסגרת השלמה למחקר, ולא למד קורסים מתודולוגיים בלימודיו הקודמים במוסדות אקדמיים אשר מקבילים בתוכנם לקורסים מספר 37212 (השלמה בסטטיסטיקה) ו-37225 (השלמה במחקר), יתבקש להשלים קורסים אלה.
  2. לאחר השלמת הדרישה של קורסי ההשלמה המפורטים בסעיף מספר 1, יתבקש המועמד להשלים את אחד משני הקורסים הבאים: 34886 (המחקר האיכותני עקרונות ושיטות) או 37803 (סטטיסטיקה ושיטות מחקר לתלמידי חינוך), בהתאם לנושא של עבודת התיזה שהוא מתכוון לעשות.
  3. לאחר השלמת הדרישה של הקורסים המפורטים בסעיף 2,  על המועמד להשלים את אחד משני הקורסים הבאים: 37847 (לנתח, לפרש, ושוב להתבונן: מחקר איכותני בחינוך למתקדמים), או 37806 (שיטות סטטיסטיות מתקדמות במחקר בחינוך) בהתאם לנושא המחקר שלו.
  4. קורס מלווה תיזה 34820.

  הוועדה התחומית רשאית לבקש קורסים נוספים כחלק מההשלמות הנדרשות לקבלה לתואר שלישי בתיאום עם המדריך.

  על המועמד לקבל ציון של 80 לפחות בכל אחד מהקורסים המפורטים בסעיפים 1 ו-2.

  הרשמת התלמיד ללימודי דוקטורט תתאפשר רק לאחר השלמת החובות המפורטים למעלה וכתיבת עבודת תיזה בציון 90, והיא מותנית, כמובן, במציאת מנחה, שידריכו בעבודת הדוקטורט. החלטה להדרכה של עבודת הדוקטורט על-ידי מנחה שהדריך את כתיבת התיזה, תתקבל לאחר הערכה מחודשת של המנחה והסטודנט את תהליך העבודה המשותפת, בעקבות כתיבת התיזה ותהליך העבודה המשותפת במהלך ההנחיה.

  סטודנטים שנושא התיזה שלהם הוא עיוני יהיו פטורים מקורסי הההשלמה המפורטים בסעיפים 1 ו-2. והיה אם ישנה הסטודנט את דעתו, ויהיה מעוניין בהמשך לכתוב עבודת דוקטורט שכוללת מחקר כמותי או איכותני, יהיה עליו להשלים קורסים אלה לפני ההרשמה ללימודי דוקטורט.

  דוקטורט

  כללי

  לימודי המחקר הם לימודים, שבמרכזם עבודת המחקר שנכתבת בהנחיית מנחה. במשך לימודיו נדרש תלמיד המחקר ללמוד קורסים בהיקף של 12 נ"ז לפחות בהתאם למתבקש מתכנית המחקר הספציפית, ואולם רוב הזמן מוקדש לתכנון, ביצוע וכתיבת עבודת המחקר. על הדוקטורנט לעבור משלב א' לשלב ב' לא יאוחר מ-18 חודשים מאז הקבלה לשלב א'. משך תקופת הלימודים עד הגשת עבודת הדוקטורט הינו 5 שנים מאז הקבלה לשלב א'. כעבור 12 חודשים מאז הקבלה לשלב א' מתבקש/ת הדוקטורנט לידע את הוועדה התחומית מתי בכוונתו/ה להגיש את ההצעה ולהתחיל בתהליך של כינון וועדה מלווה. יש לקחת בחשבון שתהליך כינון וועדה מלווה ועד אישור ההצעה גם הוא לוקח זמן. עדכון הוועדה יהיה בתיאום עם המנחה וחתום על-ידי המנחה.

  תנאי קבלה

  1. לימודי המחקר מיועדים לתלמידים שסיימו את לימודי התואר השני עם עבודת גמר בציונים האלה: עבודת הגמר בציון 90 לפחות, ממוצע ציונים לתואר שני בציון 90 לפחות, ציון בחינת גמר (במקום שיש) בציון 85 לפחות. מקרים מיוחדים ידונו בנפרד.
  2. מציאת מנחה לעבודת המחקר: רשימת המנחים לעבודת דוקטורט. מנחים שיכולים להנחות כתיבת עבודת דוקטורט עם מנחה נוסף, בעל/ת זכות הדרכהב, נמצאים ברשימת מנחים היכולים להנחות לתיזה.
  3. עמידה בפני ועדה התחומית. לאחר שהגיש את הטפסים הנדרשים ע"י הרשות לתלמידי מחקר כולל מסמך המתאר את תכנית המחקר. הקבלה לשלב א' ברשות לתלמידי מחקר מותנית באישור קבלה של המועמד/ת על ידי הוועדה התחומית. בפגישה של הוועדה התחומית עם המועמד/ת יבחנו חברי הוועדה את מידת המוכנות של המועמד/ת ללימודי דוקטורט, ויעריכו האם תוך שנה וחצי יצליח המועמד לסיים את התהליך של מעבר לשלב ב' (לאחר כינון הוועדה המלווה ואישור הצעה על ידי הוועדה המלווה). לצורך כך, ינסו חברי הוועדה להתרשם ממידת ההיכרות של המועמד/ת עם עולם המחקר בתחום המחקר המוצע, האם שאלת המחקר ברורה וממוקדת, והאם יש תכנית כללית לביצוע המחקר. 
   על המועמד/ת להגיש לוועדה התחומית מסמך באורך של כשני עמודים המהווה קדם הצעה. המסמך צריך להתייחס לנאמר לעייל ולכלול באופן מפורש את מטרת המחקר, העיגון התיאורטי של שאלת המחקר, הרציונל לביצוע המחקר, אוכלוסיית המחקר (או החומר הנחקר), שיטת המחקר, תכנית עבודה ראשונית ותרומה מדעית פוטנציאלית. מסמך זה הוא הבסיס להצעת המחקר שתוגש לוועדה המלווה בשביל המעבר לשלב ב'. מיקוד המועמד/ת בכתיבת מסמך זה אמורה לסייע לו/לה לגבש את הצעת המחקר תוך שנה. המסמך המוגש לוועדה התחומית צריך להיות בתיאום מלא עם המנחה, מאושר על ידי המנחה  וחתום על ידי המנחה (אישור של המנח/המנחים על התקציר). אישור קדם ההצעה יעשה על ידי הוועדה התחומית. יש לציין שהמעבר משלב א' לשלב ב' (הגשת ההצעה) יכול להיעשות מהר, כך שאם התלמיד מוכן לפני תום הזמן (שנה וחצי) מאז תחילת שלב א' ועד הדרישה לעבור לשלב ב', אין שום מניעה להגיש את ההצעה ולעבור לשלב ב'. הגדרת מבנה המסמך ותוכנו נקבעה על ידי הוועדה התחומית של בית הספר לחינוך.
   הוועדה התחומית תתכנס שלוש פעמים בשנה, בהתאם למועדי הקבלה הקבועים ברשות לתלמידי מחקר, ולקראת סוף סמסטר ב'. במקרים מיוחדים ניתן יהיה לכנס את הוועדה באופן מיוחד.

  וועדת חריגים

  מועמדים שציוניהם אינם עומדים בתנאי הסף, אולם לא רחוקים מהם, יגישו לוועדה התחומית מכתב מהמדריך בו ינומק מדוע המדריך מעוניין לקבל את המועמד. במקרה בו החריגה מתנאי הסף מתייחסת לממוצע הקורסים של התואר השני, מתבקש המועמד והמדריך להציע תכנית השלמות של קורסים מתוכנית הלימודים של תואר שני. המועמד יצטרך להשלים את תכנית ההשלמות בציון ממוצע של 90, וציון מינימאלי של  85 בכל אחד מהקורסים. תכנית זו צריכה לקבל את אישורה של הוועדה התחומית. לאחר אישורה של תכנית ההשלמות תוכל הועדה להמליץ בפני הרשות לתלמידי מחקר לקבלו ללימודים במעמד של 'מתמחה למחקר'. לאחר השלמת הלימודים של תכנית ההשלמות ועמידה בתנאים שפורטו למעלה, יוכל התלמיד להגיש בקשה להירשם ללימודי דוקטורט.

  במקרים בהם החריגה מתנאי הסף מתייחסת לציון של עבודת הגמר, יתבקש המועמד לכתוב מסמך עיוני שיהווה הרחבה של הפן התיאורטי של קדם ההצעה. לאחר אישורו של מסמך זה על ידי הוועדה התחומית יוכל התלמיד להגיש בקשה להירשם ללימודי דוקטורט.

  תהליך קבלת תלמידים שאין להם תואר ראשון או תואר שני בחינוך

  תלמידים שאין להם תואר ראשון או תואר שני בחינוך (אך סיימו תואר שני הכולל תיזה בתחום אחר)מתבקשים לפנות לוועדה התחומית לפני הגשת הבקשה לרשות לתלמידי מחקר להרשמה כתלמידי דוקטורט. על סמך תוכניות הלימודים הקודמות של הסטודנט, ובהתחשב בנושא אותו הסטודנט רוצה לחקור, תחליט הוועדה התחומית יחד עם המנחה האם נדרשים קורסי השלמה מעבר למכסת הנ"זים, אשר יושלמו תוך כדי הלימודים לדוקטורט. יש לצרף את רשימת הקורסים האלה עם הגשת הבקשה לרשות לתלמידי מחקר להירשם ללימודי דוקטורט.

  המדריך או הוועדה התחומית רשאים להמליץ על לימודי השלמה הנדרשים לפני רישום לשלב א', אם נראה כי לא יתכן שהסטודנט יוכל לכתוב את הצעת המחקר לפני שהשלים את תוכנית ההשלמה. במקרים אלה הוועדה התחומית תמליץ לרשות לקבל את המועמד כמתמחה למחקר. לאחר השלמת הקורסים הנדרשים יוכל המועמד להגיש מועמדות לרישום לשלב א של הדוקטורט.

  מומלץ מאוד להתייעץ עם הוועדה התחומית עד כמה שניתן מוקדם כדי להתוות את המבנה המתאים ביותר כבר בתחילת התהליך.

  תלמידים במעמד השלמה למחקר

  סטודנטים שלא כתבו עבודת תיזה במהלך התואר השני מחויבים לעשות השלמה של עבודת התיזה. לפני ההרשמה למשלים למחקר במזכירות בית הספר, המדריך והסטודנט יתייעצו עם הוועדה התחומית לגבי צורך בקורסי השלמה נוספים בהתאם לרקע הלימודי של הסטודנט ותחום המחקר העתידי בלימודי הדוקטורט. בצורה כזו קורסים אלה יוכלו להיות מושלמים במהלך כתיבת עבודת התיזה ולא יגררו עיכובים נוספים במעבר ללימודי דוקטורט. לפרטים נוספים, נא לקרוא את המידע על השלמה למחקר באתר של ביה"ס לחינוך.

  מנחים לעבודת דוקטורט

  רשאים להדריך דוקטורט חברי סגל אקדמי במסלול הרגיל מדרגת מרצה ומעלה. חברי סגל שאינם בדרגת מרצה בכיר ידריכו בשיתוף עם מדריך נוסף שהוא איש סגל קבוע במסלול הרגיל באוניברסיטה העברית. אנשי סגל של האוניברסיטה העברית במסלול הנלווה (ולא מורים מן החוץ) עשויים לקבל אישור אד-הוק להדרכה בלוויית איש סגל רגיל בעל זכות הדרכה, בכפוף לאישור הדיקן ויו"ר הרשות לתלמידי מחקר. הדרכה על ידי חבר סגל שהוא אמריטוס צריכה אישור של מנהל בית הספר לחינוך. רשימת המנחים לעבודת דוקטורט.

  1. חברי סגל צעירים במסלול הרגיל בדרגת מרצה (אשר מדריכים יחד עם חבר סגל בכיר מהמסלול הרגיל) לא ידריכו יותר מסטודנט אחד בו-זמנית בשלב א'. חבר/ת סגל צעיר יוכל לקבל סטודנט שני להדרכה רק לאחר שהסטודנט הראשון שבהדרכתו עבר לשלב ב'.
  2. ככלל, על פי תקנון הרשות לתלמידי מחקר, איש סגל במסלול הרגיל לא יכול להנחות יותר מ-5 דוקטורנטים במקביל. החרגה מנוהל זה תעשה אל מול הרשות לתלמידי מחקר.

  הרשמה

  לאחר מציאת מנחה, יש להגיש מועמדות ללימודים ברשות לתלמידי מחקר.

  לאחר בדיקת המסמכים, יידרש המועמד לעמוד בפני ועדה התחומית.

  ועדת הדוקטורנטים של בית הספר לחינוך, תקיים ועדת תחומית שלוש פעמים בשנה, לפני תחילת כל סמסטר ולקראת סוף סמסטר ב'. במקרים מיוחדים ניתן יהיה לכנס את הוועדה באופן מיוחד.

  שכר לימוד וטופס לימודים

  שכר הלימוד לתלמידי מחקר הוא 40% משכר הלימוד בשנה הראשונה ובשנה השנייה ללימודיהם ו-10% משכר הלימוד בכל אחת מהשנים שלאחר מכן.

  על התלמידים להגיש, מדי שנה, טופס לימודים לרשות לתלמידי מחקר.

  דרישות לימודים וכנס דוקטורנטים

  למיד לדוקטורט חייב ב 12 נ"ז של קורסים כפי שמפורט בתקנון לתלמידי מחקר. מכסה זו כוללת קורסי חובה על-פי הפירוט הבא.

  קורסי חובה

  1. "סדנת הכנה לקראת לימודי תואר שלישי", מספר קורס: 37888, שנתי, 2 נ"ז, פעם בשבועיים.
   יש ללמוד את סדנה זו בשלב א'. דרישה זו הינה דרישה פנימית של בית הספר לחינוך ואכיפתה באחריות בית הספר לחינוך. עיקרה של הסדנהר ידון באופן ההכנה של הצעת מחקר, מתוך דיון בהצעות המחקר אותן כותבים הסטודנטים המשתתפים בסמינר. יושם דגש על ניסוח שאלה והשערות להצעת מחקר. במהלך הסמינר יצטרך כל סטודנט להציג את הצעת המחקר שלו במתכונת הצגה של הרצאה קצרה בכנס (כרבע שעה). ההצגה תעשה בנוכחות כל משתתפי הסמינר, הוועדה התחומית והמנחה של הסטודנט. להצגות אלה יוקדשו שתי פגישות במהלך השנה, אשר יקבעו מראש על ידי מנחה הסמינר תוך תיאם עם הוועדה התחומית.
   קרדיט: השתתפות פעילה על סמך נוכחות מלאה  והצגה של הצעת המחקר במהלך הסמינר במתכונת של הרצאה קצרה של 15 דקות.
  2. כתיבת מאמר כמותי לתלמידי דוקטורט, מספר קורס: 34892, שנתי, 2 נ"ז.
   סדנא זו תועבר בשלוש גרסאות שונות ונפרדות המתאימות למחקר איכותני, כמותני ועיוני. הכתיבה תהיה באנגלית. הסדנאות ינתנו לסירוגין, כל אחת מהן פעם בשנתיים. יש ללמוד את הסדנא במהלך הלימודים בשלב ב'.
   קרדיט: השתתפות פעילה על סמך נוכחות והכנת פוסטר או כתיבה של מבוא למאמר.

  קורסי השלמה

  1. הוועדה התחומית רשאית לבקש לימודי השלמה מתלמידים שאינם בעלי תואר שני בחינוך אשר לא למדו קורסים מקבילים לקורסים מספר 34886 ו-37803. הוועדה יכולה לבקש להשלים את אחד משני קורסים אלה או שניהם על פי נושא המחקר. קורסים אלה לא יכללו במכסה של 12 נ"ז של הדוקטורט.
  2. תלמידים לתואר שלישי  אשר לא למדו בתואר השני קורס מתודלוגי מתקדם ("שיטות סטטיסטיות מתקדמות במחקר בחינוך", מספר קורס: 37806 ו/או "לנתח, לפרש, ושוב להתבונן: מחקר איכותני בחינוך למתקדמים", מספר קורס: 37847) יתבקשו להשלים אחד משני קורסים אלה (בהתאם לתחום המחקר), כחלק מ 12 נ"ז של הדוקטורט. (סטודנטים שנושא הדוקטורט שלהם הוא עיוני יהיו פטורים מקורס מתודולוגי מתקדם.)

  חובות נוספות

  1. כל סטודנט בשלבים מתקדמים של שלב ב', יצטרך לקראת סיום הדוקטורט להציג את עבודתו במתכונת של פוסטר בכנס דוקטורנטים שלב ב. יש חובת נוכחות בכנס דוקטורנטים במהלך שלוש שנים ראשונות לאחר המעבר לשלב ב'. דרישה זו הינה דרישה פנימית של בית הספר לחינוך ואכיפתה באחריות בית הספר לחינוך.
  2. יעוץ סטטיסטי: בית הספר לחינוך יעמיד לרשות הסטודנטים לדוקטורט יעוץ סטטיסטי. הייעוץ ינתן על פי תיאום מראש. כל מועמד צריך יהיה לאשר את  המערך הסטטיסטי המתוכנן לפני הגשת הצעת המחקר לוועדה המלווה. קורס זה ינתן החל משנת תשפ"א.

  דוקטורט במתכונת אסופה

  יש להגיש את האסופה על פי הכללים המפורטים בתקנון הרשות לתלמידי מחקר. על-פי דרישת בית הספר לחינוך, לפחות מאמר אחד צריך להיות מאמר שהתקבל לפרסום  בכתב עת מדעי.

  פרטים נוספים

  לפרטים נוספים, נא לפנות לרכזת ועדת הדוקטורנטים של בית הספר לחינוך, גב' ססקייה דה-האן או לרשות לתלמידי מחקר.

  תעודת הוראה

   

  המחלקה ללימודי הוראה מכשירה מורים במקצועות הנלמדים בבתי הספר העל-יסודיים (כיתה ז'-י"ב) במגוון תחומים דיסציפלינאריים במדעי הטבע, מתמטיקה, מדעי הרוח ומדעי החברה ושפות.

  תעודת הוראה היא תנאי לקבלת רישיון הוראה מטעם משרד החינוך ולקבל את כל הזכויות של מורה בית הספר מבחינת משכורת והזדמנויות לקידום. עובדי חינוך בביה"ס שאינם עוסקים בהוראה צריכים להיות גם כן בעלי תעודת הוראה כגון יועצים חינוכיים, וכן מרצים במכללות לחינוך.

  הלימודים במחלקה ללימודי הוראה משלבים התנסות בהוראה מודרכת עם קורסים בנושאי חינוך כלליים, באוריינות מחקר בחינוך והוראה ובפדגוגיה ומתודיקה.

  במחלקה ללימודי הוראה ניתן לקבל תעודת הוראה במקצוע אחד או בשני מקצועות בהתאם לרקע האקדמי ממנו מגיעים.

  לבעלי תעודת הוראה יש אפשרות להירשם למסלול של הרחבת הסמכה - קבלת תעודת הוראה נוספת במקצוע נוסף, לפי כללי המל"ג. הנרשמים למסלול זה ישלמו 50% משכ"ל ותיקבע להם תכנית אישית מקוצרת, עד 20 נ"ז.

  המחלקה ללימודי הוראה מציעה מסלולים מקוצרים מיועדים לתלמידי ובעלי תארים מתקדמים, למורים בעלי ניסיון בהוראה ולתלמידי ובוגרי החוג לחינוך.

  למחלקה ללימודי הוראה יכולים להתקבל תלמידי או בוגרי חוגי הלימוד המתאימים למקצועות ההוראה שהמחלקה ללימודי הוראה מציעה. אין חובה להיות בעל רקע אקדמי בחינוך בכדי ללמוד לימודי הוראה, אך כן נדרש רקע אקדמי דיסציפלינארי מתאים, בהיקף של חוג לפחות, לאחד ממקצועות ההוראה אותם אנו מציעים. סטודנטים הלומדים תואר בוגר בחוג לחינוך או בוגרי החוג, נדרשים ללמוד לפחות חוג נוסף בתחום דיסציפלינארי המתאים למקצועות ההוראה השונים הנלמדים במחלקה.

  לתלמידי לימודי הוראה מתקיימת הזדמנות להשתתף בתכנית חדשנית להכשרת מורים "אקדמיה כיתה". תכנית חדשה של משרד החינוך שמטרתה להציע גישה חלופית להכשרת המורים ולקדם מעבר ל"הוראה בצמד" בכיתות הלימוד.

  מתקיימת במחלקה ללימודי הוראה סדנת מחקר לסטודנטים מצטיינים. ההשתתפות בסדנה תזכה את המשתתפים במלגה. אנו מציעים לכל המעוניינים להשתתף בסדנה זו להגיש מועמדות.

   במסגרת תעודת הוראה נלמדים שלושה קורסים שהוכרו כקורסי אבני פינה, שניים בתחום חברתי: חינוך וחברה מספר 34283 והתפתחות והתבגרות מספר 34371, ואחד בתחום רוח: מחשבת החינוך מספר 34312. תלמידים שילמדו את הקורסים הללו במסגרת אבני פינה יהיו פטורים מקורסים אלה במסגרת תעודת הוראה ולא יחויבו בקורסים נוספים במקומם.

   ההרשמה לשנת הלימודים תשע"ט פתוחה!

   מלגות לסטודנטים הלומדים תעודת הוראה באוניברסיטה העברית

   • מלגת 50% שכ"ל על לימודי הוראה - לתלמידי תואר ראשון
   • תכנית אקדמיה-כיתה
   • לימודי תעודת הוראה במקצוע "הוראת עברית לדוברי ערבית"
   • הזנק להוראה - התכנית להסבת אנשי ונשות היי-טק ותעשיה עתירת ידע להוראת מתמטיקה
   • מובילים פדגוגיים – סדנת מצטיינים במסלול תעודת הוראה
   • תכנית מלגות משרד החינוך ומפעל הפיס ללומדים לתעודת הוראה בפיסיקה, כימיה, ביולוגיה, מתמטיקה, מדעי המחשב, לשון עברית ואנגלית
   • מלגות הצטיינות לסטודנטים להוראת ערבית
   • פרס על עבודה סמינריונית מצטיינת
   • פרס הוקרה על פעילות התנדבותית
   • Leonard & Pamela Marks SAEF for the School of Education
   • מלגות סיוע

   תכניות מיוחדות

   • הוראת עברית לדוברי ערבית لغة عبرية للناطقين بالعربية
    מטרת התכנית להכשיר מורים להוראת השפה העברית בחברה הערבית, שישתלבו בעבודה במערכת החינוך במזרח ירושלים וברחבי המדינה בכלל. התכנית מיועדת לאקדמאים בעלי עברית ברמה גבוהה מאד, אשר ילמדו קורסי השלמה בלשון עברית וישתתפו בסדנאות מעשיות בתחום הוראת השפה כחלק מההכשרה לעבודת ההוראה בבתי ספר על-יסודיים. הקורסים הייעודיים יינתנו  בבית הספר לתלמידים מחו"ל ע"ש רוטברג. הקורסים של תעודת הוראה יינתנו  בביה"ס לחינוך ע"ש שלמה (סימור) פוקס. התכנית בתמיכת משרד החינוך ומנח"י-עיריית ירושלים.
   • הזנק להוראה - תכנית להסבת אנשי ונשות היי-טק ותעשיה

    המחלקה ללימודי הוראה בביה"ס לחינוך ע"ש שלמה (סימור) פוקס בשיתוף עם מכון איינשטיין למתמטיקה והמרכז הישראלי למצוינות בחינוך ובתמיכת קרן טראמפ מציעים תכנית להסבת אנשי ונשות היי-טק ותעשיה עתירת ידע להוראת מתמטיקה. התכנית מציעה מסלול הכשרה של שנת לימודים אחת, אשר לאחריה יכולים הבוגרים להשתלב בהוראה בבתי ספר על יסודיים. תכנית הלימודים מרוכזת ומתאימה לשבוע העבודה של עובדי הייטק. התכנית מבוססת על מודל הכשרה קלינית, שבו משולבים לימודים עיוניים בהתנסות מעשית בהוראה בבית הספר יאסא – התיכון הישראלי למדעים ואומנויות, תוך חשיפה לדרכי לימוד ייחודיות המותאמות לחדשנות פדגוגית. ניתן דגש על הכרות עם מערכת החינוך העל-יסודית בישראל על רבדיה השונים. ההשתלבות בהוראה בבתי ספר לאחר סיום התכנית יכולה להיות במשרה מלאה או חלקית, לפי הרצון והיכולת של המועמדים.

   לפרטים נוספים

   picture_pp_teacher_training_2019-20

   רכזת לענייני תלמידים: גב' מרים אלעזרה
   עוזרת לענייני הוראה: גב' ססקיה דה-האן

   שעות קבלה המזכירות: ימים א'-ה' מ-9.00 עד 13.00
   טלפון: 02-5882021/2
   פקס: 02-5880070

   מנהל אקדמי המחלקה ללימודי הוראה: ד"ר אדר כהן
   רכז אקדמי להוראת מדעי הרוח, של"ח, אמנות ולשון עברית: ד"ר בועז צבר
   רכזת אקדמית להוראת מדעי החברה והוראת ערבית: ד"ר סמירה עליאן
   רכזת אקדמית להוראת מדעי הטבע, מתמטיקה ואנגלית: ד"ר עדי בן-דוד

   האוניברסיטה העברית
   ביה"ס לחינוך
   המחלקה ללימודי הוראה
   הר הצופים, ירושלים 91905

   מקצועות הכשרה

   המחלקה ללימודי הוראה מכשירה מורים במקצועות הנלמדים בבתי הספר העל-יסודיים (כיתות ז'-י"ב) במגוון תחומים דיסציפלינאריים במדעי הטבע, מתמטיקה, מדעי הרוח ומדעי החברה:

   מדעי הרוח

   • היסטוריה
   • לימודי יהדות
   • מחשבת ישראל
   • מקרא
   • ספרות
   • פילוסופיה
   • תיאטרון
   • תלמוד
   • תולדות האמנות
   • אמנות בשיתוף עם "בצלאל"*

   מדעי החברה

   • אזרחות
   • ארכיאולוגיה
   • גיאוגרפיה
   • סוציולוגיה
   • עולם הערבים והאיסלאם
   • פסיכולוגיה
   • תקשורת

   מתמטיקה ומדעי הטבע**

   לימודי שפות

   • אנגלית
   • לשון עברית
   • ערבית

   הכשרה בתחומי חינוך

   • חינוך מיוחד

   *ההרשמה למקצוע אמנות בשיתוף עם "בצלאל" פתוחה אך ורק לתלמידי או בוגרי החוג לתולדות אומנות באוניברסיטה העברית לתלמידי או בוגרי בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים. תהליך המיונים והקבלה ללימודים במקצוע אמנות בשיתוף עם "בצלאל" נעשה ב"בצלאל". לפרטים יש ליצור קשר עם אסף אלקלעי: asaf.e@bezalel.ac.il. ניתן להגיש מועמדות לתכנית במקצוע אמנות בשיתוף עם "בצלאל" עד לתאריך 20.2.19.

   **הלומדים חטיבה בחינוך בפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע ובבית הספר להנדסה ולמדעי המחשב יכולים להשלים לימודי תעודת הוראה בהיקף של 30 נ"ז. זאת בנוסף להיקף הלימודים בחטיבה בחינוך במסגרת הלימודים לתואר ראשון. סטודנטים שיבחרו במסלול זה יוכלו להשלים את התואר הראשון (ובתוכו החטיבה בחינוך) ואת תעודת ההוראה בארבע שנים. רוב הקורסים בלימודי הוראה יילמדו בקמפוס ספרא. נא ללחוץ פה למידע נוסף.

   שימו לב

   • במחלקה ללימודי הוראה ניתן לקבל תעודת הוראה במקצוע אחד או בשני מקצועות בהתאם לרקע האקדמי ממנו מגיעים.
   • קבלת תעודת הוראה בכל התכניות מותנית בסיום התואר בהתאם למסלול ההכשרה.
   • בעלי תעודת הוראה: ניתן להירשם למסלול של הרחבת הסמכה - קבלת תעודת הוראה נוספת במקצוע נוסף, לפי כללי המל"ג. הנרשמים למסלול זה ישלמו 50% משכ"ל ותיקבע להם תכנית אישית מקוצרת, עד 20 נ"ז.

   חוגי לימוד המתאימים להוראה

   המחלקה ללימודי הוראה מקבלת סטודנטים ובוגרים ממוסדות מקבילים המעניקים לפחות תואר ראשון.
   להלן רשימת חוגי הלימודים שתלמידיהם או בוגריהם יכולים להירשם ללימודי הוראה בבתי-ספר על-יסודיים: 

   מדעי-הרוח

   אנגלית • ארכיאולוגיה • לימודי תיאטרון • המגמה לחינוך מיוחד מטעם החוג לחינוך • המגמה ללקויות למידה מטעם החוג לחינוך • לימודי ארץ ישראל • לימודי האסלאם והמזה"ת • היסטוריה • היסטוריה של עם ישראל • לימודי מזרח התיכון • לימודי מזרח אסיה • מחשבת ישראל • לשון עברית • ספרות עברית • ספרות כללית והשוואתית • פילוסופיה • שפה וספרות ערבית • תולדות האמנות • לימודי יהדות • מקרא • תנ"ך
   כמו כן, יכולים להתקבל תלמידי בצלאל או בוגריו.

   מדעי החברה

   גיאוגרפיה • יחסים בין-לאומיים • מדעי המדינה • סוציולוגיה ואנתרופולוגיה • פסיכולוגיה • מדעי ההתנהגות • תכנית משולבת: פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה (פכ"מ)

   משפטים

   מתמטיקה ומדעי הטבע*

   כימיה • מדעי החיים (ביולוגיה וצירופים) • מתמטיקה • מדעי המחשב • פיסיקה • ביוכימיה ומדעי המזון • ארכיאולוגיה • מדעי הסביבה

   חקלאות

   תלמידי הפקולטה לחקלאות או בוגריה.

   שימו לב

   • * סטודנטים הלומדים חטיבה בחינוך בפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע ובבית הספר להנדסה ולמדעי המחשב יכולים להשלים לימודי תעודת הוראה בהיקף של 30 נ"ז. זאת בנוסף להיקף הלימודים בחטיבה בחינוך במסגרת הלימודים לתואר ראשון. סטודנטים שיבחרו במסלול זה יוכלו להשלים את התואר הראשון (ובתוכו החטיבה בחינוך) ואת תעודת ההוראה בארבע שנים. רוב הקורסים בלימודי הוראה יילמדו בקמפוס ספרא. נא ללחוץ פה למידע נוסף.
   • אין חובה להיות בעל רקע אקדמי בחינוך בכדי ללמוד לימודי הוראה, אך כן נדרש רקע אקדמי דיסציפלינארי מתאים, בהיקף של חוג לפחות, לאחד ממקצועות ההוראה אותם אנו מציעים. סטודנטים הלומדים תואר בוגר בחוג לחינוך או בוגרי החוג, נדרשים ללמוד לפחות חוג נוסף בתחום דיסציפלינארי המתאים למקצועות ההוראה השונים הנלמדים במחלקה.
   • מומלץ לבדוק בעמוד מקצועות הכשרה את המקצועות אשר ייפתחו ללימודים בשנת הלימודים הקרובה.
   • במקצועות מסוימים, בהתאם לרקע האקדמי של המועמד, ייתכן ותהיה דרישה להשלמת רקע אקדמי בתחום זאת במקביל ללימודי בהוראה. 

   סדרי הרשמה ותנאי קבלה

   מי מתקבל?

   • תלמידי/בוגרי חוגי הלימוד המתאימים למקצועות ההוראה שהמחלקה ללימודי הוראה מציעה
   • תלמידים שסיימו לפחות שנה לימודים אחת לתואר הראשון
   • תלמידי ובעלי תארים מתקדמים
   • מורים מכהנים בבתי ספר על-יסודיים או במוסדות להשכלה גבוהה (הדרישות הן: מינימום 2 שנות ניסיון בהיקף של ½ משרה)

   תנאי קבלה כלליים

   • למחלקה ללימודי הוראה יכולים להתקבל בוגרי תואר ראשון או תלמידים שסיימו שנה לימודים אחת לקראת תואר ראשון עם ציון ממוצע של 80 לפחות. תלמידי או בוגרי החוגים לכימיה, לביולוגיה, למתמטיקה, לפיסיקה ומדעי המחשב יתקבלו עם ציון ממוצע של 75 לפחות.
   • מתקיימים מסלולים לתלמידים מצטיינים. ממוצע הקבלה הינו 90. לתלמידי/בעלי תואר במתמטיקה, פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, ומדעי המחשב, ממוצע הקבלה למסלול לתלמידים מצטיינים הינו 85.
   • ידיעת השפה העברית – בעלי תארים מחו"ל יפנו למשרד לרישום וקבלת תלמידים מחו"ל לקבלת פרטים.
   • בעלי תעודת בגרות לא ישראלית נדרשים להמציא אישור על סיום רמה ד' לפחות בלימודי עברית כתנאי לקבלה ללימודי הוראה.
   • ההרשמה למקצוע אמנות בשיתוף עם "בצלאל" פתוחה אך ורק לתלמידי או בוגרי החוג לתולדות אומנות באוניברסיטה העברית ולתלמידי או בוגרי בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים. המועמדים יידרשו לעבור סדנת מיון.
   • תלמידי החוג לימודי האסלאם ומזה"ת המעוניינים לעבור הכשרה להוראת ערבית, הקבלה למסלול מותנית במבחן כניסה ובהשלמות של קורסים בחוג לערבית בהתאם לדרישות החוג.
   • הסטודנטים שנתוניהם עומדים בתנאי הקבלה יוזמנו לראיון היכרות, שמטרתו העיקרית היכורת אישית, תיאום ציפיות והכוונה ראשונית שתסייע לרישום לקורסים ולמסלול הרלוונטי. מועמדים למקצוע אמנות בשיתוף עם "בצלאל" יידרשו לעבור סדנת מיון ולא מתבקשים לעבור ראיון היכרות.

   סדרי הרשמה

   תקופת ההרשמה ללימודי הוראה לשנת הלימודים תש"ף (2019/2020) הסתיים ב-6 בנובמבר 2019. ההרשמה ללימודי הוראה לסמסטר ב' בשנת הלימודים תש"ף תיפתח ב-2 בדצמבר 2019 עד ל-22 במרץ 2020.

   לנרשמים לתעודת הוראה לקראת סמסטר ב', שימו לב:

   • קורסי ההכשרה המעשית בתחומי הדעת הם קורסים שנתיים, ולכן ניתן ללמוד אותם רק במהלך שנת לימודים מלאה. לפיכך, הרשמה בסמסטר ב' מאפשרת לכם לקחת בשנה זו רק קורסים סמסטריאליים, ונדרש ללמוד לפחות עוד שנת לימודים מלאה אחת על מנת לעמוד בכל החובות לסגירת התעודה.
   • לתכניות הבאות לא מתאפשרת הרשמה לסמסטר ב': אמנות בשיתוף עם "בצלאל"; אקדמיה כיתה; לשון עברית לדוברי ערבית.

   תהליך המיונים והקבלה ללימודים במקצוע אמנות בשיתוף עם "בצלאל" נעשה ב"בצלאל". לפרטים יש ליצור קשר עם אסף אלקלעי: asaf.e@bezalel.ac.il. ניתן להגיש מועמדות לתכנית עד לתאריך 20.2.19.

   שלב 1

   ברמה אוניברסיטאית: תלמידים שלמדו בארץ נרשמים במדור לרישום ולקבלת תלמידים של האוניברסיטה העברית באמצעות הרישום המקוון באתר האוניברסיטה העברית - יש לצרף מסמכים על פי הדרישות המופיעות באתר.

   שלב 2

   ברמת בית הספר לחינוך: באמצעות יצירת חשבון במערכת ההרשמה, מילוי פרטים וצירוף מסמכים על פי הדרישות המופיעות במערכת ההרשמה.
   יש לשים לב שביצעת את כל הפעולות הבאות:

   1. מילוי פרטים אישיים באנגלית ולאחר מכן קבלת סיסמה למייל.
   2. עם הסיסמה יש להיכנס למערכת הרישום ולבצע את הפעולות הבאות:
   • למלא "טופס הרשמה" מקוון
   • להעלות מסמכים רלוונטיים המפורטים בעת ההרשמה
   • לבצע "סגירת הרשמה"

   שלב 3

   הסטודנטים שנתוניהם עומדים בתנאי הקבלה יוזמנו לראיון היכרות, שמטרתו העיקרית היכורת אישית, תיאום ציפיות והכוונה ראשונית שתסייע לרישום לקורסים ולמסלול הרלוונטי. לאחר השלמת תהליך הרישום ולאחר קיום הראיון יקבלו המועמדים הודעה על קבלתם הסופית ללימודים.
   מועמדים למקצוע אמנות בשיתוף עם "בצלאל" יידרשו לעבור סדנת מיון ולא מתבקשים לעבור ראיון היכרות.

   שימו לב

   • לא יטופלו בקשותיהם של מועמדים שלא השלימו את שני הליכי ההרשמה הראשונים ולא צירפו את כל המסמכים הנדרשים.
   • במקצועות מסוימים, בהתאם לרקע האקדמי של המועמד, ייתכן ותהיה דרישה להשלמת רקע אקדמי בתחום זאת במקביל ללימודי בהוראה.
   • סטודנטים הבאים מאוניברסיטאות בחו"ל, במקביל להרשמה ללימודים במחלקה ללימודי הוראה באמצעות טופס ההרשמה, מועמדים שלמדו את התואר בחו"ל מתבקשים להירשם במדור רישום וקבלת תלמידים מחו"ל. ניתן לפנות ליועצים של מדור רישום וקבלה תלמידים מחו"ל למידע נוסף.
   • קבלת תעודת הוראה מותנית בסיום התואר, בהתאם למסלול הלימודים.
   • ההצלחה בקורסי ההכשרה המעשית (ציון 70 ומעלה) היא תנאי לקבלת תעודת ההוראה. ההכשרה המעשית מתקיימת לאורך כל השנה, ללא חופשת סמסטר. הצלחה בקורסי ההכשרה המעשית תלויה בעמידה בציפיות ממורה בראשית דרכו, על פי הפרמטרים הבאים שייבחנו ויוערכו לאורך השנה:
    - זהות מקצועית: פיתוח תפיסה חינוכית אישית לאורך ההכשרה, מודעות לדילמות חברתיות, אתיות וערכיות בהוראה
    - תיפקוד בקורס: נוכחות שוטפת, השתתפות פעילה ותורמת לקורס, עמידה בזמנים, ביצוע המטלות והמשימות
    - תיפקוד כמורה לתחום הדעת: שליטה מינימלית נדרשת בתחום הדעת, שליטה נדרשת בידע פדגוגי-דידקטי (שילוב מיומנויות חשיבה, גיוון דרכי הוראה' הכנת שיעור, בניית מבחן, בניית דפי עבודה, וכו')
    - תיפקוד מול תלמידים: יכולת ניהול כיתה, תקשורת חיובית עם תלמידים, הכלה, התיחסות דיפרנציאלית ומענה מותאם אישית, טיפול בבעיות משמעת
    - תיפקוד בצוות: יכולת לעבודת צוות עם עמיתים, הבנה של צרכי המערכת ותפקוד במסגרת הדרישות של ביה"ס
    - תיפקוד כלומד: יכולת לתת ולקבל משוב, יכולות רפלקטיביות

   על הלימודים

   משך הלימודים

   הלימודים במחלקה נמשכים שנתיים ומתקיימים ברובם בימי לימוד מרוכזים – ראשון ו/או חמישי.

   סיום לימודים בשנה אחת

   ניתן לסיים את הלימודים בשנה אחת לסטודנטים העונים לאחד מהקריטריונים הבאים:

   • מי שסיימו תואר ראשון (למעט: מסלול מורה-אמן עם בצלאל ומסלול להוראת חינוך מיוחד)
   • מי שנמצאים במהלך תואר שני או אחריו (למעט: מסלול מורה-אמן עם בצלאל ומסלול להוראת חינוך מיוחד)
   • מסלול מורים מכהנים (עובדים לפחות שנתיים בהיקף חצי משרה בבי"ס על-יסודי) (במסלול זה יכלו להירשם גם תלמידי הוראה אמנות בשיתוף עם בצלאל ותלמידי הוראת חינוך מיוחד, ובתנאי שיתאפשר לסטודנט לשבץ את כל הקורסים במסגרת תכנית הלימודים בהתאם לאילוצי המערכת.
   • מסלול הרחבת הסמכה (למי שיש בידם תעודת הוראה ומעוניינים להרחיב אותה למקצוע נוסף)
   • מסלול מורים חוקרים

   המעוניינים לסיים את הלימודים בשנה אחת ילמדו לפחות יומיים בשבוע, זאת במידה ויתאפשר להם לשבץ את כל הקורסים במסגרת תכנית הלימודים בהתאם לאילוצי המערכת. לימודי ההכשרה המעשית במהלך שנה אחת בלבד לסטודנטים אלו חייבים להיות באחת משלוש האפשרויות הבאות:

   1. קיום ההכשרה המעשית במסגרת תכנית אקדמיה-כיתה, במתכונת של עבודה צמודה עם מורה-מכשיר (ראו כאן). זכאים למלגה של 2,200 שקל ממשרד החינוך.
   2. קיום ההכשרה המעשית במשך יומיים בשבוע לאורך כל שנת הלימודים האקדמית, כולל חופשת סמסטר, בקורסים של הכשרה מעשית וסדנה בדיסציפלינה (בסה"כ 12 נ"ז)  ובקורסים של "סדנאות חינוך" בהיקף כולל של 12 נ"ז, ובסך הכל 24 נ"ז לאורך השנה כולה. זכאים למלגה של 2,200 שקל ממשרד החינוך.
   3. מסלול מורים מכהנים / מסלול הרחבת הסמכה / מסלול מורים חוקרים

   סטודנטים המתחילים את לימודיהם בסמסטר ב' (כולל אלו הלומדים במסלול למורים מכהנים) ילמדו במשך שנה וחצי לפחות. על הנרשמים לסמסטר ב' לקחת בחשבון כי בשנת הלימודים הראשונה לא יוכלו להשתתף בקורסים השנתיים המחייבים במסגרת התכנית.

   מבנה הלימודים

   הלימודים במחלקה ללימודי הוראה משלבים התנסות בהוראה מודרכת עם קורסים בנושאי חינוך כלליים, באוריינות מחקר בחינוך והוראה ובפדגוגיה ומתודיקה. לפרטים נוספים על מבנה הלימודים.

   שכר לימוד

   גובה שכר הלימוד ללימודי הוראה שווה ערך לשנת לימודים אקדמית אחת של תואר מוסמך. התשלום הינו לשנתיים של לימודים, לכל המסלולים, ומתחלק באופן הבא: 50% תשלום בשנה א' ו-50% תשלום בשנה ב'. גם במסלולים בהם מתאפשר לסיים בשנה אחת יש לשלם את שכ"ל במלואו. בעלי תעודת הוראה הלומדים במסלול הרחבת הסמכה ישלמו 50% משכ"ל.

   לתשומת לבכם

   • המחלקה ללימודי הוראה מציעה תכנית לימודים שמותאמת למתווים בהכשרה להוראה של המועצה להשכלה גבוהה (מתווה אריאב).
   • כל התכניות מאפשרות קבלת תעודת הוראה במקצוע אחד או שניים.
   • קבלת תעודת הוראה בכל התכניות מותנית בסיום התואר בהתאם למסלול בו לומד הסטודנט.
   • בחלק מהמסלולים יתכן שיהיו שינויים במבנה תכנית הלימודים.
   • קבלת תעודת הוראה מותנית בסיום התואר, בהתאם למסלול הלימודים.
   • ההצלחה בקורסי ההכשרה המעשית (ציון 70 ומעלה) היא תנאי לקבלת תעודת ההוראה. ההכשרה המעשית מתקיימת לאורך כל השנה, ללא חופשת סמסטר. הצלחה בקורסי ההכשרה המעשית תלויה בעמידה בציפיות ממורה בראשית דרכו, על פי הפרמטרים הבאים שייבחנו ויוערכו לאורך השנה:
    זהות מקצועית: פיתוח תפיסה חינוכית אישית לאורך ההכשרה, מודעות לדילמות חברתיות, אתיות וערכיות בהוראה
    תיפקוד בקורס: נוכחות שוטפת, השתתפות פעילה ותורמת לקורס, עמידה בזמנים, ביצוע המטלות והמשימות
    תיפקוד כמורה לתחום הדעת: שליטה מינימלית נדרשת בתחום הדעת, שליטה נדרשת בידע פדגוגי-דידקטי (שילוב מיומנויות חשיבה, גיוון דרכי הוראה' הכנת שיעור, בניית מבחן, בניית דפי עבודה, וכו')
    תיפקוד מול תלמידים: יכולת ניהול כיתה, תקשורת חיובית עם תלמידים, הכלה, התיחסות דיפרנציאלית ומענה מותאם אישית, טיפול בבעיות משמעת
    תיפקוד בצוות: יכולת לעבודת צוות עם עמיתים, הבנה של צרכי המערכת ותפקוד במסגרת הדרישות של ביה"ס
    תיפקוד כלומד: יכולת לתת ולקבל משוב, יכולות רפלקטיביות

   התמחות בהוראה (סטאז')

   כל מורה במדינת ישראל חייב להיות בעל שלושה היתרים: תואר ראשון, תעודת הוראה ורישיון הוראה. כל בוגר בעל תואר אקדמי ותעודת הוראה נדרש לעשות שנת התמחות בהוראה (סטאז'). ההתמחות הינה השנה הראשונה לעבודה בהוראה בתנאי אמת כולל שכר וכוללת השתתפות בסדנת סטאז'. עמידה בהצלחה בשנת ההתמחות מקנה למתמחה רישיון הוראה, מטעם משרד החינוך. שנת ההתמחות בהוראה הינה באחריות משרד החינוך והמשרד קבע את מרכיבי ההתמחות ותנאיה. 
   ניתן להשתתף בסדנת סטאז' במסגרת המחלקה להשתלמויות ופיתוח מקצועי של בית הספר לחינוך. לקבלת פרטים נוספים על סטאז'.

   מבנה הלימודים

   הלימודים במחלקה ללימודי הוראה משלבים התנסות בהוראה מודרכת עם קורסים בנושאי חינוך כלליים, באוריינות מחקר בחינוך והוראה ובפדגוגיה ומתודיקה.

   הלימודים במחלקה נמשכים על-פי-רוב שנתיים ומתקיימים ברובם בימי לימוד מרוכזים – ראשון ו/או חמישי. מתקיימים מסלולים המאפשרים לסיים את הלימודים בשנה אחת (ראו סיום לימודים בשנה אחת), עם לפחות יומיים לימודים בשבוע, זאת במידה ויתאפשר לסטודנט לשבץ את כל הקורסים במסגרת תכנית הלימודים - בהתאם לאילוצי המערכת.

   תכנית הלימודים מותאמת לדרישות המתווים בהכשרה להוראה של המועצה להשכלה גבוהה (מתווה אריאב) ומורכבת מארבעה חלקים:

   לימודי חינוך

   קורסים שמספקים ידע עיוני חשוב למורה המשכיל. כמו כן, הקורסים נותנים כלים תיאורטיים הנחוצים למורים במאה ה-21 יחד עם הזדמנות להיחשף לדרכי יישומם במעשה ההוראה.

   הקורסים עוסקים בנושאים הבאים:

   • מחשבת החינוך - היטבים פילוסופיים בעבודת החינוך
   • התפתחות והתבגרות - פסיכולוגיה של גיל הנעורים
   • חינוך וחברה - היבטים סוציולוגיים בחיי בית הספר ובמערכת החינוך
   • למידה והוראה
   • פיתוח הוראה עתירת חשיבה

   קורסי הכשרה

   קורסים וסדנאות להכשרה מעשית להוראה מתקיימים בתחומי הדעת (הדיסציפלינה שכל סטודנט מיועד ללמד בבית הספר) ובסוגיות פדגוגיות וחינוכיות שכל מורה נזקק להן:

   א. פדגוגיה ומתודיקה בתחום הדעת

   קורסים ייחודיים לכל מקצוע ומקצוע העוסקים בהיבטים מעשיים ותיאורטיים של הוראת המקצוע.

   הסדנה המתודית שמלווה את ההתנסות כוללת הכנה לקראת הוראה ורפלקציה בעקבותיה, משוב ושיחה אישית של המדריך הפדגוגי עם הסטודנטים בעקבות צפייה בשיעוריהם, חשיפה לספרות מקצועית ולמחקר רלבנטי להוראה ולמקצוע ההוראה, היכרות עם נושאים בתכניות הלימוד של המקצוע, ועוד.

   הסטודנטים יהיו מחויבים להשתתף בסדנה מתודית ובהתנסות מעשית גם בעת חופשת הסמסטר, אך יהיו פטורים מהוראה ומהשתתפות בסדנה בזמן חופשות ביה"ס שאינן חופפות את חופשות האוניברסיטה.

   קורסים

   • סדנה מתודית בהוראת המקצוע*
   • סמינריון דידקטי במקצוע ההוראה

   *במספר תחומים מצומצם מתקיימות שתי סדנאות מתודיות באותו מקצוע, סדנא אחת בכל אחת משתי שנות לימוד.

   ב. התנסות מעשית בתחום הדעת

   ההתנסות היא הזדמנות ללמוד באופן בלתי אמצעי על עולם בית הספר והכיתה. ההתנסות המעשית מאפשרת לסטודנטים ללמוד מתוך עשייה, בתמיכה וליווי של מדריכים פדגוגיים להוראה ומורים מאמנים.

   קבלת תעודת הוראה מותנית ביום התנסות שבועי לאורך שתי שנות לימוד לתעודת ההוראה.

   ההתנסות בבתי הספר מתקיימת באחד מבתי הספר בירושלים או בסביבתה. הסטודנטים נמצאים בוקר שלם בבית הספר מ-8.00-7.30 עד 13.30-13.00 (על פי הוראות מנחה הסדנה ובהתאם למערכת בית הספר). התלמידים יתבקשו להגיע בזמן - לא יתקבלו איחורים והיעדרויות לא מתואמות.

   ההתנסות בבית הספר מלווה בסדנה מתודית המועברת ע"י מדריך פדגוגי: מורה חונך, שהוא איש סגל של המחלקה ללימודי הוראה.

   ההתנסות כוללת תצפיות במורים מאמנים, השתתפות בפעילויות חינוכיות שונות של בית הספר והוראה עצמאית בכיתת תלמידים או בחלק ממנה. במסגרת ההתנסות הסטודנטים מחויבים בהגשת דוחות התנסות במהלך השנה.

   במקרים אחדים הסטודנטים יתבקשו להתחיל את ההתנסות ו/או ההערכות להתנסות עוד לפני מועד תחילת שנת הלימודים האקדמית. שעות אלו יקוזזו מחובות הסטודנטים בסדנאות במהלך שנת הלימודים.

   סטודנטים שהישגיהם בהתנסות או תיפקודם בחלק המעשי יחויבו בשעות התנסות נוספות במהלך שנת הלימודים או בשנה שלאחר מכן במקרים חריגים תופסק השתתפותם בקורס ההכשרה המעשית.

   ג . הכשרה פדגוגית והתנסות מעשית במשימות חינוכיות כלליות

   ישנם אתגרים חינוכיים ומשימות המשותפים לכל מורה באשר הוא ואשר דורשים הכשרה מעשית לצד למידה עיונית. כל סטודנט יוכל לבחור להשתלב בקורסים של הכשרה מעשית ובסדנה פדגוגית מלווה גם בסוגיות ותחומים כאלו, כגון: חינוך כיתה; עבודה עם תלמידים לקויי למידה; הערכה חלופית; עבודה עם תלמידים מצטיינים ומחוננים; הכרת מודלים של חינוך רב-תרבותי; הוראת כישורי חיים וכו'.  קורסים אלו יתקיימו במתכונת סימסטריאלית.

   תכניות לימודים ומסלולים מקוצרים

   היקף הלימודים נקבע על פי תכנית הלימודים המותאמת לפי מעמד התלמיד והמסלול שהוא לומד בו. כל סטודנט שהתקבל ללימודי הוראה תישלח תכנית לימודים אישית.

   להלן היקף הלימודים ללימודי תעודת הוראה במקצוע אחד בכל אחד מהמסלולים הקיימים:

   • תכנית הבסיס מיועדת לתלמידי חוגים דיסציפלינריים שסיימו לפחות שנה לימודים אחת לתואר הראשון
    היקף תכנית הלימודים הינו 24 שעות שנתיות (ש"ש) השווה 48 נקודות זכות (נ"ז)
   • תכנית הכשרה להוראה לתלמידים מצטיינים מיועדת לתלמידי חוגים דיסציפלינריים שסיימו לפחות שנה לימודים אחת לתואר הראשון
    היקף תכנית הלימודים הינו 20 ש"ש השווה 40 נ"ז. היקף תכנית הלימודים להוראת ערבית הינו 22 ש"ש השווה 44 נ"ז 
   • תכנית הכשרה להוראה לתלמידי/בוגרי החוג לחינוך וחוג דיסציפלינרי שמתאים להוראה שסיימו לפחות שנה לימודים אחת לתואר הראשון
    היקף תכנית הלימודים הינו 18 ש"ש השווה 36 נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה לתלמידי/בוגרי תואר שני בחינוך
    היקף תכנית הלימודים הינו 13 ש"ש השווה 26 נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה לתלמידי תארים מתקדמים בתחומים הדיסציפלינאריים
    היקף תכנית הלימודים הינו 16 ש"ש השווה 32 נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה למורים מכהנים בעלי נסיון של שנתיים ומעלה בבתי ספר על-יסודיים המוכרים ע"י משרד החינוך, בהיקף של ½ משרה לפחות
    היקף תכנית הלימודים הינו 18 ש"ש השווה 36 נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה למורים מכהנים שהם תלמידי/בוגרי החוג לחינוך וחוג דיסציפלינארי שמתאים להוראה שסיימו לפחות שנה לימודים אחת לתואר הראשון עם נסיון של שנתיים ומעלה בבתי ספר על-יסודיים המוכרים ע"י משרד החינוך, בהיקף של ½ משרה לפחות
    היקף תכנית הלימודים הינו 14 ש"ש השווה 28 נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה למורים מכהנים שהם תלמידי/בוגרי מוסמך בחינוך עם נסיון של שנתיים ומעלה בבתי ספר על-יסודיים המוכרים ע"י משרד החינוך, בהיקף של ½ משרה לפחות
    היקף תכנית הלימודים הינו 10 ש"ש השווה 20 נ"ז
   • תכנית הכשרה להוראה למורים מכהנים שהם תלמידי/בוגרי תארים מתקדמים בתחומים הדיסציפלינריים עם נסיון של שנתיים ומעלה בבתי ספר על-יסודיים המוכרים ע"י משרד החינוך, בהיקף של ½ משרה לפחות
    היקף תכנית הלימודים הינו 14 ש"ש השווה 28 נ"ז
   • תכנית הרחבת הסמכה לבעלי תעודת הוראה לקבלת תעודת הוראה נוספת במקצוע נוסף, לפי כללי המל"ג. הנרשמים למסלול זה ישלמו 50% משכ"ל.
    תיקבע לסטודנט תכנית אישית עד 10 ש"ש השווה 20 נ"ז

   שימו לב

   • תכנית הלימודים הינה אישית עבור כל סטודנט ומותאמת לפי מעמד התלמיד והמסלול שהוא לומד בו. לכן היקף התכנית מבחינת שעות שנתיות, נקודות וקורסים עשוי להשתנות.
   • קבלת תעודת הוראה בכל התכניות מותנית בסיום התואר בהתאם למסלול ההכשרה.

   מקצועות הכשרה ייחודיים

   הכשרה להוראת לשון עברית כשפה שנייה בשיתוף עם בית הספר לתלמידי חו"ל

   בשנה"ל תש"ף תכנית זו לא מתקיימת. ניתן לפנות לביה"ס לתלמידי חו"ל למידע על קורס להכשרת מורים לעברית.

   הכשרה להוראת אמנות בשיתוף עם "בצלאל"

   תכנית זו מיועדת אך ורק לתלמידי או בוגרי החוג לתולדות אומנות באוניברסיטה העברית ולתלמידי או בוגרי "בצלאל" אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים. התכנית תכשיר את התלמידים גם בתחום הוראת היצירה וגם בתחום הוראת תולדות האומנות. בוגרי החוג לתולדות אמנות עשויים להתבקש לעשות השלמה בתחום היצירה.

   תכנית תואר בוגר מתמטיקה במגמת הוראה

   התכנית משלבת לימודי הוראה בתוך לימודי הבוגר במתמטיקה. משרד החינוך מכיר במסיימי התכנית כזכאים להתחיל לעבוד כמורים מתמחים למתמטיקה. עם סיום מוצלח של שנת ההתמחות הם יהיו זכאים לקבל רישיון הוראה ממשרד החינוך. המסיימים לא מקבלים בפועל תעודת הוראה אבל מוכרים ע"י משרד החינוך לצורך מעמד מקצועי ושכר. לצפייה במבנה לימודי ההוראה ובפרוט הקורסים נא ללחוץ כאן. לצפייה במבנה כלל הלימודים בתוכנית זאת ובפרוט קורסי המתמטיקה לחץ כאן. כדי לקבל פרטים נוספים על תכנית הלימודים והרשמה לתכנית יש לפנות לחוג למתמטיקה.

   מובילים פדגוגיים – סדנת מצטיינים במסלול תעודת הוראה

   בשנת הלימודים תשע"ט תפתח במחלקה ללימודי הוראה סדנת מחקר לסטודנטים מצטיינים. ההשתתפות בסדנה תזכה את המשתתפים במלגה. אנו מציעים לכל המעוניינים להשתתף בסדנה זו להגיש מועמדות, לפי המפורט להלן.

   סדנת מצטיינים 
   הסדנה היא קורס בהיקף 4 נ"ז, שנוספות להיקף הנ"ז שכל סטודנט מחויב אליו. 
   לסדנה שתי מטרות מרכזיות: הראשונה היא לחשוף את הסטודנטים המצטיינים לסוגיות בולטות הקשורות לתחומי החינוך, ההוראה והכשרת מורים במאה ה 21. המטרה השנייה היא לאפשר לסטודנטים מרחב של מחקר וחשיבה אודות סוגיות אלו מתוך נקודת מבט אישית ורפלקטיבית ועל בסיס מחקר אמפירי. 
   לשם כך, בחלק הראשון של הקורס, אשר יתקיים במהלך סמסטר א' בהובלת ד"ר אביב כהן, יוצגו סוגיות מרכזיות בחינוך ובהכשרת מורים. הסטודנטים יתבקשו לקחת חלק פעיל בהצגת סוגיה אחת במהלך המפגשים. 
   בחלק השני של הקורס, אשר יתקיים במהלך סמסטר ב' בהובלת ד"ר אבי מרזל, יתנסו הסטודנטים במחקר אמפירי סביב סוגיה ממוקדת תוך שהם אוספים מידע מהשדה החינוכי ומנתחים אותו. חלק זה יתקיים במתכונת של עבודה עצמית תוך עריכת מפגשי ליווי וכן מספר מפגשים כלליים בתחילת וסיום הסמסטר. תוצרי תהליכי החקר יוצגו בפורום של ביה"ס לחינוך.
   מועד הקורס: ימי שני, 08:30-10:00. 

   מלגה
   הסטודנטים שישתתפו בסדנה יזכו במלגה שנתית של 9,600 שקלים (בחלוקה לשני הסמסטרים), שתאפשר את השתתפותם בסדנה. קבלת המלגה על-פי כללי האוניברסיטה. ראו תקנון מלגות מחיה לתלמידי מוסמך ודוקטור - רלוונטי לסטודנטים הלומדים לתואר שני או שלישי.

   לפרטים נוספים על התכנית, כולל תהליך קבלה ולוח הזמנים נא ללחוץ כאן.

   תעודת הוראה בשני מקצועות

   תלמידים בעלי תואר אקדמי בשני תחומים שמתאימים להוראה יכולים ללמוד לתעודת הוראה בשני מקצועות.

   היקף נקודות הזכות (נ"ז) של תכנית הלימודים לשני מקצועות הינו גדול יותר ונקבע בהתאם לרקע האקדמי והמקצועי של המועמד.

   תלמידים הלומדים לתעודת הוראה בשני מקצועות נדרשים ללמוד שלושה קורסים נוספים בתכנית הלימודים:

   • התנסות מעשית במקצוע השני (6 או 8 נ"ז)
   • סדנה מתודית במקצוע השני (4 נ"ז)
   • סמינריון דידקטי במקצוע השני (2 או 4 נ"ז)

   שימו לב

   • קבלת תעודת הוראה בכל התכניות מותנית בסיום התואר.

   רשימת קורסי בחירה תש"פ

   מבנה הלימודים בקורסי ההכשרה המעשית

   החל משנת הלימודים תשע"ט, אנו מבצעים שינוי במבנה ההכשרה המעשית, מתוך מטרה לאפשר לסטודנטים יותר ממדים של התנסות והכשרה בשדה, וכן לתת מענה לאתגרים וצרכים שכל מורה זקוק להם (ואינם תלויים רק בהוראת מקצוע זה או אחר).

   עד כה כל היקף הנ"זים של הכשרה המעשית היה במסגרת של תחומי הדעת.

   לאור משובים רבים שקיבלנו במשך השנים האחרונות, אנו עורכים בתשע"ט שינוי בנושא זה: כל סטודנט יעשה הכשרה מעשית בדיסציפלינה (הכשרה מעשית + סדנה מתודית) ועוד הכשרה מעשית קצרה יותר, בסדנאות חינוך כלליות.

   הערה חשובה: שינוי זה אינו חל על תלמידי הוראת:

   • חינוך מיוחד
   • התכנית מורה-אמן בשיתוף עם בצלאל
   • על תלמידים שמבקשים לקבל תעודת הוראה בשני מקצועות

   כל אלו ממשיכים כפי שהיה עד כה

   התכנית העדכנית תכלול סך הכל שעות ההכשרה של כל סטודנט בדיסציפלינה (הכשרה מעשית + מתודיקה + סמינריון דידקטי): 14 או 16 נ"ז

   סך הכל שעות ההכשרה המעשית של כל סטודנט בסדנאות חינוך כלליות: 8 נ"ז

   להלן הפירוט:

   הכשרה מעשית בדיסציפלינה

   ההכשרה המעשית בכל דיסציפלינה תתקיים לאורך שנה אחת בלבד, ולכן תהיה אינטנסיבית. הכשרה זו כוללת הכרות עם תכנית הלימודים, דרכי הוראה, התנסות בהוראה, וגם הכרות עם המערכת הבית ספרית. 

   המרכיבים:

   1. התנסות מעשית בבתי הספר המכשיר – כקבוצה*, לאורך כל השנה (8 נ"ז):

   • תצפיות במורים; חשיפה לחיי בית הספר (מפגש עם רכז/ת שכבה, מפגש עם היועצת, השתתפות בטקסים וכו') ; התנסויות במסגרת שיעורים של מורים בבית הספר ו/או הוראה עצמאית בכיתות. התצפיות יעובדו במסגרת הסדנה המתודית. כל זאת בליווי צמוד של המדריכ/ה הפדגוגי/ת, תוך מתן משוב.

   *למעט סטודנטים הלומדים בתכנית אישית

   2. סדנה מתודית

   • מתקיימת לאורך כל השנה בבית הספר המכשיר בהובלת המדריכ/ה הפדגוגי/ת  (4 נ"ז)
   • הכרת דרכי הוראה ולמידה בתחום הדעת, תכנון שיעורים ויחידות לימוד, ניהול כיתה, בניית מבחנים, למידה חוץ-כיתתית וכו'.

   הערות חשובות לגבי לוח השנה ותאריכים:

   • ההתנסות המעשית מתחילה רק מתחילת שנת הלימודים האקדמית (בתש"פ: 27.10.2019).
   • הסדנאות וההתנסות המעשית אינן צמודות ללוח השנה האקדמי מבחינת חופשת הסמסטר וסיום השנה, אלא בהתאם ללוח החופשות של בתי הספר. לוח הזמנים ייקבע בתחילת השנה בתיאום עם המדריכה הפדגוגית ובית הספר המכשיר.   

   3. סמינר דידקטי לאורך כל השנה- ימי ראשון / חמישי, 14:30-16:00 באוניברסיטה (2 או 4 נ"ז - בחלק מהדיסציפלינות הסמינר יהיה סמסטריאלי בהיקף של 2 נ"ז בלבד).

   4. הכשרה מעשית אישית : תצפיות נוספות (2 נ"ז)

   במסגרת הרחבת השעות להתנסות מעשית, יבצע כל סטודנט עוד 25 שעות אישיות בשנה, פרט לתצפיות המובנות במסגרת יום ההכשרה המרוכז בבית הספר (סעיף 1). כל סטודנט יערוך תצפיות נוספות באופן אישי ועצמאי, תוך מסירת דוחות תצפית למדריכ/ה הפדגוגי/ת כפי שתקבעו איתם/ן. שעות אלו ישמשו לתצפיות במורים בבתי ספר אחרים בעיר (כדי להכיר בדרך זו עוד בית ספר ועוד סגנונות הוראה), לתצפיות והשתתפות בישיבות פדגוגיות או באירועים של בית הספר המכשיר, לימים מרוכזים של ביקור משותף בבתי ספר אחרים וכו'.  ביצוע שעות אלו אינו חייב להיות בימי ראשון או חמישי, אלא לפי הנוחות של הסטודנט והאפשרות של המורה בה הוא צופה. אפשר לרכז כמה שעות תצפית ביום אחד (למשל, לשהות עם המורה יום שלם, של 5 שעות).

   הכשרה מעשית בחינוך

   כל מורה צריך, בנוסף להכשרה בתחום הדעת שלו, גם ידע מעשי והתנסות המלווה בהדרכה בתחומים כלליים בחינוך. לכן, בנוסף להכשרה בדיסציפלינה, יבחר כל סטודנט נושאי הכשרה מעשית בחינוך. בכל סדנה ישתתפו עד 15 סטודנטים. כל הכשרה מעשית בחינוך תמשך סמסטר אחד ותכלול חצי יום בבית הספר (ארבע שעות אקדמיות, בדרך כלל בטווח שבין 08:00 ל 11:30), במהלכם יתקיימו:

   • סדנה – 2 נ"ז
   • הכשרה מעשית (תצפיות, מפגש עם מורים, התנסות מעשית) – 2 נ"ז

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   לחצו על כותרת סדנת החינוך כדי לעבור לתיאור הסדנה.

    

   ימי ראשון

   ימי חמישי

   סמסטר א'

   דילמות של מחנכים

   מרצה: ד"ר בועז צבר
   מיקום: בי"ס בויאר
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34350

   האתגר של תלמידים מחוננים ומצטיינים

   מרצות: ד"ר ג'ודי קוהאן-מס וגב' מיה בן דור
   מיקום: בי"ס ליד"ה
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34055

    

   למידה והוראה מבוססת פרויקטים (PBL)

   מרצה: ד"ר אדר כהן
   מיקום: חלק מהקורס יתקיים בתיכון זיו ובתיכון רנה קאסן
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34007

   מודל החינוך היהודי-ערבי: הלכה למעשה

   מרצים: ד"ר אינאס דיב ומר גיא אלוני
   מיקום: ביה"ס הדו-לשוני
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34065

    

   חינוך לתזונה

   מרצה: גב' יהודית אמיר
   מיקום: קמפוס אדמונד י. ספרא (גבעת רם)
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34151 (קבוצה א')

    

   סמסטר ב'

   איך מחנכים לזהות?

   מרצה: ד"ר נגה בינג
   מיקום: תיכון קשת, ביה"ס הדו-לשוני
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34045

   "סוד הגן הקסום": חינוך סביבתי

   מרצה: ד"ר מנחם נוימן
   מיקום: הגן הבוטני קמפוס הר הצופים
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34150

    

   עבודה עם לקויות למידה II (מורן פרחי)

   מרצה: גב' מורן פרחי
   מיקום: בי"ס רנה קאסן
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34048

   להיות מורה בבית ספר ערבי

   מרצה: ד"ר סמירה עליאן
   מיקום: בי"ס בית צפאפא
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34064

    

   חינוך לתזונה

   מרצה: גב' יהודית אמיר
   מיקום: קמפוס אדמונד י. ספרא (גבעת רם)
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34151 (קבוצה ב')

   חדשנות פדגוגית

   מרצה: גב' נועה סלומון יוגב
   מיקום: מרכז "איפכא" בפסגת זאב
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34152

   חופשת הסמסטר

   לחנך מתוך אהבה

   מרצה: גב' חגית כהן אליהו
   מיקום: בית הספר קדמה - תיכון עיוני בקהילה
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34154

   תהיי יפה ותדברי: סוגיות מגדריות בהוראה

   מרצה: ד"ר ג'ודי קוהאן-מס
   מיקום: טרם הוחלט
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34153

    

   למידה מבוססת הבנה - למה הכוונה? - התנסות מעשית וסדנה

   מרצה: מר אמנון סדובסקי
   מיקום: בתיכון ליד האוניברסיטה (ליד"ה)
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34182

    
    

   סמסטר א' יום שלישי

   הוראת כישורי חיים

   [חובה לתלמידי מגמת ייעוץ חינוכי. הסדנה תתקיים בשעות 16:30-18:00 באוניברסיטה]

   מרצה: הילה אדרי
   מיקום: מגוון בתי ספר
   היקף: 4 נ"ז
   מספר קורס: 34334

    
   שימו לב: בנוסך לסדנאות שעליכם לקחת כחובה, ניתן לקחת סדנה נוספת במקום 4 נ"ז של קורסי בחירה.

   תיאור סדנאות החינוך

   1. דילמות של מחנכים

   הקורס יעסוק בדילמות פדגוגיות שמאפיינות את עבודתם של מחנכים ומחנכות בבתי ספר ציבוריים. את העיון התיאורטי שיתקיים במסגרת השיעורים נבסס על התנסות מעשית בביה״ס ועל השתתפות באירועים חברתיים בחיי בביה״ס  ובישיבות מחנכים. מתוך שילוב התיאוריה במעשה נדון במגוון נושאים כגון: דילמות אתיות, עבודה על טקסים, זהות המחנך, תפיסות ערך עצמי של תלמידים, היבטים הומניסטים בעבודת המחנך, התמודדות עם גילויי גזענות ועוד.

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   2. האתגר של תלמידים מחוננים ומצטיינים

   בכל כיתה הטרוגנית לומדים גם תלמידים מצטיינים ואף מחוננים, ומתן מענה לצרכיהם הוא אתגר שעל כל מורה להתמודד עמו. האמונה כי עלינו לתת מענה דיפרנציאלי לתלמידים השונים מביאה את העוסקים בנושא לחיפוש דרכים שונות על מנת למצות את הפוטנציאל הטמון בהם. על כן, סוגיות רבות מעסיקות את המורים בשטח - וביניהן: מהו מחונן? כיצד ניתן למדוד מחוננות? למה זקוק המחונן? מה ההבדל בין מחוננות והצטיינות? כיצד ניתן להביאו למיצוי יכולותיו? האם מורה למחוננים צריך להיות מחונן?

   בקורס זה נבחן את מכלול עולם המחוננות וההצטיינות, תוך היכרות מעמיקה של הסוגיות הבסיסיות , גם על ידי מפגש בלתי אמצעי עם תלמידים ומורים למחוננים, במטרה לבנות ולתרגל פדגוגיות ייחודיות אשר יספקו מענה לצרכיהם.

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   3. למידה והוראה מבוססת פרויקטים (PBL)

   חדשנות חינוכית ולמידה משמעותית הן מטרות מרכזיות של מערכת החינוך כיום, ואף הוכנסו כמרכיב מחייב בבחינות הבגרות. מה הרציונל העומד בבסיס ההערכה החלופית? כיצד ניתן ליישם מטרות אלו במסגרת הרגילה של בית הספר? מה האתגרים ומה הרווחים שלנו כמורים ושל התלמידים מתהליכים אלו? בקורס זה נתנסה באחת המתודות הנפוצות כיום במערכת החינוך בישראל - שיטת הלמידה-מבוססת-פרוייקטים (P.B.L.). מתוך ההתנסות הפעילה יחד עם מורים בכיתות בית הספר נלמד את מאפייני השיטה, כיצד ליישמה במגוון של מקצועות לימוד ושכבות גיל, ולהפוך בעזרתה את ההוראה ליצירתית ומעניינת יותר.

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   4. מודל החינוך היהודי-ערבי: הלכה למעשה

   החינוך הדו לשוני - יהודי ערבי בבתיה"ס של 'יד ביד' יוצר מרחב למידה שוויוני עשיר ומשותף לקיומו של דיאלוג רב תרבותי פתוח, אותנטי ומעצים. דיאלוג זה מגשים ערכים הומניסטים ואינטלקטואלים של הכרה וכבוד הדדיים. הקורס יזמין את הסטודנטים ללמוד מקרוב על העקרונות והפרקטיקות המובילים את העבודה החינוכית שלנו, לחוות את העשייה החינוכית כפי שהיא מתבטאת ביום יום בתוך הכיתות וגם לדון בסוגיות המאתגרות את עבודת ההוראה.

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   5. חינוך לתזונה

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   7. איך מחנכים לזהות?

   בקורס נעסוק בקשר בין זהות התלמידים לזהות בית הספר. נעסוק בגיוון הזהויות שיש בכיתה: המסורתי, הדתי, החילוני, היהודי, הערבי ועוד. נעסוק במשותף, בשונה, ובאתגר הזהויות שיש בבתי ספר: הדו לשוני ובית הספר קשת. נדון במודלים שונים של זהויות המתקיימים בבתי הספר הללו , באתגר החינוכי ובשילובים הייחודיים שמודלים אלו מציעים.

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   8. "סוד הגן הקסום": חינוך סביבתי

   בסדנה חווייתית זו ננסה ללמוד על עצמנו ועל הסביבה ונתנסה בלמידה חוץ כיתתית. המשבר הסביבתי נמצא בפתחנו. נשאל את עצמנו: האם לאיש החינוך יש חובה מוסרית לפעול לעצירת המשבר? ננסה להבין מהו המשבר הסביבתי באמצעות לימוד בין תחומי הכולל, מדע, אתיקה ופסיכולוגיה. במהלך הסדנה התלמיד יתנסה בהעברת שיעור חוץ כיתתי הנוגע לתחום הוראתו תוך הדגשת ההיבטים הסביבתיים. הסדנה חווייתית ומטרתה להתחבר לפורמאלי דרך הכרת האישי, מחנך טוב זהו מחנך המבין ומדבר ללב תלמידיו.

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   9. עבודה עם לקויות למידה II (מורן פרחי)

   הקורס יעסוק בעקרונות ההוראה המותאמת לתלמידים עם קשיים ברכישת המיומנויות האורייניות, בדגש על תלמידי העל-יסודי. במהלך הקורס נרכוש ידע וכלים מבוססי מחקר להתערבות אפקטיבית בתפקודי הלמידה של תלמידים מתקשים ואף נתנסה באופן מעשי בעבודה פרטנית עם תלמיד. כמו כן, נלמד כיצד להעריך את יכולות התלמיד וכיצד ליצור ולהפעיל תכנית עבודה מותאמת לצרכיו ומאפייניו.

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   10. להיות מורה בבית ספר ערבי

   בתי הספר הערבים בירושלים המזרחית הם שונים במאפייניהם מבתי ספר של החינוך הערבי הכללי הישראלי וגם שונים מבתי הספר היהודים . קורס זה יסביר את ההבדלים האלו ובמה מתאפיין כל מגזר ; יעלה ויסביר את הקשיים והמורכבות שסובלת מהם מערכת החינוך בירושלים, וידון בסוגיות ודילמות שנתקלים בהם המורים הערבים בחינוך הערבי בישראל בכלל , וינסה לתת כלים תיאורטיים ומעשים  בשאלה כיצד להתמודד עם דילמות וכשלים שמורים נתקלים בהם בתוך בית הספר. הקורס  יכשיר את הסטודנטים להיחשף באופן תיאורטי ומעשי למתרחש בתוך בית הספר, ולמהות העבודה החינוכית במגזר הערבי.

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   11. חדשנות פדגוגית

   לחדשנות פדגוגית פנים רבות. ההזדמנות הגדולה הגלומה בה, היא היכולת לפתח למידה מתוך הנעה פנימית. חדשנות פדגוגית מבקשת להתייחס לתלמיד/ה כאדם שלם, לוקחת בחשבון את המציאות בה אנו חיים ולכן מחויבת להיות רלוונטית. ב"איפכא" אנו מכשירים מורים בפדגוגיה מבוססת מיומנויות, דרך תהליך PBL. במהלך הקורס הסטודנטים ילוו תלמידים בטווח גילאים מגוון (כיתות א'- י') ביצירת ידע חדש וסיכום מהלך הלמידה מבוססת הפרויקט תוך היכרות עם כלים רפלקטיביים. נעמיק בתהליכים פדגוגיים דרך עשייה במרחבי למידה החדשניים של המרכז ונעסוק בכלי הערכה וכלי תכנון רלוונטיים למורה העכשווי.

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   13. לחנך מתוך אהבה

   "בלי יכולת מוצקה, מורכבת ומטופחת לאהוב – אי אפשר ללמד... מלאכת ההוראה היא מלאכה מקצועית שדורשת אהבה, יצירתיות ויכולת מדעית, אך דוחה צרות מדעית: היא דורשת יכולת להיאבק למען חירות, ובלעדיה המלאכה עצמה גוועת" (פריירה, 2015, ע"מ 22-23). סדנה זו תעסוק בקשרים משמעותיים, אהבה ומערכות יחסים בתוך ועם בית הספר, בראשם מערכת היחסים בין מורות ומורים לבין תלמידיהם. נצא למסע בירור אישי, תאורטי ופדגוגי ביחס למקומה של אהבה בחינוך. 

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   14. תהיי יפה ותדברי: סוגיות מגדריות בהוראה

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   15. למידה מבוססת הבנה - למה הכוונה? - התנסות מעשית וסדנה

   מי מאתנו לא רוצה שהתלמידים באמת יבינו את "החומר" שבו אנחנו דנים בכיתה? ובכלל מה המשמעות בלהבין את "החומר"? איך אנחנו יודעים שהתלמידים אכן הבינו? ובעיקר איך אנחנו מלמדים/מנחים בכיתה על מנת שתלמידים באמת יבינו את החומר הנלמד? על שאלות אלו ועוד ננסה לענות בסדנא תוך מתן תשובות מעשיות: איך מלמדים להבנה ואיך יוצרים שיעורים בעלי משמעות. נלמד על דרכים שונות ללמידה פעילה מבוססת הבנה: מאפייני קהילות חשיבה, ביצועי הבנה, למידה מבוססת חקר ולמידה מבוססת פרויקטים. נארגן מחדש את תכניות הלימודים, נתכנן יחד יחידות ידע פדגוגיות, ובעיקר נלמד לשחרר וגם נשאל שאלות, הרבה שאלות. בקורס זה ניפגש לשבע פגישות בנות 4 ש"ש כל אחת בתיכון ליד האוניברסיטה/ קמפוס האוניברסיטה בגבעת רם בימי ראשון של חופשת הסימסטר בין 8:30-12:30. בחלק מהמפגשים נתנסה במתודות השונות להוראה/למידה מבוססת הבנה, ובחלק נצפה בשיעורים וננתח את מה שראינו.

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   16. הוראת כישורי חיים

   במהלך הקורס יודגש השיח הרגשי-חברתי- חינוכי כתהליך מקביל לעבודת המורים והיועצות בבתי הספר תערך הכרות עם תכנית 'כישורי חיים' של משרד החינוך;  ילמדו תיאוריות עליהן מבוססת התכנית; הסטודנטים יוכשרו במיומנויות הנחיה והובלת תכנית רגשית חברתית; הקורס יסייע להקנות ולתרגל מיומנויות בכישורי חיים.  הקורס ילווה בתצפיות ביועצות ומורות המלמדות תכנית כישורי חיים בבתי ספר שונים בעיר.

   רשימת סדנאות חינוך - תש"פ

   הכשרת מורים "אקדמיה-כיתה"

   לתלמידי לימודי הוראה מתקיימת הזדמנות להשתתף בתכנית חדשנית להכשרת מורים "אקדמיה כיתה".

   "אקדמיה-כיתה", היא תכנית של משרד החינוך שמטרתה לשנות את הליך הכשרת המורים ולקדם מעבר ל"הוראה בצמד" בכיתות הלימוד. מטרת התכנית היא להכניס את התלמיד באופן מלא לחיי בית הספר כהכנה נאותה לכניסה למקצוע ההוראה על כל מרכיביו.

   עיקרי התכנית

   • הזדמנות להשתתף בתכנית חדשנית להכשרת מורים.
   • כל סטודנט עובד בצוותא עם מורה מכשיר בתוך בית הספר.
   • סטודנטים מתחייבים להיות נוכחים בבית הספר במשך 10 שעות בשבוע הפרוסות על לא פחות מיומיים בשבוע ובנוסף עוד 60 שעות במהלך השנה בפריסה גמישה.
   • מתוך 10 השעות השבועיות בבית הספר כ-7-8 שעות צריכות להיות בפעילות של הוראה שיכולה להיות הוראה בצוותא עם המורה המכשיר, הוראה פרטנית, הוראה של קבוצות קטנות, הוראה של כיתה שלמה. שאר הזמן מוקדש לצפייה והשתתפות בפעילויות אחרות של בית הספר כגון פעילות חברתית, טיולים, ערבי הורים, השתתפות בישיבות פדגוגיות ועוד.
   • סטודנט המשתתף בתכנית ישתתף בסדנה המלווה את ההתנסות בבית ספר.
   • סטודנט המשתתף בתכנית יקבל מלגה בגובה של עד 2,200 ש"ח הממומנת על ידי משרד החינוך.
   • ההשתתפות בתכנית מתחילה עם פתיחת שנת הלימודים הבית ספרית.
   • סטודנט המשתתף בתכנית בשנה הראשונה בלימודי הוראה יסיים את כל חובות של התנסות בהוראה ויזוכה ב-20 נ"ז בגין שעות ההתנסות. עקב זאת קיימת אפשרות לסיים את הלימודים לתעודת הוראה בשנה אחתזאת במידה ויתאפשר לסטודנט לשבץ את כל הקורסים שבמסגרת התכנית בהתאם לאילוצי המערכת.
   • התכנית פתוחה גם לתלמידי שנה ב' בלימודי הוראה.
   • החל משנת תש"פ, כל סטודנט המעוניין לסיים את לימודיו בשנה אקדמית אחת (פרטים ראו כאן) מחויב להשתתף בתכנית אקדמיה-כיתה. סטודנטים אלו יוכלו לבחור במסלול המפורט לעיל, או במסלול אלטרנטיבי, במסגרתו הם נמצאים 12 ש"ש במסגרת הכשרה בבתי הספר, בימי ראשון וחמישי לאורך כל השנה (כולל בחופשת הסמסטר), אך לא בצמוד למורה מאמן אחד בלבד.

   תקראו פה רפלקציות של סטודנטים שהשתתפו בתכנית אקדמיה כיתה.

   התכנית של משרד החינוך

   שימו לב

   • מספר המקומות בתכנית אקדמיה-כיתה מוגבל. תלמידים המעוניינים להשתתף בתכנית אקדמיה-כיתה מתבקשים לסמן את הבקשה הזאת בטופס הרישום המקוון במחלקה ללימודי הוראה. סטודנטים שכבר לומדים במחלקה ללימודי הוראה ומעוניינים להשתתף בתכנית אקדמיה כיתה מוזמנים לפנות למזכירות המחלקה.
   • הכשרת מורים אקדמיה כיתה לא מיועדת למועמדים בעלי ניסיון בהוראה של שנתיים לפחות בהיקף חצי משרה בבתי ספר על-יסודיים או בהשכלה גבוהה (סטודנטים הלומדים תעודת הוראה במסלול של מורים מכהנים).

    

   הוראת עברית לדוברי ערבית لغة عبرية للناطقين بالعربية

   קול קורא להגשת מועמדות

   بيان رسمي لتقديم طلبات

   למסלול מיוחד באוניברסיטה העברית בירושלים

   مسار خاص بالجامعة العبرية بالقدس

   ללימודי תעודת הוראה במקצוע "הוראת עברית לדוברי ערבית"

   تعلم شهادة تدريس بموضوع "لغة عبرية للناطقين بالعربية"

   מטרות התכנית

   מטרת התכנית להכשיר מורים להוראת השפה העברית בחברה הערבית, שישתלבו בעבודה במערכת החינוך במזרח ירושלים וברחבי המדינה בכלל. התכנית מיועדת לאקדמאים בעלי עברית ברמה גבוהה מאד, אשר ילמדו קורסי השלמה בלשון עברית וישתתפו בסדנאות מעשיות בתחום הוראת השפה כחלק מההכשרה לעבודת ההוראה בבתי ספר על-יסודיים. 

   הקורסים הייעודיים יינתנו  בבית הספר לתלמידים מחו"ל ע"ש רוטברג. הקורסים של תעודת הוראה יינתנו  בביה"ס לחינוך ע"ש שלמה (סימור) פוקס.

   התכנית בתמיכת משרד החינוך ומנח"י-עיריית ירושלים.

   أهداف البرنامج

   يهدف البرنامج إلى تأهيل المعلمين وتزويدهم بالمهارات المطلوبة للقيام بمهام تدريس اللغة العبرية في المجتمع العربي، اذ يقوم  البرنامج على دمج المعلمين بالعمل التربوي في المدارس العربية التابعة لجهاز التعليم العربي العام في جميع أنحاء البلاد وفي القدس خاصًة. 

   هذا البرنامج معد للأكاديميين متحدثي اللغة العبرية بمهارة ومستوى عالٍ، والذين سيتعلمون مساقات استكمال خاصة باللغة العبرية، وسيشاركون في ورشات عمل بمجال تدريس اللغة العبرية كجزء من عملية تأهيل وإعداد المعلمين للاندماج في  التدريس بالمدارس فوق الابتدائية (سابع- ثاني عشر).

   في هذا البرنامج يتم تمرير جزء من المساقات التعليمية بمدرسة الطلاب من خارج البلاد على إسم روتبرغ.  أما الجزء الآخر من المساقات، سيتم تمريرها في كلية التربية على اسم شلومو (سيمور) فوكس.

   من الجدير ذكره أن هذا البرنامج مدعوم من وزارة التربية وقسم التربية والتعليم في بلدية القدس.

   תנאי קבלה

   המסלול מיועד לאקדמאים העומדים בתנאים הבאים:

   • ממוצע  80 לפחות בלימודי תואר הבוגר או תואר המוסמך. על המועמדים להיות בוגרי מוסד אקדמי בישראל, או לחילופין מוסד מחוץ לישראל המוכר ע"י האוניברסיטה העברית. עדיפות לבוגרי האוניברסיטה העברית. לתלמידי האוניברסיטה העברית בלבד: ניתן להירשם החל משנה ב' של תואר ראשון.
   • ידיעת השפה העברית ברמה גבוהה (מבחן מיון ייערך למועמדים).
   • עמידה בראיון קבלה וגילוי מוטיבציה להשתלבות במערכת החינוך בישראל.

   شروط القبول

    المسار التعليمي معد للأكاديميين الذين استوفوا الشروط التالية:

   • معدّل 80 على الأقل في اللّقب الأول أو اللقب الثاني، خريجي المؤسسات الأكاديمية الاسرائيلية أو خريجي المؤسسات الأكاديمية خارج البلاد والمعترف بها من الجامعة العبرية. تعطى أفضلية لخريجي الجامعة العبرية. ووجب التنويه، أنه يحق لطلاب الجامعة العبرية التسجيل للمسار التعليمي في تعلم شهادة تدريس من السنة التعليمية الثانية في لقبهم الأول.
   • معرفة اللغة العبرية في مستوى عالِ. (سوف ينظم امتحان تصنيف للمرشحين)
   • عبور مقابلة دخول للمسار التعليمي واظهار رغبة للاندماج في جهار التعليم الاسرائيلي.

   כללים לגבי עמידה בתנאי התכנית

   • על מנת לסיים בהצלחה את התכנית יש לעמוד בהצלחה (ציון עובר - 60 ומעלה) בכל האחד מהקורסים. כמו כן , בכל הקורסים יחד צריך הממוצע להיות לפחות 70.
   • בקורסים של הכשרה מעשית (שמתחילים בסימסטר ב' ויתקיימו בעיקר בשנה השנייה ללימודים)  יש חובת נוכחות מלאה וכמו כן יש הכרח לקבל ציון 70 ומעלה.
   • במקרה וסטודנט קיבל ציון נכשל באחד הקורסים, עליו לגשת למועד ב' או לחזור על הקורס. בקורסים בהם מטלת הסיום היא עבודה (ולא מבחן) - יש לחזור על הקורס. 
   • סטודנט אשר במהלך שנת הלימודים הראשונה נכשל בשני קורסים ומעלה ולא הספיק לתקן את הציון במהלך אותה שנה, לא יוכל להמשיך ולקבל את המלגה מטעם האוניברסיטה כל עוד לא שיפר את הישגיו.

   משך הקורס וימי הלימודים

   הלימודים במסלול יימשכו שנתיים, בימים ראשון וחמישי. בימי ראשון – החל מהשעה 12:30. ימי חמישי: משעה 08:00 ולאורך כל היום. הלימודים כוללים קורסים עיוניים ומעשיים וכן הכשרה מעשית בבתי ספר.

   مدة المسار التعليم وأيام التعليم

   تمتد فترة التعليم في المسار التعليمي لسنتين، وتتركز في أيام الأحد والخميس - أيام الأحد من الساعة 12:30 – أيام الخميس من الساعة 8:00 حتى نهاية اليوم. يشمل التعليم مساقات نظرية ومساقات عملية، وكذلك تدريب مهني في المدارس.

   מלגות

   • סטודנטים שיתקבלו לתכנית יזכו למלגה של 50% משכר הלימוד שתינתן ע"י האוניברסיטה. 
   • כמו כן, כל סטודנט שילמד בתכנית זכאי להגיש מועמדות למלגה של מפעל הפיס ומשרד החינוך: מלגת הפיס בסך 10,000 ₪ ומלגה מותנית ממשרד החינוך בסך 11,500 ₪.  מלגת הפיס מחייבת ביצוע פעילות התנדבותית בבתי ספר במהלך הלימודים בהיקף 80 שעות בשנה ומלגת משרד החינוך מותנית במחויבות להוראה במשך שנתיים לפחות לאחר סיום הלימודים לתעודת הוראה. התנאים והגובה של מלגות אלו נתונים להחלטת משרד החינוך.

   المنح

   1. يحظى الطلبة المقبولون في المسار التعليمي على منحة تعليمية مساوية لنصف (50%) مبلغ رسوم الدراسة في الجامعة.
   2. كذلك، كل طالب يتعلم في البرنامج يحق له التسجل لمنحة "مفعال هابيس" ومنحة وزارة التربية: منحة "مفعال هبايس" تقدر بمبلع- 10,000 شيكل جديد أما منحة وزارة التربية تقدر بمبلغ-   11,500 شيكل. 
    - منحة مفعال هبايس منوطة بتنفيذ 80 ساعة عمل تطوعي في المدارس في السنة الواحدة.
    - منحة وزارة التربية  منوطة بالالتزام لسنتين في مهنة التدريس بعد انهاء التعليم في برنامج شهادة التدريس.

   תהליך הרישום והקבלה

   מוזמנים להגיש מועמדות אקדמאים שעומדים בתנאי הקבלה שפורטו, באמצעות רישום לאוניברסיטה וללימודי הוראה, לפי המוסבר בסדרי הרשמה ותנאי קבלה.

   במערכת ההרשמה של המחלקה ללימודי הוראה (שלב 2 בקישור הקודם) יש להעלות את כל המסמכים המתאימים ולהירשם למסלול "עברית לדוברי ערבית".

   סטודנטים הבאים מאוניברסיטאות בחו"ל, במקביל להרשמה ללימודים במחלקה ללימודי הוראה באמצעות טופס ההרשמה, מועמדים שלמדו את התואר בחו"ל מתבקשים להירשם במדור רישום וקבלת תלמידים מחו"ל. ניתן לפנות ליועצים של מדור רישום וקבלה תלמידים מחו"ל למידע נוסף.

   מועמדים מתאימים ובעלי נתונים גבוהים יזומנו למבחני מיון ולראיון קבלה.   

   שלבי המיון

   1. רישום לאוניברסיטה ולימודי הוראה לפי ההנחיות המופיעות באתר לעיל.
   2. לעומדים בקריטריונים הכלליים לקבלה ללימודי הוראה: הזמנה לראיון אישי אצל רכזת תעודת הוראה וביצוע מבחן מיון ממוחשב בשפה העברית (ממבחן זה פטורים מי שלמדו בעבר את השפה העברית בביה"ס לתלמידים מחו"ל של האוניברסיטה וסיימו בהצלחה את לימודיהם שם בדרגה הגבוהה ביותר).
   3. לעוברים את השלב הקודם: מבחן מיון בכתב ובע"פ.

   סבב ראשון של מיונים יתחיל בחודש מאי. סבב שני של מיונים יתחיל בחודש יוני. במידת הצורך, ייערכו מבחני מיון וראיונות גם במועדים נוספים.

   سيرورة التسجيل والقبول

   بالإمكان التسجيل للمسار التعليمي في تعلم شهادة التدريس، للأكاديميين الذين استوفوا الشروط التي ذكرت أعلاه، بواسطة التسجيل للجامعة ولشهادة التدريس، ووفق الخطوات المشروحة المرفقة في الرابط التالي: 

   https://education.huji.ac.il/teacher_training_application

   بداخل نظام التسجيل لقسم تعليم شهادة التدريس (المرحلة الثانية في الرابط أعلاه)، من المهم أن يتم إرفاق كل الوثائق الملائمة والتسجيل لمسار تعلم شهادة تدريس بموضوع " لغة عبرية للناطقين بالعربية". الطلاب الذين سجلوا للمسار التعليمي ويمتلكون المؤهلات والشروط التي ذكرت، سيتم دعوتهم الى امتحانات تصنيف في اللغة العبرية ولمقابلة دخول.

    مراحل التصنيف

   1. تسجيل للجامعة لتعلم شهادة التدريس حسب التوجيهات المرفقة في الرابط أعلاه.
   2.  سيتم دعوة الطلبة، الذين لائموا الشروط العامة للتعلم في مسار شهادة التدريس، إلى مقابلة شخصية مع مركزة شهادة التدريس وسيطلب منهم إجراء امتحان تصنيف في اللغة العبرية، "محوسب" (الطلاب الذين تعلموا مستويات اللغة العبرية في مدرسة الطلاب من خارج البلاد على اسم روتبرغ في الجامعة، وأنهوا دراستهم هناك في نجاح تام حتى المستوى الأعلى ، يتم إعفاءهم من امتحان التصنيف في اللغة العبرية)  
   3.  الناجحون بامتحان التصنيف في اللغة العبرية المحوسب، يتم دعوتهم الى اجراء امتحان تصنيف في اللغة العبرية كتابيًا وشفهيًّا.

   تبدأ دورة التصنيف الأولية في شهر أيار (5). الدورة الثانية في التصنيف تبدأ في شهر حزيران (6). وهناك احتمالية لإجراء دورات تصنيف ومقابلات بمواعيد اضافية أخرى (إن لزم الأمر).

   רכזות התכנית

   ד"ר אסמהאן מסרי-חרזאללה: asmahan.masry@mail.huji.ac.il

   הודיה כהנא-אריאל: hodayaka2@gmail.com

   ניתן לפנות בשאלות.

   مركزات البرنامج

   הערה

   פתיחת המסלול מותנית בהרשמת  מספר מינימלי של מועמדים מתאימים ובקבלת אישור תקציבי ממשרד החינוך

   ملاحظة

   فتح المسار التعليمي منوط بالحد الادنى لعدد المسجلين الملائمين وبالحصول على الميزانية المطلوبة من وزارة التربية.

   הזנק להוראה - תכנית להסבת אנשי ונשות היי-טק ותעשיה

   הזנק להוראה - התכנית להסבת אנשי ונשות היי-טק ותעשיה עתירת ידע להוראת מתמטיקה

   תיאור התכנית

   המחלקה ללימודי הוראה בביה"ס לחינוך ע"ש שלמה (סימור) פוקס בשיתוף עם מכון איינשטיין למתמטיקה והמרכז הישראלי למצוינות בחינוך ובתמיכת קרן טראמפ מציעים תכנית להסבת אנשי ונשות היי-טק ותעשיה עתירת ידע להוראת מתמטיקה. התכנית מציעה מסלול הכשרה של שנת לימודים אחת, אשר לאחריה יכולים הבוגרים להשתלב בהוראה בבתי ספר על יסודיים. תכנית הלימודים מרוכזת ומתאימה לשבוע העבודה של עובדי הייטק. התכנית מבוססת על מודל הכשרה קלינית, שבו משולבים לימודים עיוניים בהתנסות מעשית בהוראה בבית הספר יאסא – התיכון הישראלי למדעים ואומנויות, תוך חשיפה לדרכי לימוד ייחודיות המותאמות לחדשנות פדגוגית. ניתן דגש על הכרות עם מערכת החינוך העל-יסודית בישראל על רבדיה השונים. ההשתלבות בהוראה בבתי ספר לאחר סיום התכנית יכולה להיות במשרה מלאה או חלקית, לפי הרצון והיכולת של המועמדים.

   מטרות התכנית

   1. להכשיר אנשי ונשות היי-טק ותעשיה עתירת ידע להוראת מתמטיקה, בבתי ספר על יסודיים.
   2. להעלות את מספר הלומדים מתמטיקה, בהיקף של 5 יחידות לימוד ולשפר את רמת ההוראה. 
   3. להוביל לחינוך פרואקטיבי ולהשפיע על עתיד החברה הישראלית.

   ראשת התכנית: ד"ר נעה כהן אליהו

   הקבלה לתכנית מתבססת על שלוש אמות מידה עיקריות

   1. ידע אקדמי במתמטיקה
    תואר ראשון ומעלה במקצועות הבאים:
    א. מתמטיקה ו/או פיסיקה ו/או מדעי המחשב או הנדסת חשמל ואלקטרוניקה או הנדסת מחשבים או הנדסת אווירונאוטיקה.
    ב. מקצועות עתירי מתמטיקה, כגון: מהנדסים שאינם מצוינים בסעיף א, בוגרי אקטואריה, כימיה, כלכלה, ביוטכנולוגיה, סטטיסטיקה, ביולוגיה. 
    תנאי סף
    תואר ראשון באחד ממקצועות המתמטיקה המופיעים בסעיף א (שאינם דורשים קורסי השלמה במתמטיקה) או תואר ראשון באחד ממקצועות עתירי מתמטיקה המופיעים בסעיף ב (הדורשים השלמות דיסציפלינריות מסוימות).
    עדיפות תינתן לבעלי תואר שני במקצועות אלו.
     
   2. בעלי ניסיון תעסוקתי בתחום ההייטק / הטכנולוגיה /תעשיות עתירות ידע (כולל יוצאי שירות קבע ביחידות טכנולוגיות בצבא).
    תנאי סף
    מי שעבד לפחות שלוש שנים בהיקף של לפחות 75% משרה.
    עדיפות תינתן ל:
    - בעלי ניסיון בניהול צוות או בעבודה בצוות
    - בעלי ניסיון בהדרכה
    - בעלי מספר שנות ותק רב יותר בתחום
     
   3. התאמה להוראה
    - עמידה בראיון קבלה
    - עמידה במבחן התאמה להוראת מתמטיקה 

   מועמדים מתאימים יוזמנו למפגש הכרות ולתהליך המיון לתכנית.

   מבנה התכנית

   1. לאורך כל שנת הלימודים האקדמית תש"פ (27 באוקטובר 2019 עד 30 ביוני 2020), כולל חופשת סמסטר.  
    בימי חמישי - יום לימודים מרוכז (08:00 - 19:00) ובימי ראשון בשעות 16:00 - 20:00.
   2. מספר ימי שישי (08:00 - 13:00) במהלך שנת הלימודים.
   3. שני ימי אוריינטציה במהלך חודש ספטמבר 2019: ימי חמישי, 08:00 - 13:00.

   הטבות לנרשמים

   1. מלגת לימודים בהיקף 70% משכ"ל לכל המועמדים שיתקבלו ויעמדו בתנאים (תודות לתורמים של ביה"ס לחינוך ע"ש פוקס).
   2. כמו כן, כל סטודנט שילמד בתכנית זכאי להגיש מועמדות למלגה של מפעל הפיס ומשרד החינוך: מלגת הפיס בסך 10,000 שקל ומלגה מותנית ממשרד החינוך בסך 11,500 שקל.  מלגת הפיס מחייבת ביצוע פעילות התנדבותית בבתי ספר במהלך הלימודים בהיקף 100 שעות בשנה ומלגת משרד החינוך מותנית במחויבות להוראה במשך שנתיים לפחות לאחר סיום הלימודים. שתי המלגות (הלוואה מותנית + מלגת פיס) חייבות להנתן ביחד, ולא ינתן להפריד ביניהן. לפי הנחיות משרד החינוך, ההלוואה המותנית אינה חלה על מורים בפועל, בשנים 1-4  לעבודתם, כמופיע בחוזר מנכ"ל (המערך המסייע).
   3. עזרה בהשמה להוראה בחינוך העל-יסודי.
   4. תמיכה וליווי אישי וקבוצתי בשנתיים הראשונות בהוראה.

   תהליך הרישום והקבלה

   מוזמנים להגיש מועמדות אקדמאים שעומדים בתנאי הקבלה שפורטו, באמצעות רישום לאוניברסיטה וללימודי הוראה, לפי המוסבר בסדרי הרשמה ותנאי קבלה.

   במערכת ההרשמה של המחלקה ללימודי הוראה (שלב 2 בקישור הקודם) יש להעלות את כל המסמכים המתאימים ולהירשם למסלול "הזנק להוראה".

   תלמידים הבאים מאוניברסיטאות בחו"ל, במקביל להרשמה ללימודים במחלקה ללימודי הוראה באמצעות טופס ההרשמה, חייבים להירשם במדור רישום וקבלת תלמידים מחו"ל - המחלקה למינהל תלמידים, בניין גולדשמידט, הר-הצופים, טל' 02-5881607.

   תנאים לקבלת תעודת הוראה במתמטיקה לבתי הספר העל-יסודיים

   להלן התנאים לקבלת תעודת הוראה במתמטיקה לבתי הספר העל-יסודיים (מעודכן ליום 1.12.19):

   1. בעלי תואר B.Sc או B.A (או תארים מתקדמים יותר) במתמטיקה או פיזיקה או מדעי המחשב או הנדסת חשמל ואלקטרוניקה או הנדסת מחשבים או הנדסת אווירונאוטיקה יכולים להתקבל ולסיים לימודי תעודת הוראה במתמטיקה לבתי הספר העל יסודיים ללא צורך בהשלמות דיסציפלינריות כלשהן.  לפי כללי חוזר מנכ"ל משרד החינוך, בבואם להוציא רישיון הוראה במשרד החינוך, יקבלו רישיון הוראה במתמטיקה לכיתות ז' עד כיתה י"ב.
   2. בעלי תואר B.Sc או B.A (או תארים מתקדמים יותר) בתחומים במקצועות עתירי מתמטיקה כגון: מהנדסים (במקצועות שאינם מצוינים בסעיף 1), בוגרי אקטואריה, כימיה, כלכלה, סטטיסטיקה, ביוטכנולוגיה, ביולוגיה; נדרשים להוכיח שלמדו ונבחנו ו/או לבצע לימודי השלמה בתחומי ליבה במתמטיקה, בהתאם להנחיות חוזר מנכ"ל משרד החינוך בעניין זה.

   רשימת הקורסים היא:

   • חשבון אינפיטיסימלי - 8 שעות סמסטריאליות
   • אלגברה לינארית - 6 שעות סמסטריאליות
   • מתמטיקה בדידה (דיסקרטית) או תורת הקבוצות - 4 שעות סמסטריאליות
   • פונקציות מרוכבות או משוואות דיפרנציאליות - 4 שעות סמסטריאליות
   • הסתברות וסטטיסטיקה - 4 שעות סמסטריאליות
   • מבנים אלגבריים או קורס בגיאומטריה או כל קורס מתמטי אחר ממגוון הקורסים הקיימים במחלקה למתמטיקה - 4 שעות סמסטריאליות.

    סה"כ: 30 שעות סמסטריאליות

   סטודנטים שלמדו / השלימו לפחות 12 נ"ז/20 נ"ז מתוך רשימה זו (לפי הוראת שעה של משרד החינוך, התקפה באותה עת), זכאים לקבל תעודת הוראה לעל-יסודי, אך עליהם לדעת כי בבואם להוציא רישיון הוראה במשרד החינוך יוכלו לקבל רישיון הוראה לכיתה ז' עד כיתה י' בלבד.

   סטודנטים שלמדו / השלימו את כלל הרשימה זכאים לקבל תעודת הוראה לעל-יסודי, ובבואם להוציא רישיון הוראה במשרד החינוך יוכלו לקבל רישיון הוראה במתמטיקה לכיתה ז' עד כיתה י"ב.

   שימו לב:

   1. ההכשרה הניתנת במסגרת תעודת ההוראה באוניברסיטה לכלל הסטודנטים היא בהיקף, עומק ורמה המתאימות להוראה מכיתה ז' ועד כיתה י"ב.
   2. הסמכות והקביעה הסופית להכריע עבור אילו כיתות וגילאים יקבל מורה רישיון הוראה נתונה בידי משרד החינוך, וזאת בהתאם לרקע האקדמי דיסציפלינרי של כל מועמד.

   התעניינות

   יש לפנות לד"ר נעה כהן-אליהו: noa.cohen-eliyahu@mail.huji.ac.il ,052-8221179 או לד"ר עדי בן-דוד: adi.ben-david@mail.huji.ac.il, או למזכירות המחלקה ללימודי הוראה: 02-5882021/2,  miriamsha@savion.huji.ac.il או saskiad@savion.huji.ac.il.

   מובילים פדגוגיים - סדנת מחקר לסטודנטים מצטיינים בתעודת הוראה

   מובילים פדגוגיים - סדנת מחקר לסטודנטים מצטיינים בתעודת הוראה

   בשנת הלימודים תש"פ תתקיים זו השנה השנייה סדנת מחקר לסטודנטים מצטיינים במחלקה ללימודי הוראה. ההשתתפות בסדנה תזכה את המשתתפים במלגה. אנו מציעים לכל המעוניינים להשתתף בסדנה זו להגיש מועמדות, לפי המפורט להלן.

   סדנת מצטיינים

   הסדנה היא קורס בהיקף 4 נ"ז, ש-2 מתוכן נוספות להיקף הנ"ז שכל סטודנט מחויב אליו.
   לסדנה שתי מטרות מרכזיות: הראשונה היא לחשוף את הסטודנטים המצטיינים לסוגיות בולטות הקשורות לתחומי החינוך, ההוראה והכשרת מורים במאה ה-21 .המטרה השנייה היא לאפשר לסטודנטים מרחב של מחקר וחשיבה אודות סוגיות אלו מתוך נקודת מבט אישית ורפלקטיבית ועל בסיס מחקר אמפירי.
   לשם כך, בחלק הראשון של הקורס, אשר יתקיים במהלך סמסטר א' בהובלת ד"ר אביב כהן, יוצגו סוגיות מרכזיות בחינוך ובהכשרת מורים. הסטודנטים יתבקשו לקחת חלק פעיל בהצגת סוגיה אחת במהלך המפגשים. בחלק השני של הקורס, אשר יתקיים במהלך סמסטר ב' בהובלת ד"ר אבי מרזל, יתנסו הסטודנטים במחקר אמפירי סביב סוגיה ממוקדת תוך שהם אוספים מידע מהשדה החינוכי ומנתחים אותו. חלק זה יתקיים במתכונת של עבודה עצמית תוך עריכת מפגשי ליווי וכן מספר מפגשים כלליים בתחילת וסיום הסמסטר. תוצרי תהליכי החקר יוצגו בפורום של ביה"ס לחינוך.
   מועד הקורס: ימי שני, 8:30 - 10:00.

   מלגה

   הסטודנטים שישתתפו בסדנה יזכו במלגה. מידע על הסכום המדויק יימסר למתעניינים במועד מאוחר יותר.

   תהליך הקבלה

   הסדנה פתוחה לכל תלמידי תעודת הוראה מכל שנות הלימודים וכל תחומי הדעת. בחירת המשתתפים תערך לפי אמות המידה והתנאים הבאים:

   1. הצטיינות אקדמית ואישית: לסטודנטים שנה ראשונה בתעודת הוראה: ממוצע 88 בתואר האחרון שהשלימו או תלמידים בעלי תואר ד"ר. לסטודנטים שנה שניה בתעודת הוראה: ממוצע 88 בתואר האחרון שהשלימו או תואר ד"ר, וממוצע 88 בקורסים של תעודת הוראה.
    בנוסף:
    - ניסיון כלשהו בהוראה / חינוך / הדרכה / עבודה פדגוגית – מקנה עדיפות.
    - נכונות לאוריינטציה מחקרית – מקנה עדיפות.
    - בניית הקבוצה ושיקולי הקבלה ייקחו בחשבון מתן ייצוג הולם, ככל הניתן, לפי קריטריונים של מגדר ושיוך לזרמי החינוך השונים בישראל.
   2. ראיון קבלה.

   בקשות חריגות ייבדקו באופן פרטני.

   תהליך הגשת בקשה*

   הגשת מועמדות היא דרך המערכת המקוונת למלגות ופרסים: https://scholarships.ekmd.huji.ac.il.

   לאחר פתיחת חשבון והזדהות יש לבחור פקולטה (בית הספר לחינוך/Education) ומלגה (מובילים פדגוגיים) ולפתוח תיק.

   ההרשמה לשנת הלימודים תש"פ תימשך עד לתאריך 30 ביוני 2019. לאחר תאריך זה תתאפשר ההרשמה רק על בסיס מקום פנוי.

   יש לצרף את הקבצים הבאים

   1. גיליונות ציונים רלוונטיים.
   2. קורות חיים עדכניים.
   3. מכתב פנייה אישי - מכתב בן עמוד אחד בו המועמדים מסבירים מדוע הם מעוניינים לקחת חלק בסדנה.
   4. המלצה - מכתב המלצה מאחד המרצים באוניברסיטה. לסטודנטים שכבר לומדים לתעודת הוראה: רצוי שההמלצה תהיה מאחד המרצים בביה"ס לחינוך.

   לפרטים נוספים ושאלות, ניתן לפנות לססקיה דה-האן.

   *תטופלנה רק פניות של סטודנטים הלומדים במחלקה ללימודי הוראה ומעומדים שהתקבלו ללימודי הוראה העונים על הקריטריונים המפורטים לעיל ואשר הגישו את כל המסמכים הנדרשים.

   סיום הלימודים

   קיימים 4 אישורים שניתן לתת
    

   1. אישור 149 של משרד החינוך השקול לאישור יתרת חובות

   טופס 149 הינו טופס המאפשר לעבוד לפי רפורמות אופק חדש או עוז לתמורה. את האישור הנקרא יתרת חובות ניתן להנפיק בתשלום ע"י מילוי פרטים במערכת להנפקת אישוריםבבקשה מטפלת אתי גרשון כהן.
   אם טרם סיימת תואר ראשון יהיה עליך לשלוח למרים אלעזרה למייל, במקביל להגשת הבקשה בתשלום, אישור חתום מהמוסד בו את/ה לומד/ת על אחוז החובות שסיימת בתואר הראשון עד כה.
   לשיקולך האישי: המלצתנו היא שאם ידוע לך על ציונים נוספים שאת/ה עתידים לקבל בזמן הקרוב, כדאי להמתין עם הזמנת האישור בכדי שאחוז סיום הלימודים שיופיע ע"ג האישור יהיה גבוה יותר.

   2. אישור על סיום 80% מחובות הלימודים

   אישור זה ניתן לקבל בתנאי שהתקבלו ציונים על 80% מהקורסים בהוראה כולל ההתנסות המעשית והסדנא המתודית של שנה א' ו-ב'. תנאי נוסף הינו סיום התואר הראשון.
   ניתן להגיש בקשה לקבלת אישור ע"י פנייה במייל, הכוללת פרטים אישיים, למרים אלעזרה.

   3. אישור על סיום 100% מחובות הלימודיים

   סטודנט שקיבל ציונים על כל הקורסים בהם נדרש במסגרת תכנית הלימודים, אך טרם סיים את לימודי התואר הראשון/השני בהתאם למסלול בו למד, יכול להגיש בקשה לקבלת אישור על סיום חובות הלימודיים.
   ניתן להגיש בקשה לקבלת אישור ע"י פנייה במייל, הכוללת פרטים אישיים, למרים אלעזרה.
   התנאי לקבלת אישור זכאות בהמשך הינו סיום התואר הראשון/השני. באחריות הסטודנט להגיש בהמשך בקשה לקבלת אישור הזכאות עם סיום התואר. ראה את סעיף 3.

   4. אישור זכאות

   בקשה לאישור זכאות ניתן להגיש רק לאחר קבלת כל הציונים על כל הקורסים בהם נדרש הסטודנט במסגרת תכנית הלימודים. לבקשה יש לצרף אישור זכאות לתואר ראשון/שני בהתאם למסלול הלימודים אליו השתייך הסטודנט.
   בכדי לקבל את אישור הזכאות יש למלא את הטופס המקוון "בקשה לקבלת אישור זכאות לתעודת הוראה בבתי הספר העל-יסודיים".

   שימו לב

   קבלת תעודת הוראה מותנית בסיום התואר, בהתאם למסלול הלימודים.

   ההצלחה בקורסי ההכשרה המעשית (ציון 70 ומעלה) היא תנאי לקבלת תעודת ההוראה. ההכשרה המעשית מתקיימת לאורך כל השנה, ללא חופשת סמסטר. הצלחה בקורסי ההכשרה המעשית תלויה בעמידה בציפיות ממורה בראשית דרכו, על פי הפרמטרים הבאים שייבחנו ויוערכו לאורך השנה:

   • זהות מקצועית: פיתוח תפיסה חינוכית אישית לאורך ההכשרה, מודעות לדילמות חברתיות, אתיות וערכיות בהוראה
   • תיפקוד בקורס: נוכחות שוטפת, השתתפות פעילה ותורמת לקורס, עמידה בזמנים, ביצוע המטלות והמשימות
   • תיפקוד כמורה לתחום הדעת: שליטה מינימלית נדרשת בתחום הדעת, שליטה נדרשת בידע פדגוגי-דידקטי (שילוב מיומנויות חשיבה, גיוון דרכי הוראה' הכנת שיעור, בניית מבחן, בניית דפי עבודה, וכו')
   • תיפקוד מול תלמידים: יכולת ניהול כיתה, תקשורת חיובית עם תלמידים, הכלה, התיחסות דיפרנציאלית ומענה מותאם אישית, טיפול בבעיות משמעת
   • תיפקוד בצוות: יכולת לעבודת צוות עם עמיתים, הבנה של צרכי המערכת ותפקוד במסגרת הדרישות של ביה"ס
   • תיפקוד כלומד: יכולת לתת ולקבל משוב, יכולות רפלקטיביות

    

   שאלות ותשובות

   מה תפקידה של המחלקה ללימודי הוראה באוניברסיטה העברית?

   המחלקה ללימודי הוראה מכשירה מורים במקצועות הכלליים הנלמדים בבתי הספר העל-יסודיים (ז'-י"ב) במגוון תחומים דיסציפלינאריים במדעי הטבע, מתמטיקה, מדעי הרוח ומדעי החברה.

   מה אני יכול לעשות עם תעודת הוראה?

   תעודת הוראה נחוצה כדי לקבל רישיון הוראה ולקבל את כל הזכויות של מורה בית הספר מבחינת משכורת והזדמנויות לקידום. עובדי חינוך בביה"ס שאינם עוסקים בהוראה צריכים להיות גם כן בעלי תעודת הוראה כגון יועצים חינוכיים, וכן מרצים במכללות לחינוך.

   האם תעודת הוראה היא גם רישיון הוראה ומהו סטאז' (התמחות) בהוראה?

   כל מורה במדינת ישראל חייב להיות בעל שלושה היתרים: תואר ראשון, תעודת הוראה ורישיון הוראה. כל בוגר בעל תואר אקדמי ותעודת הוראה נדרש לעשות שנת התמחות בהוראה (סטאז'). ההתמחות הינה השנה הראשונה לעבודה בהוראה בתנאי אמת כולל שכר. עמידה בהצלחה בשנת ההתמחות מקנה למתמחה רישיון הוראה, מטעם משרד החינוך. שנת ההתמחות בהוראה הינו באחריות משרד החינוך והמשרד קבע את מרכיבי ההתמחות ותנאיה.
   לקבלת פרטים נוספים על סטאז' נא ללחוץ כאן.

   מהם תנאי הקבלה ללימודי הוראה?

   • ללימודי הוראה יכולים להתקבל סטודנטים שסיימו לפחות שנה לימודים אחת לתואר בוגר או בוגרי תואר ראשון המתאימים למקצועות ההוראה שהמחלקה מציעה.
   • ציון ממוצע של 80 ומעלה לתואר בוגר במדעי הרוח ומדעי החברה
   • ציון ממוצע של 75 ומעלה לתואר בוגר במדעי הטבע ומתמטיקה
   • ראיון היכרות

   לקבלת פרטים נוספים על תנאי הקבלה נא ללחוץ כאן.

   מה משך זמן הלימודים ומה הם ימי הלימוד?

   הלימודים נמשכים שנתיים ומתקיימים ברובם בימי לימוד מרוכזים – ראשון ו/או חמישי בהתאם לתכנית הלימודים.
   לקבלת פרטים נוספים על הלימודים נא ללחוץ כאן.

   כמה מקצועות הוראה ניתן ללמוד?

   ניתן ללמוד עד שני מקצועות הוראה בהתאם לרקע האקדמי של המועמד. 
   היקף נקודות הזכות של תכנית הלימודים לשני מקצועות הינו גדול יותר ונקבע בהתאם לרקע האקדמי והמקצועי של המועמד. 
   לקבלת פרטים נוספים על מקצועות הוראה נא ללחוץ כאן.

   האם קיימים מסלולים מקוצרים?

   המסלולים המקוצרים מיועדים לתלמידי ובעלי תארים מתקדמים, למורים בעלי ניסיון בהוראה ולתלמידי ובוגרי החוג לחינמוך. לסטודנטים במסלול מורים מכהנים ובמסלול ללומדים לתארים מתקדמים קיימת האפשרות לסיים את הלימודים בשנה אחת, לפחות יומיים בשבוע, זאת במידה ויתאפשר לסטודנט לשבץ את כל הקורסים שבמסגרת התכנית בהתאם לאילוצי המערכת.
   לקבלת פרטים נוספים על מסלולים מקוצרים נא ללחוץ כאן.

   האם כל סטודנט/בוגר של החוג לחינוך יכול ללמוד לימודי הוראה?

   סטודנטים הלומדים תואר בוגר בחוג לחינוך או בוגרי החוג, נדרשים ללמוד לפחות חוג נוסף בתחום דיסציפלינארי המתאים למקצועות ההוראה השונים הנלמדים במחלקה.
   לקבלת פרטים נוספים על חוגי לימוד המתאימים להוראה נא ללחוץ כאן.

   מה גובה שכר הלימוד?

   גובה שכר הלימוד ללימודי הוראה שווה ערך לשנת לימודים אקדמית אחת של תואר מוסמך. התשלום הינו לשנתיים של לימודים, לכל המסלולים, ומתחלק באופן הבא: 50% תשלום בשנה א' ו-50% תשלום בשנה ב'. גם במסלולים בהם מתאפשר לסיים בשנה אחת יש לשלם שכ"ל במלואו. בעלי תעודת הוראה הלומדים במסלול הרחבת הסמכה ישלמו 50% משכ"ל.

   יש לי כבר תעודת הוראה. האם ניתן לעשות הרחבת הסמכה?

   בעלי תעודת הוראה יכולים להירשם למסלול של הרחבת הסמכה - קבלת תעודת הוראה נוספת במקצוע נוסף, לפי כללי המל"ג. הנרשמים למסלול זה ישלמו 50% משכ"ל ותיקבע להם תכנית אישית מקוצרת, עד 20 נ"ז.

   أسئلة وأجوبة – شهادة التّدريس

   ما هو دور قسم شهادة التّدريس في الجامعة العبريّة؟

   يعمد قسم شهادة التّدريس على تأهيل معلمين مهنيين في المواضيع المختلفة والّتي يتمّ تدريسها في المدارس فوق الإبتدائيّة (سابع- ثاني عشر) بشتّى المواضيع والمجالات في العلوم الطبيعيّة، والرّياضيّات، والآداب والعلوم الإجتماعيّة.

    

   ما هي فائدة شهادة التّدريس؟

   شهادة التّدريس مهمّة من أجل الحصول على رخصة في مجال التّدريس وللحصول على جميع حقوق المعلّم في المدرسة والأجر الماديّ وفرص التّقدّم والتّطوّر. على كل العاملين في مجال التّدريس الحصول على شهادة التّدريس كالمستشارين التّربويين ومحاضري كليّات التّربية.

    

   هل شهادة التّدريس هي رخصة تدريس وما هو الستاج (التّطبيقات العمليّة) في التّدريس؟

   على كل معلم في دولة إسرائيل أن يكون بحوزته ثلاث رخص: لقب أول، وشهادة التّدريس ورخصة التّدريس. على حامل لقبٍ أكاديميّ وشهادة تدريس خوض التّدريبات والتّطبيقات العمليّة في مجال التّدريس (ستاج) التّدريب هو السّنة الأولى من العمل في مجال التّدريس بصورة حقيقيّة ويشتمل على أجرٍ ماديّ. النّجاح في سنة السّتاج يمكّن المتدرّب من الحصول على رخصة في التّدريس من قبل وزارة التّربية. سنة التّدريب في مجال التّدريس هي من مسؤوليّات وزارة التّربية والتّعليم وهيّ الّتي تقرّ القوانين والشّروط لهذا التّدريب.   לקבלת פרטים נוספים על סטאז' נא ללחוץ כאן.

    

   ما هي شروط القبول لبرنامج شهادة التّدريس؟

   • يمكن قبول الطّلبة الّذين أنهوا على الأقل عامين دراسيين من اللّقب الأول أو الحاصلين على اللّقب الأوّل الملائمين لمجالات شهادة التّدريس المتوفّرة. 
   • معدّل 80 لطلبة اللّقب الأول في مجال الآداب والعلوم الإنسانيّة أو العلوم الإجتماعيّة.
   • معدّل 75 وما فوق في مجال العلوم الطبيعيّة والرّياضيّات.

   لتلقي تفاصيل أوفى بخصوص شروط القبول على: לקבלת פרטים נוספים על תנאי הקבלה נא ללחוץ כאן.

    

   ما هي مدّة الدّراسة وما هي الأيام الّتي نتعلّم بها؟

   مدّة الدّراسة هي سنتين، من خلال أيام تعليم مركّزة، الأحد و/أو الخميس وفقًا للبرنامج الدّراسيّ. لتفاصيل أوفى عن برنامج التّدريس: לקבלת פרטים נוספים על הלימודים נא ללחוץ כאן

    

   ما هو عدد المواضيع التّدريس الّتي يمكن دراستها؟

   يمكن دراسة موضوعين اثنين لشهادة التّدريس وفقًا للخلفيّة الأكاديميّة للمرشح. عدد نقاط الاستحقاق للموضوعين أكثر من التّعلم لشهادة التّدريس في موضوع واحد، ويتم تحديده بحسب الخلفيّة الأكاديميّة والمهنيّة للطالب المرشّح. لتلقي تفاصيل أوفي عن مواضيع شهادة التّدريس اضغط هنا:  לקבלת פרטים נוספים על מקצועות הוראה נא ללחוץ כאן

   .

   هل يوجد مسارات أكاديميّة مختصرة؟

   نعم؛ المسار المختصر يتمثّل من خلال عدد نقاط الاستحقاق للبرنامج وليس بالمدّة الوقتيّة للبرنامج، المبنيّة على مدار سنتين. عدا برنامج المعلمين العاملين، والّذي يمكن اتمامه بغضون سنة واحدة. المسارات المختصرة معدّة للطلبة وذوي ألقاب متقدّمة، للمعلمين ذوي الخبرة، ولطلبة قسم التّربية. لتفاصيل أوفى عن الماسارت والخطط التّعليميّة: לקבלת פרטים נוספים על מסלולים מקוצרים נא ללחוץ כאן.

    

   هل يمكن إتمام الدّراسة في ظرف سنة واحدة؟

   يتسمرّ البرنامج التعليميّ لسنتين. للطلبة في مسار المعلمين العاملين في مجالهم، هنالك إمكانيّة لإنهاء البرنامج الدّراسيّ في غضون سنة واحدة، في يومين في الأسبوع على الأقل، في حالة قدر الطّالب على إدراج جميع المساقات في البرنامج مع الأخذ بعين الاعتبار كل الإلزامات والقيود في المنظومة التّعليميّة.

    

   أنا طالب/حاصل على لقب من دائرة التّربية، هل بإمكاني خوض برنامج شهادة التّدريس؟

   على الطّلبة الدّارسين للقب الأول في مجال التّربية أن يدرسوا في إطار دائرة جامعيّة أخرى (חוג)، في مجالٍ يلائم المجالات المختلفة المتوفرة في برنامج شهادة التّدريس. لتلقي معلومات إضافيّة عن المجالات الملائمة:לקבלת פרטים נוספים על חוגי לימוד המתאימים להוראה נא ללחוץ כאן

    

   ما تكلفة رسوم القسط الجامعيّ للبرنامج؟

   تكلفة برنامج شهادة التّدريس يعادل تكلفة سنة واحدة من دراسة اللّقب الثّاني. رسوم الدّفع هي لعامين دراسيين، وينقسم كالتّالي: 50% للسنة الأولى، و 50% من هذه الرّسوم للسنة الثّانية. حتّى في المسارات الّتي بالإمكان إنهاء البرنامج في سنة واحدة، يجب دفع جميع رسوم القسط الجامعيّ (عامين دراسيين). 

   התמחות בהוראה (סטאז')

   על ההתמחות בהוראה

   עם סיום לימודי תעודת ההוראה חלה חובת התמחות בהוראה על כל בוגרי הכשרות המורים באוניברסיטאות ובמכללות האקדמיות להוראה. רק לאחר שעמד בהצלחה בשנת ההתמחות, יקבל המורה ממשרד החינוך רישיון הוראה קבוע .משרד החינוך הוא שקובע את התנאים והכללים לשנת ההתמחות ולקבלת רישיון הוראה קבוע.

   התמחות בהוראה היא שנת עבודתו הראשונה של המורה, לאחר סיום לימודיו לתעודת הוראה. בשנה ההתמחות עליו לעבוד לפחות שליש משרה, בתחום שבו התמחה בלימודי תעודת ההוראה, להשתתף בסדנה מלווה במוסד המכשיר ולקבל לווי על ידי מורה חונך בבית הספר שבו מלמד.

   שנת ההתמחות היא שנת הוראה לכל דבר. המורה עובד בשכר, צובר שנת ותק, ומוטלות עליו חובות וזכויות בהתאם לכל עובד הוראה.

   מטרת שנת ההתמחות בהוראה היא לתמוך במורה בשנת עבודתו הראשונה בתחום הפדגוגי והדידקטי, ליצור גשר בין התאוריה למעשה החינוכי, ללמוד על מידת התאמתו של המורה המתחיל למערכת החינוך ולטפח את זהותו המקצועית. ממחקרים שונים עולה כי שנת ההתמחות יוצרת תרבות של קליטה מיטבית של מורים חדשים, מונעת נשירה בהמשך הדרך ויוצרת זהות והתפתחות מקצועית.

   במהלך שנת ההתמחות המורה המתמחה חייב בשני שלבי הערכה. הערכה מעצבת במחצית השנה והערכה מסכמת עם סיום השנה. ההערכה נעשית על ידי הגורמים המלווים בבית הספר שבו עובד המתמחה. עמידה בהצלחה בשלב ההערכה מקנה רישיון הוראה ממשרד החינוך.

   עם סיום מכלול חובותיו יעמדו לרשות של המורה שלושה מסמכים: תואר ראשון; תעודת הוראה; רישיון הוראה.

   סדנאות ההתמחות

   על כל מתמחה חלה חובת השתתפות בסדנת התמחות. הסדנאות נערכות בכל המוסדות להשכלה גבוהה. הלומדים בסדנאות משלמים דמי הרשמה בלבד. מטרת הסדנאות היא לתמוך בתהליכי ההסתגלות המקצועיים, לאפשר למתמחים לפתח שיח עם עמיתים על קשיים ועל אתגרים העומדים בפניהם בתחום הדידקטי והפדגוגי ולבחון את עמדותיהם ואת תפיסותיהם החינוכיות והמקצועיות.

   אישורים לצורך כניסה להוראה כמורה מתמחה

   בנסיבות מסוימות סטודנטים לתעודה הוראה שטרם סיימו את כל חובותיהם לתעודה יכולים לקבל, דרך מזכירות המחלקה ללימודי הוראה, אישור שיאפשר להם לקבל משרת סטאז' במשרד החינוך. המסמך הזה בא להסביר את התנאים לקבלת אישורים אלה.

   אישור זכאות לתעודת הוראה

   סטודנטים שסיימו את לימודיהם לתואר ולתעודת הוראה זכאים לקבל אישור זכאות לתעודת הוראה. אישור זה שווה ערך לתעודה עצמה שתוענק בטקס חלוקת תעודות הקרוב. סטודנטים במסלולים לבעלי תארים מתקדמים יהיו זכאים לאישור זה רק עם סיום לימודי התואר המוסמך.

   אישורים לצורך קבלת משרת מתמחה

   אישורים אלה יונפקו בנסיבות הבאות:

   1. הסטודנט סיים תואר אקדמי וסיים לפחות 50% מלימודי ההוראה, הכוללים את כל החובות של התנסות המעשית בהוראה.
   2. הסטודנט סיים לפחות 80% מלימודי תואר ולפחות 50% מלימודי ההוראה, הכוללים את כל החובות של התנסות מעשית בהוראה. על הסטודנט להשיג אישור של סיום 80% מהתואר דרך מזכירות הפקולטה הרלבנטית ולהציג אישור זה למזכירות של המחלקה ללימודי הוראה.

   * האישורים הנ"ל יונפקו על סמך מילוי כל החובות הלימודיות בקורסים והשגת ציון עובר.

   לשם הנפקת האישורים יש לפנות לגב' מרים אלעזרה במזכירות המחלקה ללימודי הוראה.

   הרשמה ומידע נוסף

   על כל מתמחה אשר מצא מקום עבודה, להודיע על כך לחנה בכור-לסר במזכירות המחלקה לפיתוח מקצועי של עובדי חינוך בבית הספר לחינוך.

   כמו כן, עליו למלא טפסי שיבוץ שאותם ניתן לקבל במזכירות המחלקה לפיתוח מקצועי של עובדי חינוך או באתר משרד החינוך, אגף התמחות בהוראה.

   מידע נוסף על התמחות וכניסה להוראה (סטאז') ולהורדת טפסים נא לצפות באתר המחלקה להשתלמויות ולפיתוח מקצועי - היחדה לכניסה להוראה.

   מרכזת ההתמחות בהוראה באוניברסיטה העברית - עירית שריג.

   Cluster of courses in English on: Addressing the Challenges of Diversity in Israeli Society

   דרושים

   המחלקה ללימודי הוראה באוניברסיטה העברית שמחה לשתף אתכם בהצעות עבודה שהגיעו אלינו מבתי ספר שונים ברחבי הארץ - לאלו מכם שמחפשים עבודה בהוראה לשנה הבאה. 

   שימו לב שאנחנו רק משמשים כאן כ"צינור" להעברת המידע. לקבלת פרטים נוספים יש לפנות לבית ספר המציע את המשרה.

   ההצעות הנוכחיות הן:

    

   תיכון יד ביד בירושלים

   ההודעה פורסמה ב-2.10.2019

   תיכון יד ביד, תיכון יהודי-ערבי בירושלים מחפש מורה למתמטיקה שמאמין בתלמידים, וביכולת שלהם ללמוד ולהצליח! 

   10 שעות שבועיות בימי ראשון ושלישי, לכיתות ז-ח.

   קורות חיים למייל : Efrat.meyer@hih.org.il

    

   חטיבת הביניים אור ברנקו וייס בצור הדסה

   ההודעה פורסמה ב-30.6.2019

   דרושות/ים אנשי חינוך יצירתיים ופורצי דרך:

   • רכז/ת שכבה
   • מחנכ/ת ומורה עם אוריינטציה ללימודי סביבה (מדעים/אקולוגיה/גיאוגרפיה / לימודי ארץ ישראל/של"ח)
   • מחנכ/ת לכיתת אומניות (מורה לתיאטרון/קולנוע/אומנות/מחול)

   קורות חיים לשלוח למייל: or.hativa@gmail.com
   רק פניות מתאימות יענו

    

   תיכון "הגימנסיה העברית" בירושלים

   ההודעה פורסמה ב-19.5.2019

   בתיכון "הגימנסיה העברית" בירושלים מחפשים מורה לספרות.

   ניתן לשלוח קורות חיים ל: ramfr@outlook.com

    

   התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות

   ההודעה פורסמה ב-15.5.2019

   חטיבת הביניים של התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות מחפשת מורה לפיזיקה ולמתמטיקה (אפשר גם בנפרד).

   אם את/ה רוצה לעבוד בבית ספר בו התלמידים אוהבים ללמוד והצוות מלא עשייה וחדשנות, בואו אלינו!

   קורות חיים ניתן לשלוח לענת anatmaoztz@gmail.com

    

   בית הספר הדמוקרטי במודיעין

   ההודעה פורסמה ב-30.4.2019

   לבית הספר הדמוקרטי במודיעין דרושים לשנת תש"פ:

   • מורה לערבית לחטיבת הביניים ולתיכון במשרה חלקית
   • מורה ללשון לבגרות במשרה חלקית
   • מורה לעברית וחשבון וחונכ/ת בכיתות א'- ב' במשרה מלאה
   • רכז/ת צהרון גנים ובית ספר יסודי
   • מורה לספרות בחטיבה העליונה, עם ניסיון בהגשה לבגרות, במשרה חלקית

   אנא שלח/י קו"ח, מסמך "אני מאמין חינוכי", והמלצות למייל: jobs2011@democrati.co.il

    

   התיכון הדו לשוני יד ביד

   ההודעה פורסמה ב-30.4.2019

   התיכון הדו לשוני יד ביד, תיכון יהודי ערבי בירושלים, מחפש מורים לשנת הלימודים תש"פ 2019-2020, במקצועות הבאים: 

   • ערבית (כשפה שנייה) 
   • עברית (שפה שניה- הגשה לבגרות) 
   • תנ"ך (כולל הגשה לבגרות)
   • אמנות (כולל הגשה לבגרות עיונית ומעשית)
   • מתמטיקה לכיתות חטיבת הביניים והתיכון

   ניתן לשלוח קורות חיים למייל: tichon@handinhand.org.il 

    

   כפר נוער בן שמן

   ההודעה פורסמה ב-29.4.2019

   דרוש/ה מורה למדעים לחט"ב עם אפשרות להשתלב בחט"ע אפשרות לסטאג'ר/ית.

   כפר הנוער בן שמן הינו כפר נוער שש-שנתי (ז'-י"ב) איכותי וייחודי בו לומדים כ-450 תלמידים מקסימים באוירה משפחתית-כפרית.

   בית הספר נחשב למצליח בין כפרי הנוער הודות להישגים ולהצלחות החינוכיות של תלמידיו וחניכיו.

   נשמח לצרף לצוות המשפחתי מורה מקצועי ויצירתי בעל אישיות חינוכית.

   ליצירת קשר: kotzerorly@gmail.com

    

   תיכון מח"ט עמל רמלה

   ההודעה פורסמה ב-31.3.2019

   תיכון מח"ט עמל רמלה קורא לך לשליחות חינוכית מאתגרת עם צוות צעיר שאוהב את תלמידיו.

   לביה"ס דרוש/ה מורה לאנגלית להגשה לבחינות בגרות עם אפשרות לחינוך כיתה ולמילוי תפקיד בצוות הניהול של ביה"ס.

   המשרה מיועדת לעבודה עם בני נוער בכיתות י' - י"ב המיועדים לתעודה טכנולוגית 14 י"ל וחלקם לתעודת בגרות. היקף המשרה: 75% משרה עד משרה מלאה.

   קורות חיים נא לשלוח לכתובת הדוא"ל: yaniv.pechter@gmail.com

    

   בית הספר העל-יסודי החדש ברמות

   ההודעה פורסמה ב-28.3.2019

   בית הספר העל-יסודי החדש ברמות, ירושלים הוא בית ספר צומח שמתחיל מכיתה ז' ויגיע בסופו של דבר עד י"ב.

   בית הספר העל-יסודי החדש ברמות מחפש מורים למחשבים/מדעים/טכנולוגיה/מתמטיקה (עדיפות גבוהה לכמה מהמקצועות האלה), בעל תעודת הוראה (חובה!), שיגיע לשליש או חצי משרה וישתלב בצוות ההקמה של בית הספר. בית הספר העל-יסודי החדש ברמות מחפש מורים שחושבים אחרת, רוצים ללמד בצורה אחרת, ומחפשים ליצור משהו אחר בתוך המערכת.

   לפרטים נוספים ומשלוח קורות חיים: yuvalnevo@gmail.com.

   עלון מידע על בית הספר העל-יסודי החדש ברמות.

    

   בוחנת מת"ל למכון אלה בגבעת-רם

   ההודעה פורסמה ב-4.3.2019

   מת"ל היא סוללת מבחנים ממוחשבים לאבחון לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז בסטודנטים ובמועמדים ללימודים בהשכלה הגבוהה. הבוחנת מלווה את הפונה לאורך שלבי ההיבחנות. היא אחראית על יצירת אווירה נעימה ומקצועית, העברת סוללת המבחנים, רישום התגובות והערכתן ועריכת תצפית מפורטת. העבודה מעניינת ותורמת רבות להבנת התחום של לקויות למידה.

   דרישות התפקיד

   • יכולת התבוננות, כישורים בינאישיים, רגישות לשונית, דייקנות ואחריות, עניין בלקויות למידה.
   • סטודנטית (שנה שניה/שלישית) לתואר ראשון בפסיכולוגיה, חינוך, או תחומים קרובים, או סטודנטית לתואר שני בלקויות למידה.
   • נכונות להתחייב לשנה.

   פרטים על התנאים:

   • העבודה מתבצעת במרכז הארצי לבחינות בגבעת-רם.
   • השכר הוא 39 ₪ לשעה.
   • היקף העבודה הוא יומיים בשבוע בשעות 9-15. אחד מהימים צריך להיות שלישי או רביעי. היקף העבודה בפועל תלוי בכמות הפניות ומשתנה לאורך השנה.

   לפרטים נוספים ומשלוח קורות חיים: inbahl@nite.org.il

    

   בית ספר זיו

   ההודעה פורסמה ב-26.2.2019

   בית ספר זיו ומרקס בירושלים מחפש מורים/ות לשנת הלימודים הבאה (תש"פ) באנגלית, היסטוריה, ספרות, מדעים ומקצועות נוספים.

   בית הספר שלנו מאמין בחינוך ערכי, מאיר פנים ואכפתי, ברמת הוראה גבוהה ומקצועית ובאמונה מלאה בפוטנציאל הגלום בכל תלמיד ותלמידה.

   אנחנו מחפשים אנשים מחויבים, שמוכנים להצטרף לצוות איכותי, מקצועי ומסור העושה את עבודתו באהבה רבה ורואה במעשה החינוכי שליחות וייעוד. 

   אנחנו מחפשים אנשים שמוכנים לבוא לחנך, להשפיע, לעמוד באתגרים. אנשים שמאמינים באדם, בנכונותו להשתנות וביצירה של חברה טובה וצודקת יותר.

   דרישות התפקיד

   • תואר ראשון או שני בתחום ההוראה
   • תעודת הוראה
   • נכונות לשאת בתפקידי חינוך כיתה
   • נכונות לעבודה בחצי משרה לפחות
   • ניסיון בהוראה והמלצות - יתרון

   נא לשלוח קורות חיים לכתובת המייל של הנהלת בית הספר - ziv@ziv-school.com

    

   משלב דרור - תיכון צומח בנחם

   ההודעה פורסמה ב-11.2.2019

   מחפש אנשי צוות שיצטרפו לבית הספר לשנת הלימודים תש"פ.

   דרושים מורים ומחנכים לשנה"ל תש"פ – במגוון תחומים לכיתות ז-י.

   מתמטיקה, מדעים, לשון, חינוך גופני, אומנויות, אנגלית, ערבית, היסטוריה ועוד.

   בית הספר משלב דרור הנו מרחב ללמידה ועשייה משותפת בו קולות שונים, אנשים שונים ודרכי למידה שונות באים לידי ביטוי ברמת היחיד והקהילה גם יחד במטרה לאפשר לכל תלמיד לגבש את זהותו האישית, תחומי עניין ויכולות אישיות ללמידה ולביטוי אישי במגוון דרכים. 

   יסודות בית הספר

   1. החינוך המשלב – דתיים וחילוניים
   2. מרחב פדגוגי מגוון
   3. מרחב אישי- לראות כל אדם
   • אם את/ ה מחפשים מסגרת ייחודית צומחת
   • אם את/ ה מחפש מסגרת בה לומדים וחיים יחד דתיים וחילוניים
   • אם את/ ה מחפש/ת מקום בו תוכל להתפתח, להשפיע ולהשמיע את קולך
   • אם את/ה מחפש מקום בו חושבים על פדגוגיה חדשה ומותאמת לתלמיד

   מקומך עמנו.

   יש לשלוח קורות חיים ל- drormeshalev@gmail.com

   רק פניות מתאימות תיענינה.

    

   בית הספר העל יסודי מכבים רעות - מו"ר

   ההודעה פורסמה ב-11.2.2019

   דרושים לשנה"ל תש"פ מורים מצוינים המאמינים בתלמידים וביכולתם להצליח.

   לחטיבת ביניים:

   • לשון
   • אנגלית
   • מתמטיקה

   לחטיבה עליונה:

   • לשון, ביולוגיה, ספרות
   • כימיה, מתמטיקה
   • ביוטכנולוגיה
   • פיזיקה, מזרחנות, גיאוגרפיה
   • הנדסת מערכות (מהנדס מכונות)

   קורות חיים יש לשלוח לרינה כהן לכתובת מייל: rinacohrn1@gmail.com.

    

   בית ספר שרת נתניה

   ההודעה פורסמה ב-11.2.2019

   מחפשים כבר לשנה הבאה - תש"פ

   דרושים מורים בתחומים הבאים:

   1. תנ''ך
   2. היסטוריה
   3. אזרחות
   4. פיסיקה
   5. מתמטיקה

   רצוי מורים/מורות צעירים/צעירות מתעודת הוראה/שנת סטאז' שרוצים בהמשך לחנך כתה (לא חובה). 

   בית ספר שרת נתניה - בית ספר גדול שש שנתי (העבודה בתיכון) המונה 1,300 תלמידים.

   קורות חיים אפשר לשלוח לכתובת: shlomol1987@gmail.com או להתקשר למספר: 0542686315.

    

   האגודה לקידום החינוך ירושלים

   ההודעה פורסמה ב-3.2.2019

   בשנת הלימודים תש"פ יפתח בירושלים מסלול בית ספרי ממלכתי (חילוני) צומח לתלמידות בחט"ב. דרושים/ות מורים/ות לחינוך כימיה, הוראת מתמטיקה, מדעים ומקצועות ההומניסטיקה.

   פרטים נוספים נמצאים בקישור זה.

    

   בית ספר ברנקו ויס / הרצוג בישוב בית חשמונאי

   ההודעה פורסמה ב-7.1.2019

   בית ספר ברנקו ויס / הרצוג בישוב בית חשמונאי מחפש מורים לחט"ב + חט"ע לשנת תש"פ במקצועות הבאים: אנגלית, תנ"ך, ספרות,מדעים, היסטוריה, מד"ח ואזרחות.

   בית הספר נמצא בישוב בית חשמונאי (סמוך לצומת לטרון- אזור:  מודיעין/לוד/רמלה/רשל"צ/רחובות). בית הספר הינו בית ספר ממלכתי רגיל, על יסודי, 6 שנתי, אזורי לילדי מועצה אזורית גזר ונמצא בבעלות מכון ברנקו וויס. בביה"ס כ- 1200 תלמידים ומגוון תלמידים וסוגי כיתות.

   נשמח לקבל מורים חדשים וותיקים, נמרצים המעוניינים להצטרף למשפחת הרצוג.

   לפרטים נוספים ניתן לפנות לאיציק שחר.

    

   גמנסיה העברית בירושלים

   ההודעה פורסמה ב-19.6.2018

   בגמנסיה העברית בירושלים, בית ספר שש שנתי הגדול והוותיק בעיר, מחפשים מועמדים לשתי משרות שונות:

   1) מועמד/ת להוראת מדעים בכיתה ט [5 ש"ש] ושתי כיתות י – [6 ש"ש]. סה"כ 11 ש"ש. משרה המתאימה גם למורה בשנת סטאז' או חצי שבתון.

   2) מועמד/ת עם נסיון וותק הוראה להוראת מגמת ביולוגיה.

   קורות חיים נא לשלוח אל המנהל הפדגוגי, רם פרנקל.

    

   תיכון עירוני ג' ע"ש מוטה גור מודיעין

   ההודעה פורסמה ב-19.6.2018

   אנחנו מחפשים מורה לביולוגיה ומדעים מעולה בעל/ת קשר טוב עם תלמידים. מדובר בבית הספר עירוני ג' ע"ש מוטה גור במודיעין למשרה מלאה בשנה"ל הקרובה.

   ד"ר רותי גוייצקי
   רכזת מגמת ביולוגיה ואוריינות מדעית
   רכזת שכבה י'
   תיכון עירוני ג' ע"ש מוטה גור מודיעין
   טל.: 050-6431979
   מייל: guetskyruthie@gmail.com

    

   גימנסיה העברית בירושלים

   בשנת הלימודים הבאה (תשע"ט 2018-19) ל"גימנסיה העברית" דרושים מועמדים ומועמדות לחינוך כיתה ז'. 
   על המועמדים/ות להיות עם תעודת הוראה באחד ממקצועות ההוראה הבאים: תנ"ך, הסטוריה, לשון, אנגלית, מדעים ומתמטיקה.
   נשמח לקבל מורים חדשים, בעלי תעודת הוראה, בכלל התחומים. עדיפות למעוניינים/ות גם לחנך.
   קורות חיים יש לשלוח אל המנהל הפדגוגי בגמנסיה, רם פרנקל:
   ramfr@outlook.com

    

   תיכון הראל

   לתיכון הראל דרושים לשנה"ל תשע"ט מורים רציניים להוראה במגמות ביולוגיה וביוטכנולוגיה בעלי רקע במחקר.

   ניתן לפנות ל: ד"ר רותם פניגר בריש 

   מדריכה ארצית מגמת ביוטכנולוגיה משרד החינוךומורה בתיכון הראל מבשרת ציון 

   טל' - 0505627409

    

   פניית בית ספר "שיטים", ערבה תיכונה

   שמי אילן פלד ואני נציג ועד הורים בצוות גיוס מורים לביה"ס התיכון שיטים דרכא שבערבה התיכונה.

   לאור המרחק הגיאוגרפי ממרכזי הפעילות של המדינה ,אנו סובלים ממחסור בכוח הוראה מקצועי ואיכותי לבתי הספר שלנו.

   1.       בימים אלו אנו מתחילים בשיווק וגיוס של מורים וסטודנטים להוראה ,מכל רחבי הארץ , במטרה למשוך אלינו אנשים טובים ואיכותיים לקראת השנה הבאה והכל למען ילדי הערבה.
   2.       למרות המרחק הגיאוגרפי , החום בקיץ ואורח חיים כפרי וייחודי יש לנו המון דברים להציע למי שירצה לעשות משהו משמעותי וחינוכי אצלנו בערבה:
   3.           יש לנו אזור יחיד ומיוחד – הערבה הקסומה שלנו
   4.           יש לנו חיי קהילה מיוחדים וכמעט שכולם מכירים את כולם (לפעמים זה גם חיסרון)
   5.           יש לנו תכניות למשיכת מורים והקלות במס
   6.           יש אצלנו בביה"ס אקלים חינוכי נעים ורגוע יחסית לאזורים אחרים בארץ.
   7.           להצטרף לקהילה שלנו כמורה ולחיות בערבה זאת ציונות אמתית ועשייה חינוכית חשובה.
   8.           והכי חשוב....יש לנו את הילדים הכי טובים בארץ

   בברכה

   אילן פלד

   מושב חצבה 

   מצורף גם קובץ רלוונטי

    

   פניית בית ספר זיו, ירושלים

   בית ספר זיו ומרקס בירושלים מחפש מורים/ות לשנת הלימודים הבאה (תשע"ט) בספרות, תנ"ך, מתמטיקה, אנגלית, מדעים, ערבית ומקצועות נוספים.

   בית הספר שלנו מאמין בחינוך ערכי, מאיר פנים ואכפתי, ברמת הוראה גבוהה ומקצועית ובאמונה מלאה בפוטנציאל הגלום בכל תלמיד ותלמידה.

   אנחנו מחפשים אנשים מחויבים, שמוכנים להצטרף לצוות איכותי, מקצועי ומסור העושה את עבודתו באהבה רבה ורואה במעשה החינוכי שליחות וייעוד. 

   אנחנו מחפשים אנשים שמוכנים לבוא לחנך, להשפיע, לעמוד באתגרים. אנשים שמאמינים באדם, בנכונותו להשתנות וביצירה של חברה טובה וצודקת יותר.

   דרישות התפקיד:

   • תואר ראשון או שני בתחום ההוראה
   • תעודת הוראה
   • נכונות לשאת בתפקידי חינוך כיתה
   • נכונות לעבודה בחצי משרה לפחות
   • ניסיון בהוראה והמלצות - יתרון

   נא לשלוח קורות חיים לכתובת המייל של הנהלת בית הספר - ziv@ziv-school.com 

   בברכה,

   הנהלת בית ספר זיו

    

   פניית בית ספר תיכון בית חשמונאי

   מחפשים מורים באזרחות, ספרות והיסטוריה לשנת הלימודים תשע"ט. 

   נא לפנות במייל למנהל: itsik219@gmail.com

   פוסט-דוקטורט - Post-Doc

    Information in English can be found below the information in Hebrew

   מידע כללי

   פוסט-דוקטורט הוא הצעד הבא בקריירה האקדמית לאחר קבלת הדוקטורט. פוסט-דוקטורט הוא תפקיד זמני המאפשר להמשיך את ההכשרה כחוקר ולרכוש מיומנויות וניסיון שיכינו את החוקר להמשך הקריירה האקדמית. פוסט-דוקטורנט הוא חוקר שעובד תחת פיקוחו של איש סגל בכיר בעת ביצוע מחקר, אם על פרויקט מוגדר מראש או על פרויקט מעוצב על ידם.

   תנאים

   רשאים להירשם לראשונה להשתלמות פוסט-דוקטורלית בעלי תואר דוקטור (PhD) לא יאוחר מ-5 שנים לאחר אישור תואר הדוקטור. 

   משך תקופת הפוסט-דוקטורט אינו חורג מ-4 שנים. לא ניתן להירשם כפוסט-דוקטורנט לאחר 4 שנים של שהייה במעמד זה, אלא באישור חריג מטעם הנהלת האוניברסיטה.

   פוסט-דוקטורנטים שהרשמתם מתחדשת לשנת לימודים נוספת, מחויבים למלא ולהגיש את טופס הרישום לפוסט-דוקטורט לכל שנת השתלמות לפוסט-דוקטורט מחדש.

   הרשמה

   על מנת להירשם לפוסט-דוקטורט במערכת האוניברסיטה אנו מבקשים לקבל את המסמכים הבאים:

   • מכתב ההזמנה מטעם ראש ביה"ס לחינוך להזמנתו לשהות כפוסט דוקטורנט בביה"ס לחינוך
   • העתק מאישור קבלת הדוקטורט (שעל פיו לא עברו יותר מחמש שנים מקבלת אישור הדוקטורט)
   • טופס הרישום לפוסט-דוקטורט, חתום על ידי המועמד לפוסט-דוקטורנט וחשב ביה"ס לחינוך, אנה הלאלי-פנין.

   את המסמכים יש להעביר לססקייה דה-האן.

   פוסט-דוקטורנטים שהרשמתם מתחדשת לשנת לימודים נוספת, מחויבים למלא ולהגיש את טופס הרישום לפוסט-דוקטורט לכל שנת השתלמות לפוסט-דוקטורט מחדש. יש להגיש את טופס הרישום לפוסט-דוקטורט לשנת לימודים נוספת לססקייה דה-האן.

   שירותי המעטפת הניתנים על ידי משרד לחיים סטודנטיאליים

   במסגרת לימודיהם באוניברסיטה העברית בירושלים סטודנטים בינלאומיים זכאים לשירותי המעטפת הניתנים על ידי משרד לחיים סטודנטיאליים (OSL) בבית הספר לתלמידים  מחו"ל ע"ש רוטברג. חבילת המעטפת נועדה לעזור לכם להסתגל לחיים בקמפוס, בירושלים ובישראל ולסייע לכם לנהל חיים מלאים ועצמאיים. היחידה לחיים סטודנטיאליים תספק תמיכה במהלך שהותכם באוניברסיטה העברית, מהשלבים הראשונים של ההגעה ועד העזיבה. מלבד שירותי תמיכה בנושאי בטחון, חירום וסיוע נפשי, היחידה מספקת טעימה מהתרבות והחברה הישראלית על ידי אירועים, טיולים ברחבי הארץ ופעילויות חינוכיות וחברתיות. קרא עוד...

   מלגות

   מאגר המלגות והפרסים
   קרנות ומלגות בטיפול של המזכירות האקדמית
   תקנון מלגות פוסט-דוקטורליות

   International Post-Doctoral Researchers

   General Information

   A postdoc is the next step on the academic career path after earning a PhD. A postdoc is a temporary position that allows a PhD to continue their training as a researcher and gain skills and experience that will prepare them for their academic career. A postdoc is a researcher who works under the supervision of a senior faculty who serves as a mentor while conducting research, either on a pre-specified project or one of their own design and publish that research. At the same time, a postdoc prepares young researchers, so they can also take on senior responsibilities like mentoring, grant writing, and teaching.

   Requirements

   In order to enroll in a post-doctoral program at the Hebrew University an applicant should hold a doctorate degree (PhD), which is awarded no earlier than five years before starting the post-doctoral program.

   The period of a post-doctoral program does not exceed 4 years. It is not possible to register as a post-doctoral researcher after 4 years of participation in a post-doctoral program, unless one receives the approval of Hebrew University Management.

   Post-doctoral researchers who wish to apply for an additional year of participation in a post-doctoral program (also those who have not exceeded the 4 year period) are required to complete and submit the post-doctoral registration form at the start of each academic year.

   Registration

   In order to register as a post-doctoral researcher in the Hebrew University system, we request the following documents:

   - A letter of invitation from the Head of the School of Education inviting a researcher to stay as a post-doctoral researcher at the School of Education.
   - A copy of the doctorate degree (according to which no more than five years have elapsed from receiving the doctorate at the start of the post-doctoral program)
   - Post-doctoral registration form, completed and signed by the post-doctoral candidate and signed by the School of Education bursar: Anna Halali-Pnin.

   The documents should be handed in to Saskia de Haan.

   Post-doctoral researchers who wish to apply for an additional year of participation in a post-doctoral program (also those who have not exceeded the 4 year period) are required to complete and submit the post-doctoral registration form at the start of each academic year. The post-doctoral registration form is to be handed in to Saskia de Haan.

   Student Service Package provided by the Office of Student Life

   As an international student, you can now benefit from the student services provided by the Office of Student Life (OSL) at the Rothberg International School. The goal of the student service package is to help you adjust to life on campus and in Jerusalem. OSL will provide practical support throughout your experience at the Hebrew University, from admission through arrival, study routine, completion and departure. Besides support services, the office provides social and cultural extracurricular activities to enhance your time at the university. Read more...

   Scholarships

   Search the Scholarship Database

   Service Package for International Students

   international_students

    

   מידע בעברית ניתן למצוא מיד אחרי המידע באנגלית

   As an international student, you can now benefit from the student services provided by the Office of Student Life (OSL) at the Rothberg International School. The goal of the student service package is to help you adjust to life on campus and in Jerusalem. OSL will provide practical support throughout your experience at the Hebrew University, from admission through arrival, study routine, completion and departure. Besides support services, the office provides social and cultural extracurricular activities to enhance your time at the university.

   The services which are currently available include

   - Pre-arrival contact and information
   - 'Get Acquainted' meeting and orientation
   - Acclimatization consultation (health insurance, Israeli bank account, ‘Rav Kav’ transportation card, SIM card)
   - Friendly contact and fast response to inquiries
   - Connection with relevant HUJI authorities
   - Care and support during emergencies
   - Hebrew classes for beginners
   - Psychological services
   - Social activities   

   We want you to feel at home and see us as your Israeli friends. You are always welcome at our offices!

   Contact information

   Director of the Office of Student Life, Rothberg International School
   Sigal Kleynerman
   E-mail: sigalkl@savion.huji.ac.il
   Phone: +972 (0)54-8820013

   Visiting Research Fellows, Doctoral Students, Post-Doctoral Researchers
   Gal Lombrozo, SSP Coordinator for International Research Students
   Rothberg International School
   Edmond J. Safra Campus: Administration Building, Room 114, Tuesdays and Thursdays, 9:00-15:00
   Mount Scopus Campus: Boyar Building, Room 401, Sundays and Wednesdays 9:00-15:00
   Ein Kerem Campus: By appointment
   E-mail: phdlife@savion.huji.ac.il
   Phone: +972 (0)54-2484248
   Visiting Research Fellows, Doctoral Students, Post-Doctoral Researcher on Facebook

   Graduate (Masters) Students
   Eli Binyamin Israel, SSP Coordinator for International Graduate Students
   Rothberg International School
   Edmond J. Safra Campus: Administration Building, Room 114, By appointment
   Mount Scopus Campus: Boyar Building, Room 529, By appointment
   E-mail: gradlife@savion.huji.ac.il
   Phone: +972 (0)54-4881667
   Graduate (Masters) Students on Facebook

   Undergraduate (BA/BSc) Students
   Leora Stillman, SSP Coordinator for International Undergraduate Students
   Rothberg International School
   Mount Scopus Campus: Boyar Building, Room 402, By appointment
   E-mail: undergradlife@savion.huji.ac.il
   Phone: +972 (0)58-5665123

   Useful Links

   OSL website
   Official OSL group on Facebook

    

   סטודנטים בינלאומיים יקרים, במסגרת לימודיהם באוניברסיטה, זכאים סטודנטים בינלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים  לשירותי המעטפת הניתנים על ידי משרד לחיים סטודנטיאליים (OSL) בבית הספר לתלמידים  מחו"ל ע"ש רוטברג. חבילת המעטפת נועדה לעזור לכם להסתגל לחיים בקמפוס, בירושלים ובישראל ולסייע לכם לנהל חיים מלאים ועצמאיים. היחידה לחיים סטודנטיאליים תספק תמיכה במהלך שהותכם באוניברסיטה העברית, מהשלבים הראשונים של ההגעה ועד העזיבה. מלבד שירותי תמיכה בנושאי בטחון, חירום וסיוע נפשי, היחידה מספקת טעימה מהתרבות והחברה הישראלית על ידי אירועים, טיולים ברחבי הארץ ופעילויות חינוכיות וחברתיות. כיום, שירותי המעטפת המוצעים נמצאים עוד בשלבים הראשונים לגיבושם ועתידים להתרחב במרוצת הזמן.  אנו נמשיך לעדכן אתכם בכל ההתפתחויות והחידושים ומאחלים לכם תקופת לימודים חווייתית ובלתי נשכחת.

   השירותים הזמינים לסטודנטים בתכנית המעטפת נכון להיום

   • יצירת קשר אישי טרם ההגעה והעברת מידע חיוני
   • פגישת היכרות ואוריינטציה
   • סיוע בנושאי התאקלמות (ביטוח, חשבון בנק ישראלי, רב קו, כרטיס SIM)
   • כתובת זמינה לייעוץ ומענה מהיר על שאלות
   • תיווך בין הסטודנט לגורמים רלוונטיים באוניברסיטה
   • טיפול במצבי חירום
   • אירועים חברתיים
   • לימוד עברית (קורסים סמסטריאליים)
   • שירות פסיכולוגי

   אוכלוסיות טיפול והגורם המטפל

   גב' סיגל קלינרמן, מנהלת היחידה לחיים סטודנטיאליים
   דוא"ל: sigalkl@savion.huji.ac.il
   נייד: 054-8820013

   עמיתי מחקר אורחים (VRF), דוקטורנטים ופוסט-דוקטורנטים
   גב' גל לומברוזו, רכזת הסיוע לתלמידי מחקר בינלאומיים
   דוא"ל : phdlife@savion.huji.ac.il
   נייד: 054-2484248
   עמיתי מחקר אורחים (VRF), דוקטורנטים ופוסט-דוקטורנטים בפייסבוק

   תלמידי מוסמך
   מר אלי בנימין ישראל, רכז חברתי לתלמידי מוסמך
   דוא"ל: gradlife@savion.huji.ac.il
   נייד: 054-4881667
   תלמידי מוסמך בפייסבוק

   תלמידי בוגר
   גב' ליאורה סטילמן, רכזת חברתית לתלמידי בוגר
   דואר אלקטרוני:  undergradlife@savion.huji.ac.il
   נייד: 058-5665123

   קישורים שימושיים

   עמוד הבית של היחידה לחיים סטודנטיאליים
   עמוד רשמי בפייסבוק של היחידה לחיים סטודנטיאליים

   אמנת השירות

   שאלות ותשובות

   הנפקת אישורים

   דף שירותי תמיכה לסטודנטים ערבים בבית הספר לחינוך