תעתועי המוח - תפיסה, זיכרון וחשיבה

מוח ופסיכולוגיה על קצה המזלג
פסיכולוגיה ללא פסיכולוגים

- איך יתכן שהילד זוכר יפה מאוד מתי יוצאים לנופש ומה תכנית הטיול המדוייקת אך אינו מצליח לזכור מיהו הרצל?
- גם לכם יש ילד, שכל כך חרוץ ומשקיע בבניית לגו, אך מסרב להכין שיעורי בית?
- איך אפשר להסביר את הפער, כשהילדה מציירת כל כך יפה, אך מתקשה להעתיק מילים מהלוח?

רקע

לעיתים קרובות ההורים, המחנכת, או המורה המקצועי חוטאים בהסקת מסקנות מהירה ועלולים להאשים בטעות את הילד בעצלנות ובחוסר מוטיבציה ללמוד. הניסיון מלמד שילדים מאוד רוצים לשמח את המבוגר, לרצותו ולהצליח, גם בשביל החוויה שלהם.

לעיתים קרובות קשיים בלימודים הינם תוצאה של כשלים בתהליכים קוגנטיביים, בתהליכי תפיסה, זיכרון וחשיבה. היכרות מעמיקה עם תחומים אלו יכולה לסייע להורים ולאנשי החינוך והטיפול להבין יותר את מצבו של הילד בכיתה או בטיפול ולהתאים את ההתערבות ואת הסיוע למצבו.

מטרות 

הנגשת הידע הרלוונטי מתחומים של בסיס הלמידה - התפיסה, הזיכרון והחשיבה בפסיכולוגיה, על מנת לאפשר להורים ולמורים להבין טוב יותר את הגורמים לקשיים בלמידה, במטרה לתמוך בילד/ה או בנער/ה באופן שנסמך על ידע והבנת עומק ולא רק על אינטואיציה. 

תכנים

הקורס יציג בפני המשתתפים ידע והתנסויות חווייתיות בתחומים של זיכרון, תפיסה וחשיבה. יובא מידע על תפקוד תקין בתחומים אלו, לצד כשלים ולקויות בהם. בנוסף, יובאו דרכים והמלצות לפיתוח יכולות אלו ולהתמודדות ראשונית עם קשיים בלימודים. 

קהל יעד

התכנית מיועדת לקהל הרחב המוצא עניין בתחום מרתק זה וכמובן להורים ולאנשי מקצוע בתחומי חינוך והוראה, חינוך בלתי פורמלי, מטפלים פרא-רפואיים (קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק, פיזיו-תרפיסטים, מטפלים באומנויות, פסיכודרמה), עובדים סוציאליים, אנשי סיעוד, מאמנים, אנשים שעובדים עם אנשים אחרים באופן מקצועי ועוד.

דרישות התכנית

  • נוכחות (מעל 20% היעדרויות הקורס לא יוכר)
  • מטלת סיום - על פי הנחיית המנחה

דמי הרשמה/שכר לימוד/ עלויות נוספות

דמי הרשמה: דמי הרשמה וטיפול בסך 150 ₪ (ישולמו עם ההרשמה לתכנית).
שכר לימוד: שכר לימוד בסך 1,200 ₪. 
עלויות נוספות: שימוש בחניון האוניברסיטה העברית, קמפוס הר הצופים - 110 ₪ לכל תקופת הקורס. המעוניינים לחנות בקמפוס נדרשים להסדיר זאת טרם פתיחת הקורס.
הכרה וגמולים: הכרה לגמול השתלמות לעובדי הוראה, פיתוח מקצועי ב"אופק חדש" וכן, מימון קרנות ההשתלמות בהתאם להנחיות משרד החינוך ובכפוף לאישורם.

  היקף ההשתלמות: קורס בן 30 שעות אקדמיות.
  מועד פתיחת שנת ההשתלמויות:                   .
  ימים ושעות: ימי א', אחת לשבועיים, משעה 16:30. 
  מקום ההשתלמות: בית הספר לחינוך, האוניברסיטה העברית בירושלים, הר הצופים.    

פתיחת התכנית מותנית במספר הנרשמים ונתונה לשינויים

על המנחה

ד"ר אורלי קמפף-שרף, פסיכולוגית קלינית מדריכה ונוירופסיכולוגית, מרצה בכירה בבית הספר לחינוך ע"ש שלמה (סימור) פוקס באוניברסיטה העברית.
כותבת חוות דעת משפטיות בנושא של תפקוד נוירופסיכולוגי, כלומר של תפקוד מוחי ורגשי לאחר פגיעת ראש או עקב מצבים רפואיים שונים. מדריכה פסיכולוגים ומנחה סדנאות במקצועיות בתחום.
הקימה וניהלה את שירות האבחונים ביחידה לנוירולוגיה ילדים בבית החולים הדסה. לימדה בעבר בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית את הנושאים של: זיכרון, תפיסה וחשיבה. 
מתנדבת בהסתדרות הפסיכולוגים ובמועצת הפסיכולוגים בוועדות שונות.