קישורים שימושיים

שאלות ותשובות

מה תפקידה של המחלקה ללימודי הוראה באוניברסיטה העברית?

המחלקה ללימודי הוראה מכשירה מורים במקצועות הכלליים הנלמדים בבתי הספר העל-יסודיים (ז'-י"ב) במגוון תחומים דיסציפלינאריים במדעי הטבע, מתמטיקה, מדעי הרוח ומדעי החברה.

מה אני יכול לעשות עם תעודת הוראה?

תעודת הוראה נחוצה כדי לקבל רישיון הוראה ולקבל את כל הזכויות של מורה בית הספר מבחינת משכורת והזדמנויות לקידום. עובדי חינוך בביה"ס שאינם עוסקים בהוראה צריכים להיות גם כן בעלי תעודת הוראה כגון יועצים חינוכיים, וכן מרצים במכללות לחינוך.

האם תעודת הוראה היא גם רישיון הוראה ומהו סטאז' (התמחות) בהוראה?

כל מורה במדינת ישראל חייב להיות בעל שלושה היתרים: תואר ראשון, תעודת הוראה ורישיון הוראה. כל בוגר בעל תואר אקדמי ותעודת הוראה נדרש לעשות שנת התמחות בהוראה (סטאז'). ההתמחות הינה השנה הראשונה לעבודה בהוראה בתנאי אמת כולל שכר. עמידה בהצלחה בשנת ההתמחות מקנה למתמחה רישיון הוראה, מטעם משרד החינוך. שנת ההתמחות בהוראה הינו באחריות משרד החינוך והמשרד קבע את מרכיבי ההתמחות ותנאיה.
לקבלת פרטים נוספים על סטאז' נא ללחוץ כאן.

מהם תנאי הקבלה ללימודי הוראה?

  • ללימודי הוראה יכולים להתקבל סטודנטים שסיימו לפחות שנה לימודים אחת לתואר בוגר או בוגרי תואר ראשון המתאימים למקצועות ההוראה שהמחלקה מציעה.
  • ציון ממוצע של 80 ומעלה לתואר בוגר במדעי הרוח ומדעי החברה
  • ציון ממוצע של 75 ומעלה לתואר בוגר במדעי הטבע ומתמטיקה
  • ראיון היכרות

לקבלת פרטים נוספים על תנאי הקבלה נא ללחוץ כאן.

מה משך זמן הלימודים ומה הם ימי הלימוד?

הלימודים נמשכים שנתיים ומתקיימים ברובם בימי לימוד מרוכזים – ראשון ו/או חמישי בהתאם לתכנית הלימודים.
לקבלת פרטים נוספים על הלימודים נא ללחוץ כאן.

כמה מקצועות הוראה ניתן ללמוד?

ניתן ללמוד עד שני מקצועות הוראה בהתאם לרקע האקדמי של המועמד. 
היקף נקודות הזכות של תכנית הלימודים לשני מקצועות הינו גדול יותר ונקבע בהתאם לרקע האקדמי והמקצועי של המועמד. 
לקבלת פרטים נוספים על מקצועות הוראה נא ללחוץ כאן.

האם קיימים מסלולים מקוצרים?

המסלולים המקוצרים מיועדים לתלמידי ובעלי תארים מתקדמים, למורים בעלי ניסיון בהוראה ולתלמידי ובוגרי החוג לחינמוך. לסטודנטים במסלול מורים מכהנים ובמסלול ללומדים לתארים מתקדמים קיימת האפשרות לסיים את הלימודים בשנה אחת, לפחות יומיים בשבוע, זאת במידה ויתאפשר לסטודנט לשבץ את כל הקורסים שבמסגרת התכנית בהתאם לאילוצי המערכת.
לקבלת פרטים נוספים על מסלולים מקוצרים נא ללחוץ כאן.

האם כל סטודנט/בוגר של החוג לחינוך יכול ללמוד לימודי הוראה?

סטודנטים הלומדים תואר בוגר בחוג לחינוך או בוגרי החוג, נדרשים ללמוד לפחות חוג נוסף בתחום דיסציפלינארי המתאים למקצועות ההוראה השונים הנלמדים במחלקה.
לקבלת פרטים נוספים על חוגי לימוד המתאימים להוראה נא ללחוץ כאן.

מה גובה שכר הלימוד?

גובה שכר הלימוד ללימודי הוראה שווה ערך לשנת לימודים אקדמית אחת של תואר מוסמך. התשלום הינו לשנתיים של לימודים, לכל המסלולים, ומתחלק באופן הבא: 50% תשלום בשנה א' ו-50% תשלום בשנה ב'. גם במסלולים בהם מתאפשר לסיים בשנה אחת יש לשלם שכ"ל במלואו. בעלי תעודת הוראה הלומדים במסלול הרחבת הסמכה ישלמו 50% משכ"ל.

יש לי כבר תעודת הוראה. האם ניתן לעשות הרחבת הסמכה?

בעלי תעודת הוראה יכולים להירשם למסלול של הרחבת הסמכה - קבלת תעודת הוראה נוספת במקצוע נוסף, לפי כללי המל"ג. הנרשמים למסלול זה ישלמו 50% משכ"ל ותיקבע להם תכנית אישית מקוצרת, עד 20 נ"ז.