גם אנחנו יכולים לעזור! התמודדות עם מצבי מצוקה רגשית ולימודית של ילדים ונוער

כלים להתמודדות עם מצבי מצוקה רגשית ולימודית של ילדים ונוער- תשפ"ב
פסיכולוגיה ללא פסיכולוגים

האם גם אתם, אנשי חינוך/מורים/ מטפלים/ הורים/ כאלו שאכפת להם, נתקלתם בסיטואציות/בדילמות הבאות ולא ידעתם כיצד לנהוג:

  • ילד שבוכה, רועד או פורץ בבכי באמצע מבחן?
  • ילד שהשמועה אומרת עליו שחבריו מחרימים אותו?
  • נער שמסתגר בחדרו?
  • ילד שנראה מהורהר או עצוב בשיעור... ואחר בוהה?
  • האם הילד מצליח בכיתה רגילה? ואם לא, אילו אפשרויות עומדות לסיוע?
  • ילד שמתקשה בלימודים? האם בכל המקצועות? האם רק במקצועות מסויימים?
  • האם אני מזהה קשיים בלמידה? בזיכרון?
  • האם יש דבר כזה ילד עצלן?

לכולנו ברור, שהמטען הגנטי, הסביבתי והרגשי, שאיתו מגיע הילד לכיתה, משפיע על היכולת לקלוט וללמוד, אך איך נדע מתי נדרשת התערבות מקצועית? לכולנו תחומים בהם אנחנו חזקים יותר ותחומים בהם יותר קשה לנו, לכולנו מצבי רוח וימים טובים יותר וטובים פחות ובכל זאת, מתי נרצה להתערב וכיצד?
לכולנו מצבי רוח וימים טובים יותר וטובים פחות, ובכל זאת מתי נרצה להתערב וכיצד?

מטרת התכנית

הקורס הותאם לאתגרי התקופה ויתקיים כקורס מקוון, בקטגוריה של של "פסיכולוגיה לעובדי הוראה", שמטרתו לצייד את אנשי ההוראה, החינוך והטיפול בכלים לאתר את מקור הקשיים הלימודיים והרגשיים של ילדים בבית הספר ולסייע בהכוונה מתאימה.
ניתן יהיה להביא דילמות ומחשבות לשיתוף במפגשים ונדון באפשרות להתערבות ראשונית והכל במטרה לתמוך בילד/ה או בנער/ה, באופן שנסמך על ידע והבנת עומק ולא רק על אינטואיציה.

רציונל

עובדי הוראה, הורים ואחרים, מזהים ילדים, שנמנעים או מסרבים ללכת לבית הספר, מתקשים בלימודים או מצוברחים, לעיתים שמים לב לירידה בציונים, או מזהים שהילד נראה מוסך או טרוד.

לא פעם מורים נותרים עם תחושה של דאגה, אך אינם בטוחים האם לערב את ההורים ואולי להדאיגם לחינם. האם שיתוף של אחר במצבו של הילד מהווה פגיעה בפרטיותו? האם המצב מצריך התערבות כי עלול להחמיר, או כי המצב מספיק חמור כדי להצדיק התערבות מקצועית?

הקורס בא להקל על התמודדויות מסוג זה, באמצעות הרחבת הידע בתחום של בעיות רגשיות ולימודיות בילדים ונוער.

קהל היעד של התכנית

התכנית מיועדת לאנשי מקצוע בתחומי חינוך והוראה, חינוך בלתי פורמלי, מטפלים פרא-רפואיים (קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק, פיזיו-תרפיסטים, מטפלים באמנויות, פסיכודרמה), עובדים סוציאליים, הורים ועוד .
 

בין התכנים בהם נעסוק

- תפקוד נורמטיבי בילדים

- יכולת למידה נמוכה

- בעיות בזיכרון

- לקויות למידה

- מצבי רוח בילדות ובגיל ההתבגרות

- הפרעות רגשיות - סימפטומים מדאיגים ומתי להתייעץ עם אנשי מקצוע

- גם אנחנו יכולים לעזור - כיצד ניתן לפעול במצבים שונים של מצוקה רגשית בולטת בקרב ילדים ונוער?

פרטי הקורס

קורס בן 30 שעות אקדמיות, בימי א', החל מהשעה 16:30. הקורס ישלב למידה דיגיטלית עם למידה א-סינכרונית

פתיחה מתוכננת: מרץ 2022

דרישות התכנית

- תואר ראשון ותעודה רלוונטית
- עמידה במטלות הקורס
- נוכחות חובה (מעל 20% היעדרות, הקורס לא יוכר)
- אפשרות לשתף בדילמה או במקרה מהשדה (ללא פרטים מזהים)

דמי הרשמה/שכר לימוד/עלויות נוספות

  • דמי הרשמה: דמי הרשמה וטיפול בסך 300 ₪ (ישולמו עם ההרשמה לתכנית).
  • שכר לימוד: לעובדי הוראה - הקורס ימומן על ידי משרד החינוך (בכפוף לאישורם ). לעובדי הוראה בשבתון/מצטרפים מבחוץ: 860 ש"ח.
  • עובדי הוראה:
    • עובד הוראה בשבתון/ מצטרפים מבחוץ: עלות הקורס, בהיקף של 1 ש"ש, תעמוד ע"ס של 860 ש"ח. התשלום המלא יבוצע ע"י הנרשם מול המחלקה להשתלמויות באוניברסיטה העברית במועד ההרשמה. את החזר המימון ע"י קרנות ההשתלמות, יקבל הנרשם ישירות לחשבונו מקרן ההשתלמות, כל זאת בכפוף לנוהלי ולאישור הקרן.
    • גמולי השתלמות: גמולים של 30 שעות לעובדי הוראה, בהתאם לאישור משרד החינוך. 

  היקף ההשתלמות: קורס בן 30 שעות אקדמיות.
  מועד פתיחת שנת ההשתלמויות: יפתח במרץ 2022 .
  ימים ושעות: ימי א' משעה 16:30. 
  מקום ההשתלמות: בית הספר לחינוך, האוניברסיטה העברית, הר הצופים בירושלים.    

התכנית אושרה תקציבית. פתיחתה מותנית במספר הנרשמים לשינויים

טופס הרשמה

טופס הרשמה - גם אנחנו יכולים לעזור? - תשפ"ב

טופס תשלום-גם אנחנו יכולים לעזור! התמודדות עם מצבי מצוקה רגשית ולימודית של ילדים ונוער

על המנחה

ד"ר אורלי קמפף-שרף, פסיכולוגיה קלינית מדריכה ונוירופסיכולוגית, מרצה בכירה בבית הספר לחינוך ע"ש שלמה (סימור) פוקס באוניברסיטה העברית.
כותבת חוות דעת משפטיות בנושא של תפקוד נוירופסיכולוגי, כלומר של תפקוד מוחי ורגשי לאחר פגיעת ראש או עקב מצבים רפואיים שונים. מדריכה פסיכולוגים ומנחה סדנאות במקצועיות בתחום.
הקימה וניהלה את שירות האבחונים ביחידה לנוירולוגיה ילדים בבית החולים הדסה. בעבר לימדה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית את הנושאים של: זיכרון, תפיסה וחשיבה. 
מתנדבת בהסתדרות הפסיכולוגים ובמועצת הפסיכולוגים בוועדות שונות.